Fotografas Ramūnas Danisevičius: norintiems tobulo atostogų kadro, patarčiau jo nepramiegoti

Atostogos snieguotose kalnų viršūnėse, saulėtose vandenynų pakrantėse ar modernios architektūros peizažuose suteikia dar daugiau malonumo, jei jų metu padarytos įspūdingos nuotraukos nugula į socialinius tinklus. Tačiau kartais visą gyvai matomą vaizdą aprėpia akys, bet ne fotografija, kuriai pritrūksta ir įspūdžio, ir kokybės. Todėl vienas žinomiausių Lietuvos spaudos fotografų ir fotomenininkų Ramūnas Danisevičius sako – norintys tobulo atostogų kadro, turėtų pasitelkti plataus kampo objektyvą ir, netgi, mažiau pamiegoti. Jo teigimu, įspūdingai nuotraukai net nereikia profesionalios įrangos. Tai pašnekovas įrodė dar 2014-aisiais, svarbiausią šalies spaudos fotografijos prizą laimėjęs su nuotrauka, padaryta išmaniuoju.

Platūs užmojai, platus ir objektyvas

Išsiruošusiems į keliones ir atsidūrusiems įspūdingos gamtos apsuptyje, R. Danisevičius siūlo nepamiršti prigimtinės fotografijos esmės. Pasak fotografo, šis menas dar vadinamas šviesoraščiu, tad, jei nėra tinkamo apšvietimo, gali nepavykti ir kokybiškas kadras.

„Šviesa yra pagrindinė fotografijos sudedamoji. Tiek gamtos, tiek urbanistinius peizažus geriausiai užfiksuoti pavyksta anksti ryte arba vakare. Tokios fotografijos klasikas Stanislovas Žvirgždas, norėdamas tobulo kadro, keldavosi labai anksti, taip pat laukdavo saulės laidos. Tokiu metu apšvietimas – idealiausiais“, – įsitikinęs R. Danisevičius.

Todėl fotografas pataria – gražiausi atostogų kadrai užfiksuojami miego sąskaita. Tuo pačiu jis priduria, kad išmanieji telefonai šiuo metu geba perteikti kokybišką vaizdą ir dieną, o uždėjus norimą filtrą, rezultatas turėtų džiuginti.

„Kita svarbi išmaniųjų funkcija – plataus kadro objektyvas. Derėtų tik nepamiršti, kad fotografuojant būrį žmonių, veidai ir kraštai gali šiek tiek išsitempti. Tačiau toks objektyvas puikiai tinka ten, kur trūksta vietos atsitraukti. Gamtą ir architektūrą jis užfiksuoja kokybiškai, į kadrą telpa daug. Netgi, jei norisi kambario, kuriame gyvenate išvykę, meniškos nuotraukos – plataus kampo objektyvas tam ypač tinkamas“, – sako R. Danisevičius.

Fotografas, prieš keletą metų išmaniuoju nufotografavęs upėje ant plaustų plaukiančius žmones ir su šia nuotrauka laimėjęs Lietuvos spaudos fotografijos „Auksinį kadrą“, mano – tinkamam apšvietimui ir plataus kampo objektyvo privalumams profesionali įranga nėra būtina. Jam antrina ir technologijų ekspertai.

„Išmanusis, turintis trigubą kamerą nugarėlėje, pasižymi gerokai padidintu šviesos jautrumu ir jos patekimu į jutiklį. Tad net ir trūkstant apšvietimo, fiksuojamos raiškios bei detalios nuotraukos. Itin plataus kampo kamera talpina 120 laipsnių vaizdą – taip fotografija aprėpia daugiau objektų. Tokiomis savybėmis pasižymi neseniai pristatytas „Huawei P smart Pro“ modelis, kokybiškai perteikiantis gamtos ir miesto peizažus bei už kadro ribų nepaliekantis nė vieno kartu keliaujančio bičiulio“, – priduria „Huawei“ produktų vadovas Lietuvoje Audrius Granickas.

Sunku pratybose – lengva kadre

Paklaustas, ką daryti tiems, kuriems nuotraukomis nepavyksta perteikti viso kalnų, vandenynų ar urbanistikos kuriamo įspūdžio, R. Danisevičius rekomenduoja praktikuotis.

„Išvažiuojame ir norime tobulo kadro iškart – puolame fotografuoti, nors net nesame išbandę visų išmaniojo funkcijų. Pastarųjų yra daugybė, galbūt automatinis kameros režimas ne visada tinkamas, galbūt verta išbandyti rankinį. Treniruotis patarčiau dar prieš kelionę – kasdien padaryti po keletą nuotraukų. Pamėginti fotografuoti plačiu kampu, panaudoti artinimo funkciją, pažiūrėti, kaip sekasi pagauti šviesą. Kai funkcijos išbandytos ir perprastos, beliks tik mėgautis rezultatu“, – apie fotografavimo praktikos svarbą kalba fotografas.

Su tuo sutinka ir technologijų gamintojai, daug dėmesio šiuo metu skirdami vartotojų patogumui bei į įrenginius integruodami dirbtinį intelektą, kuris pats automatiškai parenka optimaliausius parametrus.

„Siūlyčiau nebijoti išbandyti kameros „Pro“ režimo. Iš pradžių, gali pasirodyti, kad prireiks žinių bei įgūdžių, tačiau vėliau fotografavimas taps tikru malonumu. Savarankiškas nuotraukos išlaikymo, spalvos temperatūros ar ISO jautrumo nustatymas suteikia ir naują patirtį, ir džiugina kadrais. Tačiau visada kameros valdymą galima patikėti dirbtiniam intelektui, kuris taps patikimu asistentu norintiems idealios nuotraukos“, – komentuoja A. Granickas.


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: