KTU nuotr.

Domenas ir prekių ženklas: kaip juos apsaugoti? (II)

Bet kuri verslo pradžia neatsiejama nuo pavadinimo – įmonės, prekių ženklo, domeno. Neretai atsitinka taip, kad pirmiau įkuriamas domenas interneto svetainei ir tik po to vystomas prekių ženklas bei registruojama įmonė. Nesvarbu, kas pirmas – višta ar kiaušinis – pasirūpinti domeno ir prekių ženklo apsauga būtina jau verslo pradžios etape.

Domeno ir prekių ženklo teisių derinimas

Pasak Valstybinio patentų biuro direktoriaus pavaduotojos Linos Mickienės, labai svarbu žinoti, kad intelektinės nuosavybės teisės gali būti ir yra derinamos su kitais nematerialaus pobūdžio objektais.

„Pavyzdžiui, „Apple“ gaminys – mobilusis telefonas, turi gaminio pavadinimą, kuris gali būti prekių ženklas, autorių teisių saugomas kūrinys, juridinio asmens pavadinimas. Gaminio išorinis vaizdas – kaip atrodo gaminys – tai būtų IN objektas – dizainas, gali būti erdvinis prekių ženklas. Gaminio technologijos saugomos išradimo patentais, komercinėmis paslaptimis, puslaidininkinių gaminių topografijomis. Reklaminė medžiaga taip pat gali būti saugoma kaip dizaino objektas ar autorių teisėmis.

Interneto svetainė ir domenas – taip pat yra šioje schemoje, nes vartotojai, norėdami įsigyti ar ieškodami informacijos apie gaminį, žinodami prekių ženklą, ieško tikslingai paieškos sistemose arba interneto naršyklės adreso eilutėje įrašo prekių ženklą, domeną ir taip nukeliauja į interneto svetainę. Interneto svetainėje taip pat yra intelektinės nuosavybės teisių – autorių teisėmis apsaugotas turinys, prekių ženklas, juridinio asmens pavadinimas, interneto svetainės dizainas ir unikalus domeno vardas“, – teigia VPB atstovė.

Prekių ženklo paskirtis atskirti vieno asmens prekes ar paslaugas nuo kito asmens prekių ar paslaugų. Domenas yra žymuo, kurį naudojame kaip adresą, kad subjektas būtų pasiekiamas internete ir apie jį būtų galima daugiau sužinoti ar susisiekti el. paštu.

„Domeną galima prilyginti būsto, kuriame gyvenate, adresui. Būstas – Jūsų nuosavybė, o adresas patikslina, kur yra Jūsų būstas. Žmogus neturi išskirtinų teisių į adresą, tačiau teisė į gynybą atsiranda, kai tai susiję su šiuo adresu užregistruotu būstu arba su šiuo adresu gyvenančiais žmonėmis.

Domenas yra adresas internete, nurodantis, kur galima pasiekti konkretaus asmens valdomas skaitmenines paslaugas. Domeno turėtojas neturi išimtinių teisių į šį adresą kaip individualų intelektinės nuosavybės objektą. Tačiau domeno turėtojas gali turėti išimtines teises į domene naudojamus skiriamuosius požymius turinčius elementus ir ginti savo teises nesąžiningos konkurencijos atveju, jei kiti asmenys nori pasinaudoti domenu be jo sutikimo, galima klaidinimo tikimybė ir pan.

Dažniausiai domene naudojami šie skiriamuosius požymius turintys ženklai: prekių ženklai, juridinių asmenų pavadinimai, autorių teisių saugomi kūrinių pavadinimai, geografinės nuorodos. Taigi, galima teigti, kad domenai yra glaudžiai susiję su intelektinės nuosavybės teisėmis ir turėtų būti tarpusavyje derinami“, – akcentuoja KTU Interneto paslaugų centro DOMREG teisininkė L. Subačienė.

Kitos domeno ir prekių ženklo sąsajos bei skirtumai

Domeno vardą kaip ir prekių ženklą turi sugalvoti pats subjektas. Tiek domeno vardas, tiek  prekių ženklas gali būti užrašytas žodžiais, raidėmis, skaičiais ar kitais leistinais simboliais. Tačiau vystantis naujoms technologijoms vis dažniau rinkoje matome grafinių, erdvinių, spalvų, garso, judesio, pozicinių, multimedijos prekių ženklų.

“Registruojant domeną yra labai svarbu sugalvoti domeno vardą, tą žodinę dalį, pagal kurią domenas būtų išskirtas ir atpažintas. Jeigu domeno vardas užimtas, pvz., parduotuvė.lt yra registruotas, tuomet galima rinktis kitą, pvz., parduotuvėlė.lt, krautuvė.lt ir t. t. Toks aprašomasis interneto adresas gali būti registruotas kaip domenas, tačiau jeigu tokį adresą norima registruoti kaip prekių ženklą, jau yra taikomos griežtesnės taisyklės.

Kad būtų įregistruotas ir apsaugotas prekių ženklas, jis turi atitikti reikalavimus, kurie yra apibrėžti Prekių ženklų įstatyme. Registruojant prekių ženklą, reikia žinoti, kad jis turi atitikti absoliučius reikalavimus, pvz., parduotuvė ir parduotuvėlė neturi skiriamųjų požymių, yra aprašomasis žymuo prekių ir paslaugų srityje. Toks ženklas neleidžia vartotojui atskirti vieno prekių gamintojo ar paslaugų gamintojo nuo kito, nustatyti prekių ar paslaugų kilmės šaltinį.

Domeno atveju tai gali puikiausiai egzistuoti, nes sistema vardą atpažįsta pakeitus vieną raidę“, – apie domeno vardo ir prekių ženklo skirtumus aiškina VPB direktoriaus pavaduotoja L. Mickienė.

Ekspertės teigimu, prekių ženklu gali būti domenas, kaip ir domene gali būti prekių ženklas. Prekių ženklu gali būti ir juridinių asmenų pavadinimas, kūrinių pavadinimai. Tai gali būti ir domenuose.

Prekių ženklai yra teritorinės apsaugos dalykas. Registruotas prekių ženklas saugomas Lietuvoje, jeigu jis registruotas Lietuvoje. Jeigu prekių ženklas registruotas Europos Sąjungoje, jis saugomas visų Europos Sąjungos valstybių teritorijose. Prekių ženklų apsauga galioja apibrėžtą laikotarpį – 10 metų, vėliau – gali būti tęsiama.

Domenas taip pat gali būti siejamas su tam tikra teritorija, pvz., .lt domenas identifikuoja Lietuvos valstybę. Pasirinkęs .lt domeną subjektas turbūt savo veiklą sieja su Lietuva. Domeno galiojimą reikia pratęsti kaip ir prekių ženklus.

„Jeigu registruojant domeną žiūrima, ar nėra tokio paties jau įkurto, todėl skirtumas bent vienu simboliu yra leidžiamas, tai registruojant prekių ženklus keliama kur kas daugiau reikalavimų, kurie labai priklauso nuo valstybės teisinio reguliavimo.

Daugelyje ES valstybių yra pareikštinė sistema. Tai reiškia, kad jeigu, pvz., bus pateikta užregistruoti „COCA-COLA“ prekių ženklo paraiška, mes, Valstybinis patentų biuras, ją užregistruosime, nors ir prekių ženklą registruojantis asmuo būtų Jonas Jonaitis. Taip yra todėl, kad tai yra pareikštinė sistema ir viskas palikta vėlesniems ginčams. Šioje stadijoje VPB tikrina tik tai, ar ženklas gali būti prekių ženklu, t. y. ar atitinka įstatyme nustatytus absoliučius reikalavimus.

Pateikus prekių ženklo paraišką ir įregistravus, ankstesnių teisių turėtojai, pvz., „COCA-COLA“ kompanija, kuri yra šio prekių ženklo savininkė, įrodžiusi ankstesnes teises, gali nuginčyti Jono Jonaičio paraišką. Tad Valstybinis patentų biuras netikrina, ar registruojamas ženklas nepažeidžia ankstesnių kitų asmenų intelektinės nuosavybės teisių, tačiau ikiteismine tvarka biuras sprendžia ginčus dėl ankstesnių teisių pažeidimo“, – teigia VPB atstovė.

Kaip ir kuriant prekių ženklą, taip ir registruojant domeną reikia pasitikrinti ankstesnes teises į žymenį, ar nėra registruotų ir pareikštų registruoti tokių pat prekių ženklų tam, kad po to netektų ginčytis.

Kokius veiksmus atlikti prieš domeno registraciją?

Kaip jau buvo minėta, sugalvojus pavadinimą, reikėtų nedelsiant registruoti laisvą domeno vardą ir verslo idėjos neatskleisti kitiems asmenims. Pasak KTU Interneto paslaugų centro DOMREG vadovo T. Mackaus, reikėtų saugiai tikrinti domeno vardus ir teikti paraiškas registracijai pasirinkus akredituotą .lt paslaugų teikėją.

„Daugelis verslininkų verslo pradžios etape bijo, kad nenutekėtų informacija apie planuojamą verslą. Tikrinant galimus domeno vardus ir norint įkurti domeną tokia baimė suprantama, nes domeno vardas gali atskleisti verslo idėją.

Saugiai pasitikrinti, ar norimas domenas laisvas, galima .lt domeno administratoriaus interneto svetainėje https://www.domreg.lt/paslaugos/whois/. Domeno registracijai reikėtų visuomet pasirinkti akredituotą .lt domeno paslaugų teikėją.

Registruotų .lt domenų sąrašas viešai nėra skelbiamas, tačiau galima patikrinti WHOIS duomenų bazėje viešą informaciją apie konkretų domeną“, – tikina T. Mackus.

Prieš teikiant paraišką dėl .lt domeno įkūrimo akredituotam paslaugų teikėjui, reikėtų būtinai atlikti domeno varde naudojamo žymens paiešką prekių ženklų – nacionalinių, Europos Sąjungos ir tarptautinių, kurių apsauga išplėsta į Lietuvos teritoriją, duomenų bazėse ir juridinių asmenų registre. Tai galima padaryti šiose Valstybinio patentų biuro https://vpb.lrv.lt/lt/veiklos-sritys/prekiu-zenklai/prekiu-zenklu-paieska ir Registrų centro https://www.registrucentras.lt/jar/p/ interneto svetainėse.

Asmuo, pradėdamas vardą naudoti savo komercinėje veikloje, turi pasidomėti, ar toks domeno vardas nepažeis trečiųjų asmenų teisių. Tik įsitikinus, ar nėra anksčiau registruotų ir pareikštų registruoti panašių ar tapačių prekių ženklų, įmonių pavadinimų su tuo pačiu žymeniu, galima registruoti domeną, prekių ženklą ir įmonės pavadinimą.

„Anksčiau registruoti ar pareikšti registruoti prekių ženklai gali nuginčyti vėliau registruotą domeną, jeigu šis yra tapatus ar klaidinamai panašus į prekių ženklą. Ir atvirkščiai, vertėtų įsitikinti, kad prekių ženklas nepažeis kitų asmenų ankstesnių teisių – domeno, juridinio asmens pavadinimų“, – akcentuoja L. Mickienė.


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: