Biblioteka pražydo tulpėmis

Pavasario grožį ir spalvas į Panevėžį atvežė tulpių kolekcininkas ir jų augintojas latvis Janis Salensas. G. Petkevičaitės-Bitės viešosios bibliotekos Atrijaus terasa pražydo įvairiaspalviais, margais, garbanotais, keisčiausių formų žiedais. Čia eksponuojama apie 100 tulpių rūšių.

„Sveikinu parodos autorių už originalią idėją ir projektą. Graži draugystė vystoma tarp dviejų tautų – Latvijos ir Lietuvos. Sveikinu bibliotekos kolektyvą, kad atranda naujų veiklų pradžiuginti panevėžiečius“, – atidarant parodą kalbėjo Panevėžio miesto savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotoja Sandra Jakštienė.

Janis Salensas pasakojo, kad savo kolekciją jis kaupia daugiausia iš Latvijos ir Olandijos selekcininkų. Pats naujų rūšių neišradinėja. Pirmiausia retesnių tulpių jis ieško internete, tada dažniausiai kreipiasi į bičiulę Jungtinėje Karalystėje, kuri jas suranda specialiose parduotuvėse, nuperka ir persiunčia.

Tulpes latvis kolekcininkas augina maždaug 800 kvadr. metrų plote. Kasmet būtina jas persodinti, kad žiedai būtų gražūs. Gerai, kad tulpių svogūnėliai nesikryžmina, todėl rūšys nesusimaišo. Tačiau kolekcininkas sakė, kad daug žalos padaro graužikai. Žiurkės mėgsta sandėlyje laikomus svogūnėlius pernešti iš vieno indo į kitą ir taip sukelti painiavą. Tulpių žiedus kolekcininkas laiko šaldytuve, kur temperatūra turi būti apie +3 laipsniai.

Visus susirinkusius į parodos atidarymą domino, ar galima įsigyti tulpių svogūnėlių. J. Salensas neparduoda svogūnėlių, nes jie gali būti užsikrėtę erkutėmis ar kokiomis ligomis, nuo kurių kartais ir rūšys susimaišo. Tulpių žiedus jis parduoda. Rygos naktiniame gėlių turguje galima įsigyti įvairiausių jo išaugintų tulpių. Už gautas lėšas kolekcininkas paprastai perka naujų rūšių svogūnėlius. Jokių kitų rėmėjų kolekcijai papildyti neturi, todėl tenka rūpintis tuo pačiam.

Klausiamas, kokios tulpės yra brangiausios ir kokios jo širdžiai mieliausios J. Salensas sakė, kad kainos labai įvairuoja, o kiekvienas žiedas širdžiai mielas kaip vaikas. Šalia įprastų žiedų kolekcijoje yra ir gana retų, originalių savo formomis, spalvomis ir jų deriniais.

Viena pačių naujausių rūšių – „Picture“, su labai keistos formos žiedlapiais. Lankytojus stebino kai kurios tulpių („Green Village“, „Esperanto“) spalvos ir sukėlė diskusijas, kaip gaunamos tokios rūšys.

Visus sužavėjo tulpė, pavadinta „Vaira“ Latvijos prezidentės Vairos Vykės-Freibergos garbei.

Tulpių kolekcijų parodų J. Salensas yra surengęs Latvijoje ir Lietuvoje. Tulpių žiedų ekspozicijos džiugindavo kelto, kursuojančio iš Latvijos į Švediją, keleivius. G. Petkevičaitės-Bitės viešojoje bibliotekoje savo kolekciją jis rodo antrą kartą.

Atrijaus terasoje išeksponuota tulpių paroda sulaukė didelio lankytojų susidomėjimo. Apžiūrinėdami ekspoziciją jie dalijosi nuomonėmis, kokios tulpės jiems gražiausios, kokių norėtų sau papuošti interjerą ar užsiauginti patys.

Norintiems pasigrožėti pavasariška paroda reikėtų paskubėti, nes ji bus eksponuojama iki gegužės 28 dienos 19 valandos.

Virginijos Januševičienės tekstas

Virginijaus Benašo nuotraukos


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: