G. Kartano nuotr.

Dailės galerijoje atidaryta karo fotografijos paroda

Trečiadienį Fotografijos galerijoje atidaryta karo fotografijos paroda „Panevėžio krašto partizanai: 1945–1953 metai“. Dailės galerijoje susirinkusiai auditorijai parodos kuratorius Stanislovas Bagdonavičius pasidalijo prisiminimais, kokiu būdu gavo partizanų asmeninių fotoarchyvus, kaip juos pavyko atkurti ir kt.

„Lietuvos partizanams, jų kovų ir atminties įamžinimui turime didelę moralinę skolą ir vargu, ar kada nors sugebėsime ją grąžinti. Todėl džiaugiuosi, kad šiandien šia tema atidaroma fotografijų paroda. Į partizanų istorijas jau buvome įpratę žiūrėti per tam tikrą atstumą, kaip į kažką, kas niekada nepasikartos. Deja. Šiandienos karas labai aiškiai parodė – tada Lietuvoje ir šiandien Ukrainoje siautėjantis tas pats rytų agresorius buvo ir yra toks pat beatodairiškai žiaurus ir negailestingas. Svarbiausia, kad toks pat nepalaužiamas yra ir užpultų tautų ryžtas kovoti. Tiesos ir laisvės pusėje esančios tautos niekada nepalauš jokia smurto mašina. Čia matome nuotraukas žmonių, kurių ryžto ir tikėjimo dėka esame laisvi. Šiandienos grėsmių akivaizdoje prisiminkime, supraskime tų dienų ryžtą ir padarykime viską, kad partizanų gintos vertybės klestėtų nepriklausomoje ir laisvoje Lietuvoje“, – sveikinimo kalbą sakė Panevėžio miesto meras Rytis Račkauskas.

Parodos fotografijose – partizano Antano Žygo, slapyvardžiu Aptiekorius, užfiksuota Žaliojoje girioje netoli Panevėžio miesto veikusių partizanų kasdienybė. Fotografas buvo suimtas, nuteistas ir sušaudytas. Negatyvus jo kovos draugai laikė smaluotame bidone bunkeryje, įkasę giliai į žemę. Bunkeris buvo susprogdintas ir žemė ilgai slėpė kovotojų už laisvę paslaptį. Kitas fotografijų autorius – Kupiškio rajono miškuose kovojusių partizanų ryšininkas Kazys Juknevičius. Jis buvo vienas iš pagrindinių būrio tiekėjų, padėjo rengti slėptuves ir fotografavo. Ryšininkas buvo išduotas ir ilgai kalėjo Rusijos lageriuose. Negatyvai taip pat ilgą laiką buvo paslėpti ir netyčia rasti pjuvenų krūvoje.

Fotografijos istoriko, fotomenininko Stanislovo Žvirgždo teigimu, partizanų fotografijos laikytinos karo fotografijomis. Partizanų būriai buvo panašūs į kariuomenės dalinius, kovotojai nešiojo uniformas, turėjo statutą, vadus, karinę struktūrą ir kt.

Paroda Fotografijos galerijoje veiks iki balandžio 30 dienos.

G. Kartano nuotr.

Komunikacijos skyrius


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojame parsisiųsti:

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: