Biržų rajone – naujas energetikos objektas

Antradienį Balandiškių kaime esančioje UAB „Agaras“ mėsos perdirbimo įmonėje tvyrojo šventės bei jaudulio nuotaikos. Tądien čia iškilmingai atidaryta nauja biodujų jėgainė, kuri aprūpins įmonę elektros ir šilumos energija, pagaminta iš perdirbimo procese atsirandančių žaliavos atliekų.

Jėgainės atidarymo ceremonijoje dalyvavo Lietuvos Respublikos Ministras Pirmininkas Algirdas Butkevičius, Seimo nariai Aleksandras Zeltinis ir Giedrė Purvaneckienė, Biržų rajono merė Irutė Varzienė, rajono politikai, įmonių ir organizacijų atstovai, svečiai. Laukdami atvykstančio Vyriausybės vadovo susirinkusieji nuo permainingo vėjo gūsių slėpėsi jaukiose ir šiltose įmonės administracinėse patalpose, bendravo, gurkšnojo kavą ar arbatą.

Atvykusį Premjerą A. Butkevičių pasitiko UAB „Agaras“ generalinis direktorius Petras Vainoras, maršą trenkė Biržų kultūros centro muzikantų ansamblis.

Pradėdama atidarymo ceremoniją UAB „Agaras“ direktorė Leta Vainorienė pasidžiaugė, kad pro debesis suspindusi saulė teikia ateities darbams vilties. Ji priminė, jog toje vietoje, kur dabar susirinkę svečiai ir stovi mėsos perdirbimo gamykla, prieš dvidešimt metų buvo apleista pieva ir riogsanti sugriuvusi ferma. Per du dešimtmečius, pasak L. Vainorienės, ne tik sukurta gamybos įmonė su visa reikalinga infrastruktūra, bet pažangių technologijų dėka rastas būdas saugiai, efektyviai bei tausojant gamtą panaudoti gamybos atliekas elektrai ir šilumai išgauti.

L. Vainorienė pristatė susirinkime dalyvaujančius politikus, biodujų jėgainę stačiusių įmonių atstovus, kontroliuojančioms institucijoms atstovaujančius žmones.

Tačiau svarbiausias asmuo šiame projekte, anot L. Vainorienės, yra generalinis direktorius P. Vainoras. „Jam neduok valgyti, tik leisk statyti“, – su šypsena apie vyro energiją ir inovatyvumą kalbėjo L. Vainorienė.

Pasak P. Vainoro, idėja statyti biodujų jėgainę kilo prieš vienuolika metų, kai pastačius skerdyklą atsirado atliekų utilizavimo poreikis. Visus tuos metus idėja vystėsi ir brendo, kol, anot generalinio direktoriaus, tiek Lietuvos Vyriausybės, tiek Europos politikos dėmesyje atsirado atsinaujinančių energijos išteklių šaltiniai ir jų panaudojimo rėmimas. P. Vainoras pabrėžė, kad be Europos Sąjungos fondų paramos šis objektas taip ir būtų likęs svajonėse. Tris su puse milijono eurų kainavo projekto išlaidos, pusę jų padengė europinės paramos pinigai.

Ministras Pirmininkas A. Butkevičius sakė, kad dažniausi atidarymai vyksta dideliuose miestuose arba šalia jų. Dabar biodujų jėgainė atidaroma net ne Biržų mieste, o Biržų rajone. Tai pavyzdys, kaip investicijos gali pasitarnauti regionų plėtrai. „Sprendimas statyti modernią biodujų jėgainę padės bendrovei ne tik optimizuoti energijos sąnaudas, bet ir sumažins poveikį aplinkai, nes atliekos bus sunaudotos elektros ir šilumos gamybai. Mūsų Vyriausybės prioritetai energetikos srityje – platesnis vietinių ir atsinaujinančių energijos išteklių panaudojimas bei pažangūs technologiniai sprendimai plėtojant bendrą elektros ir šilumos gamybą. Todėl labai tikiuosi, kad pasinaudodamos Europos Sąjungos investicijomis panašius žingsnius drąsiau žengs ir kitos mūsų šalies bendrovės“, – kalbėjo Ministras Pirmininkas.

Sveikinimo žodžius verslininkų Vainorų šeimai tarė Biržų rajono merė I. Varzienė. Baigianti kadenciją rajono vadovė šmaikščiai palygino, kokius epitetus pasisakymuose išgirdo apie įvairių kontroliuojančių institucijų atstovus: „Man atrodo, kad tai tikri kirviai, o čia išgirdau juos angelais sargais ir viešpačiais besančius. Viskas priklauso nuo požiūrio.“

Išrinktasis rajono meras Valdemaras Valkiūnas kalbėjo, kad matydamas tokį gražų pavyzdį premjeras galėtų plačiau atverti Vyriausybės piniginę Biržų rajono gyventojų reikmėms. O statybas taip mėgstančiam P. Vainorui siūlė pastatyti kokį bendro naudojimo objektą Biržų mieste. „Sau ir visiems gyventojams“, – sakė V. Valkiūnas.

UAB „Agaras“ vadovai įteikė atminimo dovanėles projektą padėjusių įgyvendinti kompanijų atstovams.

Simbolinę atidarymo juostelę perkirpo Ministras Pirmininkas A. Butkevičius ir UAB „Agaras“ generalinis direktorius P. Vainoras. Pabiržės klebonas Vytautas Dagelis naująjį objektą palaimino Švento Rašto žodžiais ir pašventino.

Premjeras A. Butkevičius įjungė ir pirmąjį biodujų jėgainės variklį. Šis simbolinis veiksmas puikiai iliustravo šiuolaikinių valdymo technologijų galimybes. Vyriausybės vadovui nereikėjo spausti mygtukų ar sukti rankenų. Jam pakako pirštu prisiliesti prie jėgainės inžinieriaus Petro Vainoro jaunesniojo rankoje laikomo išmaniojo telefono ekrano, ir už sienos suriaumojo galingas variklis. Prasidėjo oficialus UAB „Agaras“ biodujų jėgainės darbas.

Biodujos – tai kuras, priskiriamas prie gaunamų iš atsinaujinančių energijos išteklių, iš biodujų pagaminta energija traktuojama kaip „žalioji“. Dujos susidaro mikroorganizmams skaidant organines medžiagas anaerobinėmis (be oro deguonies) sąlygomis.

UAB „Agaras“ biodujų jėgainėje dujos išgaunamos iš įvairių gamyboje atsirandančių bioskaidžių atliekų. Tai skerdyklos atliekos, nuotekų pirminio valymo dumblas, tvartų mėšlas, netinkamas pašarams silosas ir kita žalia masė. Šios medžiagos atitinkamai sumaišomos ir keliauja į fermentatorius, kur veikiant bakterijoms susidaro degios metano dujos. Dujos vamzdynu keliauja į du specialius vidaus degimo variklius, kurių kiekvienas suka po 400 kW galingumo elektros generatorių. Variklių aušinimo skysčio sukaupta perteklinė šiluma naudojama įmonės reikmėms – patalpų šildymui ar karšto vandens gamybai.

Kaip sakė jėgainės inžinierius P. Vainoras jaunesnysis, jėgainės generuojamas 800 kW galingumas visiškai patenkina įmonės elektros energijos poreikius, net yra galimybė dalį elektros energijos parduoti LESTO. Kitas svarbus momentas yra tas, kad visas technologinis procesas yra uždaras, biodujų kontaktas su atmosferos oru draudžiamas. Todėl toks technologinis sprendimas turi iki minimo sumažinti įmonėje sklindantį kvapą bei efektingai išspręsti gamybos atliekų panaudojimą.

Po pietų premjeras A. Butkevičius susitiko su Biržų rajono savivaldybės ir UAB „Biržų vandenys“ vadovais, vėliau lankėsi Parovėjos kaime įsikūrusiame Vaidutės ir Vytauto Stankevičių pieno ūkyje bei aukštos vertės pieno baltymų koncentratus gaminančioje ir eksportuojančioje UAB „Hochdorf Baltic Milk“ Medeikiuose.

Grįždamas Ministras Pirmininkas aplankė bendravardį ir bendrapavardį žurnalistą, tautodailininką, Biržų rajono savivaldybės garbės pilietį Algirdą Butkevičių jo dirbtuvėse.
Antanas Vaičeliūnas

Nuotraukoje:Biodujų jėgainės atidarymo ceremonijoje dalyvavo Lietuvos Respublikos Ministras pirmininkas Algirdas Butkevičius. Naująjį objektą palaimino ir pašventino Pabiržės Švč. Trejybės bažnyčios klebonas Vytautas Dagelis.

siaures_rytai


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: