Asm. nuotr.

EP nariai: „Lenkų ūkininkų nuogąstavimai, kad dėl Ukrainos jie žlugs ekonomiškai, yra iš piršto laužti“ (video)

Europos Parlamento (EP) narių Andriaus Kubiliaus ir Rasos Juknevičienės savaitės apžvalgoje iš Strasbūro, kur vyko plenarinė sesija apžvelgtos svarbiausios aktualijos – nužudyto A. Navalno žmonos J. Navalnajos kalba, Kremliaus hibridiniai karai ir Lenkijos ūkininkų protestai.

„Labai norėtumėme gerų žinių paskleisti, tačiau nelabai yra, nes pasaulis toks susivėlęs, išjudėjęs ir mūsų plenarinėje savaitėje pagrindinė diskusija buvo apie gynybą, saugumą, padėtį. Visi kalbėjo apie Ukrainos frontą, ką turime daryti, nors daug kas sakė, kad jau vakar reikėjo daryti ir nebe kalbėti, o iš tikrųjų daryti“, – pasakojo R. Juknevičienė ir pasidžiaugė žinia apie Švedijos narystę NATO.

Pasak jos, „Lietuvai tai yra beveik taip pat svarbu, kaip ir mūsų pačių narystė, nes dabar užsipildė Baltijos regiono žemėlapis, dar viena NATO valstybė, mes įgavome strateginį gylį ir esant dienai X mūsų gynyba, mūsų apginamumas, mūsų atgrasymas jau visai kitame lygmenyje. Strategiškai sumažėja Kaliningrado (Karaliaučiaus regiono) reikšmė, nes iš Švedijos teritorijos NATO galėtų vykdyti tokias operacijas, kokių mums labiausiai reikia.“

Šią savaitę Parlamente vyko pagrindinė diskusija apie ES saugumo, gynybos ateitį, kurioje dalyvavo ir Europos Komisijos pirmininkė Ursula von der Leyen.

Taip pat buvo labai svarbus Julijos Navalnajos pasisakymas, kurios vyro Aleksėjaus Navalno nužudymas yra bendro, platesnio saugumo vaizdo dalis. EP nariai A. Kubilius ir R. Juknevičienė taip pat pasisakė šios diskusijos metu.

A.Kubilius apžvelgė keletą šiomis dienomis girdėtų kalbų. Žinoma, kaip visada stiprią U. von der Leyen, kurioje ji pabrėžė gynybos pramonės radikalų stiprinimą Europoje bei labiau nustebinusią Vokietijos Žaliųjų partijos atstovo EP Reinhardo Butikoferio, kuriame jis drąsiai kritikuoja didžiųjų sostinių lyderius (tame tarpe ir Paryžiaus, ir Berlyno). Jis tiesiai įvardijo didžiąją Europos problemą – personalinės lyderystės nebuvimą. Tad ją į savo rankas, anot Butikoferio, turi perimti parlamentarai – tiek Europos, tiek nacionalinių parlamentų.

Be to, A. Kubiliui praėjusią savaitę su nacionalinių parlamentų (ES ir kitų šalių Užsienio reikalų komitetų pirmininkų) delegacija teko lankytis Kyjive. Kartu vykusiems nekilo klausimų, kiek reikia Ukrainą remti, tačiau susirūpinimą kelia, kad lyderiai tų sprendimų nepriima.

Europarlamentaras kalbėdamas apie J. Navalnajos kalbą sakė: „Šių rūmų salės tribūna dar niekada nebuvo panaudota tokiems žodžiams apie Putino režimą – „kruvinas mafijos režimas“. Antra, ką ji įvardijo, kad derėtis bet kokiu klausimu su tokiu režimu yra visiškas absurdas. Ir trečias dalykas, kurį ji labai taikliai ir aštriai įvardijo, jog norint padėti Rusijos žmonėms, kad Rusijoje įvyktų transformacija neužtenka kasdieninių nuobodžių frazių. Lygiai tą patį sakiau išvakarėse derybose dėl kai kurių dokumentų, kad kiek mes galime kartoti tas pačias nuobodžias frazes, kreiptis į Putiną, kad būtų paleisti politiniai kaliniai, pasmerkti, pareikšti solidarumą ir t.t. Tie dalykai neveikia. Veikia realūs veiksmai. Kaip Ukrainai nepadėsime savo solidarumo pareiškimais – reikia ginklų”.

Pasak EP nario, Rusijos demokratinei transformacijai nepadėsime vien tik tradiciniais pareiškimais. J. Navalnaja įvardijo, kad reikia žymiai taiklesnio ir aštresnio kremliaus mafijos kruvinų pinigų persekiojimo Europoje, kur jie juos suslėpę.

„Aš prie to pridėčiau, kad Vakarai turi žymiai aiškiau matyti Ukrainos pergalę, kaip instrumentą, kuris gali padėti toms transformacijoms Rusijoje įvykti, nes ta pergalė gali atvesti iki Putino režimo žlugimo ir to nereikia bijoti. Vakarams reikia galų gale išlipti iš savo baimių kryžkelės“, – sakė A. Kubilius.

Politikai taip pat aptarė vis labiau matomą suaktyvėjusį Putino hibridinio karo veikimą Vakaruose ir pas mus.

„Neseniai „The Economist“ pasirodė straipsnis apie tai, kad Rusija iš naujo perorganizavo savo šnipų ir įtakos agentų veiklą Vakarų valstybėse ir tai daro daug efektyviau nei anksčiau. Yra net sukurti specialūs įtakos komitetai, kuriuos koordinuoja Sergėjus Kirijenko. Mes tai jaučiame ir Parlamente. Labai išdrąsėjo tam tikros jėgos, kurios skleidžia savo žinutes“, – sakė R. Juknevičienė.

Ji paminėjo neseniai vykusį susitikimą su ES stratcom‘o žmonėmis (institucija, kuri  analizuoja Rusijos įtaką ES valstybėse), kurie išskyrė tris dalykus į kuriuos pas mus Vakaruose bus taikomasi, tai: Ukraina (nuteikimas prieš ukrainiečius), ūkininkų streikai ir EK pirmininkė U. von der Leyen.

EP narys A. Kubilius griežtai įvertino Lenkijos ūkininkų protestus.

„Tiesą sakant man trūksta žodžių išsakyti savo ir moralinį, ir politinį pasipiktinimą Lenkijos ūkininkais. Nors čia lyg ir kaimynai, lyg ir valdžia artima.  Tai, kas yra daroma, net sunku rasti tinkamą žodį, nes ta Ukrainos pasienio blokada neturi nieko bendro su grūdų situacija pačioje Lenkijoje. Nėra ten grūdų iš Ukrainos. Yra oficialūs duomenys iš ES muitų ir mokesčių tarnybų, kurie rodo, kad iš karto prasidėjus karui Ukrainos grūdai penkiose šalia esančiose valstybėse pasirodė dideliais kiekiais, nes jų nebuvo kur dėti, kai rusai uždarė Odesos jūros kelius. Grūdų buvo nemažai. Tai realūs skaičiai. 2022 metų lapkričio mėnesį buvo pikas. Į penkias šalis: Lenkiją, Vengriją, Rumuniją, Slovakiją ir Bulgariją pateko beveik milijonas tonų Ukrainos grūdų (970 tūkst.tonų). 2023 metų birželio mėnesį buvo įvestos visos papildomos ES priežiūros ir kontrolės  priemonės. 2023 lapkričio mėnesį į tas pačias penkias šalis pateko 15 tūkst. tonų Ukrainos grūdų, t.y. 60 kartų mažiau. Panašiai tiek, kiek buvo iki karo. Taigi visos kalbos apie tai, kad grūdai ar kiti produktai yra užplūdę Lenkiją ir ji vargšė žlugs ekonomiškai yra iš piršto laužti“, – piktinosi A. Kubilius.

Jis taip pat teigė, kad ūkininkai gali nerimauti nebent dėl pasaulinių grūdų kainų, kurios visiškai nėra susijusios su Ukraina. Prasidėjus karui grūdų kainos buvo stipriai pakilusios, o dabar sugrįžo į iki karo buvusias.

„Mano manymu, tai labai Lenkijos įvaizdžiui kenkiantis dalykas. Aš nenustebsiu, jeigu lietuviai paskelbs paprastą akciją „Pirk prekę ukrainietišką, nepirk lenkiškos“, – sakė A.Kubilius.


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojame parsisiųsti:

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: