EP nariai: Europos Parlamentas remia Lietuvos poziciją dėl Taivano

Antradienį vakare Europos Parlamento (EP) plenarinėje sesijoje vykusios diskusijos apie ES-Taivano santykių ateitį metu europarlamentarė, Europos liaudies partijos (ELP) frakcijos vicepirmininkė Rasa Juknevičienė pažymėjo, kad tarp Europos klestėjimo ir Azijos saugumo yra tiesioginis ryšys, o Taivanas gali prisidėti prie taisyklėmis grįstos tvarkos regione palaikymo.

„ES ir Šalys Narės turėtų imtis proaktyvesnio vaidmens kuriant partnerystės ryšius su demokratine Taivano valdžia. Mano šalies vyriausybė žengė drąsų žingsnį ir įsteigė Taivano atstovybę Lietuvoje“, – sakė sakė R. Juknevičienė.

Pasak europarlamentarės, Taivano pavyzdys rodo, jog Kinijos tauta gali gyventi demokratijoje – gyventi sėkmingai, be agresijos ir taip pat – klestėti. Kaip pažymima pranešime dėl ES-Taivano santykių – Taivanas yra sveika demokratija ir technologiškai pažengusi ekonomika.

Ji pagyrė EP pranešimo dėl ES ir Taivano politinių santykių ir bendradarbiavimo  rengėjus. Dokumente „palankiai vertinami planai Lietuvoje įsteigti Taivano atstovybę“. Taip pat pranešimu pasmerkta Kinijos vyriausybės reakcija dėl ekonominių sankcijų taikymo Lietuvai ir reiškiama parama ir solidarumas su Lietuva šiuo klausimu, imtis atitinkamų priemonių bei paraginti Tarybą daryti tą patį.

Šiuo klausimu taip pat pasisakęs EP narys Andrius Kubilius apibendrino prieš tai kalbėjusių kolegų mintis: „Visos Europos Parlamento politinės grupės remia glaudesnius santykius tarp ES ir Taivano. Tai – žinutė ne tik Kinijai, bet ir kitoms ES institucijoms, jog Taivanas ne ką mažiau svarbus partneris nei Kinija. Taivanas – puikus demokratijos pavyzdys Kinijos žmonėms“.

Taip pat jis pabrėžė, kad formulė „viena šalis – dvi sistemos“ taip pat reiškia, jog kažkada ateityje abi pusės gali susijungti po demokratijos skėčiu.

A.Kubiliaus teigimu, Kinija turėtų liautis grasinti Taivano nepriklausomybei ar Lietuvai dėl jos paramos Taivanui.

Baigdamas savo pasisakymą jis priminė Kinijos valdžiai, jog prieš trisdešimt metų didelė autoritarinė sovietų imperija žlugo, kai pabandė nuslopinti laisvės ir demokratijos siekius mažoje Lietuvoje.

EP pranešimu rekomenduoja skubiai pradėti rengti dvišalio investicijų susitarimo (DIS) su Taivanu poveikio vertinimą ruošiantis deryboms dėl glaudesnių dvišalių ekonominių ryšių.

Be to, EP „reiškia didelį susirūpinimą dėl Kinijos karinės prievartos prieš Taivaną ir jam daromo spaudimo, pirmiausia dėl didelių Kinijos investicijų į karinius pajėgumus, puolamųjų pratybų ir dažnų Taivano oro erdvės pažeidimų, ir toliau kritikuoja kurstančią Kinijos retoriką, rodančią jos iš pažiūros prieštaringą ketinimą integruoti Taivaną į totalitarinį Kinijos komunistų partijos režimą, tuo pat metu tvirtinant, kad ji sieks toliau taikiai plėtoti santykius su Taivanu, ir primygtinai reikalauja, kad jokie tarpusavio santykių pokyčiai nebūtų daromi vienašališkai ar prieš Taivano piliečių valią”.

Dėl šio pranešimo europarlamentarai balsuos ketvirtadienį.


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: