Bus tvarkomi Pumpėnų bažnyčios vitražiniai langai

Patvirtinta Lietuvos Respublikos ir Šventojo Sosto sutarties dėl bendradarbiavimo švietimo ir kultūros srityje (paveldotvarka) programa. 2022–2024 m. valstybė įsipareigojo paremti 27 bažnyčių ir vienuolynų atnaujinimą. Šios programos lėšų bus skirta ir Pumpėnų Švč. Mergelės Marijos Škaplierinės bažnyčios langų su vitražais konservavimo, restauravimo darbams. Bažnyčia yra valstybės saugomo Pumpėnų senosios regulos karmelitų vienuolyno komplekso dalis. Per minėtą laikotarpį vitražams iš valstybės biudžeto bus atseikėta maždaug pusė reikiamos sumos – 71,85 tūkst. eurų. Kad darbai vyktų sparčiau, parapija prisidės 12 tūkst. eurų įnašu.

Vitražiniai langai šiuo metu yra didžiausias šventovės skaudulys. Tai puikiausi vitražai visame Pasvalio krašte! Ypač vitražai „Švč. Mergelė Marija“ ir „Šv. Juozapas“, kurių būklė bloga. Presbiterijos langai su vitražiniais stiklais – avarinės būklės. Kartą jie jau buvo restauruoti 1990 m., tačiau 2015 m. vėtros metu iškrito ir sudužo. Keliolikos fasadinių langų, jų netvarkant, laukia liūdnas likimas. Vitražai datuojami 1911–1914 m., autorystė priskiriama Rygos meistrui T. Jurgensonui.

Langų su vitražais restauravimo projektą parengė I kategorijos restauratorius Vaižgantas Černiauskas. Kiekvienas vitražinis langas bus išardytas, sunykusios detalės atkurtos. Nuo korozijos pažeistų metalinių langų rėmų bus nuvalytos rūdys, jie bus perdažyti. Sumontavus restauruotus vitražus, jie bus uždengti apsauginiais stiklo paketais iš lauko pusės, kad nežalotų tiesioginis sąlytis su aplinka. Iš viso bus restauruota 17 langų su vitražais, kurių bendras plotas 90 m2.

Manoma, kad bažnyčia Pumpėnuose buvo jau 1638 m. Netrukus čia įsikūrė vienuoliai karmelitai, kurie 1818 m. pastatė dabartinę mūro bažnyčią. Po 1832 m. sukilimo carinė valdžia vienuolyną uždarė. Bažnyčia – vėlyvojo baroko stiliaus, turinti klasicizmo bruožų.

Pasvalio rajono savivaldybės informacija


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: