„Dūdų vasara-12“: Jo Didenybė Būgnas

Prieš 12 metų Panevėžyje užgimęs orkestrinės muzikos festivalis tęsia kasmetinį ir jau tradiciniu tapusį vasaros koncertų ciklą, prasidėjusį dar gegužę, o užsibaigsiantį tik rugsėjo pabaigoje.

Paskutinio birželio penktadienio koncertas buvo neįprastas savo daugiabriauniškumu. Renginio dalyviai – visą savaitę „Brass vasara“ stovykloje grojimo įgūdžius tobulinę vaikai ir jaunimas iš įvairių Lietuvos miestų bei jų lektoriai, atvykę iš Belgijos, D. Britanijos, JAV ir kt.

Kadangi koncertą pradėjo didžiulė mušamųjų instrumentų grupė, pateikusi žiūrovui netikėtas kompozicijas, tad ir per pertraukas tarp pasirodančių atlikėjų buvo užsimenama tiek apie būgno kilmės istoriją, tiek ir apie jo reikšmingumą orkestre.

Būgnai pučiamųjų orkestre atlieka vieną iš pagrindinių vaidmenų. Būtent dirigento ir būgnininko ryšys kūrinio atlikimo metu palaiko orkestro ritmą, tempą, dinamiką. Mušamasis instrumentas yra vienas iš seniausių pasaulyje. Senesnis už jį gali būti tik žmogaus balsas. Pirmasis būgnas atsirado maždaug prieš 6000 metų pr. m. e. Mesopotamijoje buvo iškastas cilindro formos būgnas, kuriam net 5000 metų, o olose rasti būgnų piešiniai.

Būgnai buvo ir yra naudojami ne tik kaip muzikos instrumentai, bet ir kaip ritualų ar ceremonijų palydėtojai. Jų dundėjimas – tai ir perspėjamasis ženklas, ir susisiekimo būdas, ir emocijų išreiškimas, ir mirties bausmės vykdymo ar pavojingo cirko numerio įtampos sukėlėjas. Amerikos indėnai savo ritualams buvo susikūrę būgnus, padarytus iš moliūgų bei medžio. Ankstyviausi būgnai buvo gaminami iš žuvies ar reptilijos odos, kuria aptempdavo medinį instrumento kūną. Vėliau kaip membrana buvo naudojamos kitų žinduolių odos. Būgnus vienokia ar kitokia forma naudojo visos pasaulio kultūros.

Pučiamųjų ir mušamųjų instrumentų pasirodymus pagyvino jungtinis šokių grupių „Fiva“ (vad. Ugnė Zanevičiūtė-Audejeva) ir „Don‘t stop“ (vad. Asta Saikauskienė) pasirodymas.

Liepos 3 dienos penktadienį 17 val. Jums koncertuos Kauno pučiamųjų instrumentų orkestras „Ąžuolynas“ (vad. Vytautas Ramančiūnas.).

Iki susitikimo Laisvės aikštėje!


Renatos Viksvienės nuotr.


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: