Pixabay nuotr.
Erkių sezonas – atidarytas: vasarį nuo erkinio encefalito pasiskiepijo dvigubai daugiau žmonių nei pernai
Nors šių metų sausis pagarsėjo kaip vienas tamsiausių mėnesių šalyje, o šaltukas spaudžia iki šiol, žmonės jau sausį pradėjo ruoštis pavasariui. „Eurovaistinės“ duomenimis, per pirmuosius šių metų porą mėnesių nuo erkinio encefalito pasiskiepijo daugiau nei dvigubai žmonių negu pernai tuo pačiu metu. Vaistininkai primena, kad dar šiandien pasiskiepiję gyventojai, jau po pusantro mėnesio į aktyviausio erkių sezono pradžią žengs įgavę imunitetą.
Pasiskiepijo 2,6 karto daugiau gyventojų
Vien šių metų sausio mėnuo atskleidė, kad žmonės vis atsakingiau ruošiasi artėjančiam pavasariui ir iš anksto skiepijasi nuo erkinio encefalito, pasakoja „Eurovaistinės“ komunikacijos vadovė Rolanda Lipnevičiūtė. Anot jos, tai kone pirmas tokio gyventojų aktyvumo sulaukęs sausio mėnuo.
„Jau sausio mėnesį mūsų vaistinėse nuo erkinio encefalito pasiskiepijo dvigubai daugiau pacientų negu 2022 metais tuo pačiu metu. Vasario mėnesį besiskiepijančių pacientų skaičiai išaugo dar dvigubai, lyginant su sausiu. Iš viso, bendrai pažvelgus į praėjusių metų sausį ir vasarį, šiemet tokiu pačiu laikotarpiu jau mūsų vaistininkai spėjo paskiepyti 2,6 karto daugiau gyventojų. Tai leidžia manyti, kad žmonės iš tiesų vis dėmesingiau rūpinasi savo sveikata ir pas juos, kaip seniau, erkių suaktyvėjimo sezonas nebeateina netikėtai“, – sako R. Lipnevičiūtė.
Imunitetas per 1,5 mėnesio
Kovo mėnesį pradeda busti pirmosios erkės, o jų aktyvusis sezonas įsibėgėja jau balandžio mėnesį. „Eurovaistinės“ vaistininkės Elvyra Ramaškienė sako, kad dar šiandien pasiskiepiję žmonės jau po pusantro mėnesio gali turėti įgytą imunitetą erkiniam encefalitui.
„Skiepijantis įprastąja vakcinacijos schema, antroji skiepo dozė galima praėjus jau 1 mėnesiui po pirmosios. Antrą kartą pasiskiepijus pakanka palaukti vos porą savaičių ir jau žmogus įgyja imunitetą. Tad, pavyzdžiui, šiandien pasiskiepijęs žmogus po pusantro mėnesio į aktyviausią erkių sezoną saugiai žengs su pilnai susiformavusiu imunitetu. Kadangi vakcinacija yra ilgalaikė ir skirta ne vienam sezonui, labai svarbu savo kalendoriuje pasižymėti datą trečiam skiepui – tai yra 3 metai po antrojo“, – pasakoja E. Ramaškienė.
Apsaugai – repelentai ir tinkama apranga
Vaistininkė pasakoja, kad nuo erkių reikia saugotis ne tik dėl erkinio encefalito, bet ir Laimo ligos rizikos. Anot jos, nesvarbu – jūs pasiskiepiję ar ne, būtina erkių aktyviuoju sezonu vaikščiojant gamtoje dėvėti uždarą aprangą ir naudoti repelentus.
„Skiepai apsaugo nuo itin grėsmingos ligos – erkinio encefalito, tačiau mes turime papildomai saugotis ir Laimo ligos. Visada sulaukus klausimų, kaip išvengti erkės įsisiurbimo, atsakymas itin paprastas – vaikščiojant gamtoje dėvėkite uždarą aprangą. Apsižiūrėkite, ar neliko ant kojų nuogų vietų, dėvėkite kepures, marškinėlius ilgomis rankovėmis, užsisekite apykaklę. Šalia to būtinai naudokite repelentus, tik būtinai atkreipkite dėmesį, ar jie skirti apsaugai nuo erkių, kadangi būtent tokiose priemonėse yra didesnė veikliųjų medžiagų koncentracija, įveiksianti ne tik įvairius vabzdžius, bet ir išskirtinai erkes“, – pasakoja E. Ramaškienė.
Pamatykite naujienas pirmi!
Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!