Aktorių kolektyvas tik atvykus į Panevėžį. Juozas Miltinis – antroje eilėje, dešinėje.

Dokumentai apie dramos teatro steigimą Panevėžyje

1940 m. lapkričio 18 d. Švietimo liaudies komisaras Antanas Venclova pasirašė įsakymą Nr. D/330, kuriuo Panevėžyje pradėtas kurti dramos teatras. Šis bei kiti, su teatro steigimu susiję dokumentai, saugomi Lietuvos literatūros ir meno archyve.

Įsakymą apie Panevėžio dramos teatro organizavimą galima rasti Meno reikalų valdybos 1940–1946 metų įsakymų knygoje. Jis Švietimo liaudies komisaro A. Venclovos rašytas ranka ir susideda iš trijų punktų. Įdomu tai, kad įsakymo 1 punktu A. Venclova pavedė „Mykolui Karkai organizuoti ir vadovauti operetės teatrą Kaune“, tačiau duomenų, jog M. Karka, žymus Panevėžio muzikas, būtų organizavęs ir vadovavęs šiam operetės teatrui, nerasta.

Apie dramos teatro steigimą Panevėžyje kalbama 2 punkte. Juo Švietimo liaudies komisaras A. Venclova leido „Jonui Sakui organizuoti ir vadovauti dramos teatrą Panevėžyje“. Netrukus, lapkričio 20 d., jam buvo atsiųstas raštas, kuriuo kviečiamas atvykti į Meno reikalų valdybą pasitarti šiuo reikalu.

Jau kitą dieną, lapkričio 21-ąją, J. Sakas, atvykęs į Panevėžį, teatro įsakymų knygoje įrašė pirmą įsakymą: „Švietimo Liaudies Komisaro įsakymu Nr. D/330 leistas, šiandien pradedu organizuoti Panevėžio Dramos Teatrą“. Lapkričio 26 d. įsakymu Nr. 2 jis Juozą Kapočių priėmė „Panevėžio Dramos Teatran ūkio vedėju“.

Juozas Miltinis „Panevėžio dramos teatran aktorium su teise režisuoti“ buvo priimtas 1940 m. gruodžio 1 d. įsakymu Nr. 3. Taip pat jam buvo nurodyta vesti aktorių studiją. Šio įsakymo 2 paragrafu Liudas Vilimas buvo priimtas teatro dailininku ir jam pavesta vadovauti scenos įrengimo darbams, o įsakymo 3 paragrafu režisieriaus padėjėju priimtam Leonui Čaprackui patikėta vadovauti apšvietimo darbams.

Po Kaune įvykusios aktorių atrankos, J. Sako įsakymais Nr. 4 ir Nr. 6 nuo gruodžio 6 d. bei 16 d. dirbti į dramos teatrą Panevėžyje priimta 19 aktorių-kandidatų. Nuo 1941 m. sausio 16 d. visi jie buvo patvirtinti tikraisiais aktoriais. 1941 m. kovo 15 d. įvyko pirmoji naujai įkurto teatro premjera. Buvo parodytas pagal Nikolajaus Pogodino pjesę J. Miltinio režisuotas spektaklis ,,Sidabrinis slėnis“.

Užbaigus Panevėžio dramos teatro organizavimo darbus, J. Sakas Meno reikalų valdybos viršininko 1941 m. kovo 18 d. įsakymu Nr. 74 buvo paskirtas teatro direktoriumi. Kaip matyti iš archyve saugomos jo asmens bylos, prasidėjus karui, Panevėžio vietinės apsaugos štabo viršininko plk. ltn. Antano Stapulionio 1941 m. liepos 9 d. nurodymu J. Sakas iš Panevėžio dramos teatro direktoriaus pareigų buvo atleistas. Teatro turtą ir visas bylas jam paliepta perduoti Vincui Kurdžikauskui.

Nuotrauka iš Juozo Miltinio palikimo studijų centro rinkinių, dokumentai iš Lietuvos literatūros ir meno archyvo fondų.

Agnė Tučkienė, Šiaulių regioninio valstybės archyvo Panevėžio filialo vyriausioji specialistė


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: