Demokratijos pavasaris Panevėžį aplenkė

Savaitgalį praėję Lietuvos merų rinkimai dar keletą dienų bus aptarinėjami Lietuvos politinio elito, politikos apžvalgininkų, žiniasklaidos ir eilinių Lietuvos gyventojų. Panevėžys negalėtų pretenduoti į didžiulį politologų ar rinkiminių kampanijų analitikų dėmesį. Tiesiog pasitenkinama standartinėmis frazėmis apie žlugusį konservatorių bastioną Panevėžyje.  Tačiau reiktų pažymėti, kad skaičiai didmiesčiu tik pro sukastus dantis tiluluojamam Panevėžiui irgi iškalbingi ir parodo realų miestiečių požiūrį į pirmą kartą Lietuvoje vykusius tiesioginius merų rinkimus.

Tik ar tikrai galima džiūgauti, kad panevėžiečiams pagaliau išaušo tikrasis demokratijos pavasaris? Ar tikrai atbudo Panevėžio pilietiškumas ir tarsi pavasarinė šniokščianti upė pabodusius partinius niekdarius nunešė į užmarštį? Ar tikrai panevėžiečiai balsavo už naują gaivališką jėgą, nes pritarė jos idėjoms?

Antrajame mero rinkimų etape visuomeninio judėjimo kandidatas surinkęs beveik 70 proc. balsų dalyvavusių rinkėjų jaučiasi tvirtai. Lyg ir logiška – net 70 proc. už permainas. Tačiau panašu, kad skaičių interpretavimas po merų rinkimų tapo labai keistu reiškiniu, patvirtinančiu laimėjimą ir pateisinančiu pralaimėjimą (vargu ar daugelis tiki Rasos Juknevičienės džiugesiu dėl neva tai „nei gerų, nei blogų“ konservatorių rezultatų Kaune, Klaipėdoje ir Panevėžyje).

Manytina, kad pirmieji  tiesioginiai mero rinkimai išjudins pasyvius miestiečius ir rinkėjus paskatins ateiti prie balsadėžių  bei prisiimti atsakomybę už Panevėžio ateitį balsuojant už vieną ar kitą kandidatą. Pažvelgus į skaičius, kad šie rinkimai tapo liūdnu abejingumo rekordu.   Net 71 proc. rinkėjų nedalyvavo antrajame rinkimų ture.

rinkimu_blynas

 

Kad geriau įsivaizduotume rinkėjų abejingumo mastą, būtina apžvelgti kelerių praėjusių rinkimų statistiką. O ji, deja, tik patvirtina mano prielaidas dėl rinkėjų vis labiau augančio abejingumo, ar net nusivylimo rinkimais. 2007 m.  ir 2011 m.  vykusiuose Savivaldos rinkimuose dalyvaudavo daugiau nei 35 proc. panevėžiečių. Dabar – jau  vos  29 proc. rinkėjų. Pritarsiu panevėžiečiams, kad visi išsiilgę pozityvių permainų ir nusivylę visomis partijomis. Todėl šių rinkimų rezultatus būtų galima vertinti kaip žmonių protestą prieš partijas, jų beveidžius kandidatus į merus. Prisiminus rinkimus į Seimą, kai prieš ultratriatlonininką  V.Urboną laimėjo niekam Panevėžyje nežinoma A.Stirblytė, galima teigti, ir šį kartą įvyko kažkas panašaus: nesvarbu už ką, svarbu, kad prieš partijas. Miestą valdančios partijos atitolo nuo miestiečių, nebegirdėjo jų norų, nežavėjo stipriais charizmatiškais lyderiais. Tiek V.Satkevičiaus, tiek P.Vadopolo meravimo laikotarpiai – viena ir ta pati stagnacija ir nepabijosiu pasakyt – tiesiog sėdėjimas vardan sėdėjimo mero kėdėje. Dabar partijos turėtų graužtis nagus, nes visuomeninkams nė nereikėjo sukti galvos dėl rinkimų strategijos ar taktikos. „Kartu“ agitacija  įsimins miestiečių gąsdinimu partijomis ar jų atstovais (pvz. išrinksi M. Grėbliūną, gausi V. Satkevičių), o ne konkrečiais darbais Panevėžiui.

rinkimu_stulpai

Todėl naujojo Panevėžio miesto mero, kuriuo pasitikėjimą išreiškė net 70 proc. nuo vos 29 proc. rinkimuose dalyvavusių panevėžiečių,  didžiausias iššūkis netapti personažu  iš pasakos apie nugalėtą ir atgimusį drakoną. („Mirė drakonas, tegyvuoja drakonas“). Pirmieji žingsniai daromi einant jau išmintais gąsdinimo takais. Tik šį kartą iš baimės turėtų tirtėti Panevėžio savivaldybės administracija, mat jiems nedviprasmiškai pasiųsta žinia: „Jei neišmokė dirbt STT, išmokysim mes“. O ir partijoms priklausantieji turėtų jaustis tarsi žemesnės kastos, mažiau tikę, prastesni vien todėl, kad pasinaudojo konstitucine teise savo politines idėjas realizuoti per pasirinktą partiją. Manau, kad rinkėjų aktyvumas augs, jei dalyvaujantieji politikoje nustos menkinti vieni kitus, vis dažniau suras galimybių dirbti žmonių labui drauge, o jų pažadai virs realiais darbais.  To nuoširdžiai linkiu ir naujai išrinktam Panevėžio merui, ir tarybos nariams.

 

Viktoras Trofimovas

 


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: