Pexels nuotr.

Biržuose susirgimas meningokokinė infekcija

Panevėžio visuomenės sveikatos centras (toliau – Centras) praneša, kad š. m. gruodžio 14 d. iš VšĮ Respublikinės Panevėžio ligoninės gavo skubų pranešimą apie susirgimą meningokokine infekcija, kuria užsikrėtė 2 metų Biržų rajono gyventoja, lankanti ikimokyklinio ugdymo įstaigą. Centro specialistai apie šį meningokokinės infekcijos atvejį informavo vaikų ugdymo įstaigą, išsiaiškino su ligoniu artimai kontaktavusius asmenis ir rekomendavo profilaktines priemones.

Panevėžio apskrityje šiais metais (sausio – lapkričio mėn.) dar 1 meningokokinės infekcijos atvejis buvo užregistruotas taip pat Biržų rajone (vasario mėn.). Mirties atvejų nebuvo registruota.

Meningokokinė infekcija yra ūmi bakterinė infekcija, kurios sunkiausios klinikinės formos yra žaibinis sepsis (kraujo užkrėtimas) ir pūlingas meningitas (galvos ir nugaros smegenų dangalų uždegimas). Ši infekcija plinta oro lašeliniu būdu, todėl imlūs asmenys artimo kontakto metu užsikrečia per kvėpavimo takus. Užkrėsti gali tiek sergantis žmogus, tiek sveikas bakterijų nešiotojas. Bakterijų nešiojimas gali tęstis iki kelių savaičių. Inkubacinis periodas svyruoja 1-10 dienų (vidutiniškai 4 dienas). Ligos pradžioje pakyla aukšta temperatūra, atsiranda galvos skausmas, galimas raumenų skausmas, kaklo raumenų rigidiškumas (stingimas, atsiradęs dėl raumenų įtempimo), vėmimas. Būdingas meningokokcemijos požymis yra odos bėrimas.

Šią infekciją sukelia Neisseria meningitidis – gramneigiama bakterija. Minėta bakterija sukelia beveik pusę bakterinių meningitų. Išskiriama daugiau nei 13 jos tipų, tačiau labiausiai paplitę A, B, C, Y ir W135. Europoje susirgimus sukelia retai, čia labiausiai paplitę B ir C tipai.

Meningokokinė infekcija yra pavojinga įvairaus amžiaus žmonėms, tačiau dažniausiai ja serga vaikai iki 5 metų amžiaus. Rizika susirgti šia infekcija yra ir kitiems asmenims: sergant viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis, nusilpus imunitetui, veikiant stresui ir kt.

Patikimų meningokokinės infekcijos profilaktikos priemonių iki šiol nėra. Naudojamos dviejų tipų meningokokinės vakcinos, kurios apsaugo nuo A ir C arba nuo A, C, Y ir W tipų meningokokinės infekcijos, tačiau skiepyti galima tik vyresnius nei 2 metų amžiaus vaikus. Nėra sukurta vakcina prieš meningokoką B. Skiepytis rekomenduojama visiems, keliaujantiems į egzotiškus kraštus, ypač Afriką, kur ši infekcija yra paplitusi. Saugantis nuo meningokokinės infekcijos, labai svarbu vengti artimo kontakto su sergančiu meningokokine infekcija asmeniu, valyti patalpas drėgnuoju būdu ir vėdinti.

 


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojame parsisiųsti:

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: