Fotografijose gyvenimo kasdienybės iš dviejų pasaulių

Panevėžio fotografijos galerijoje veikia personalinė fotografo Arūno Kulikausko paroda „Du pasauliai, šiapus ir anapus“.

Gerai žinomo Lietuvoje ir užsienyje fotomenininko paroda „Du pasauliai, šiapus ir anapus“ panevėžiečiai bei miesto svečiai džiaugsis iki rugpjūčio 16 dienos.

A. Kulikauskas dvidešimt du metus gyveno Niujorke (JAV) ir beveik prieš trejetą metų grįžo į Lietuvą. Fotografas pasakojo, kaip gimė šį neįprasta paroda: „Paroda gimė tuomet, kai žmona nupirko bilietus į Lietuvą – į vieną pusę. Išėjau iš studijos Manhatane ir nepasukau namo, o pradėjau griebti vaizdus, lyg norėdamas juos pasiimti su savimi. Vaizdus, kurių, žinojau, pasiilgsiu“.

Fotografuoti parodos autorius nesiliovė ir Lietuvoje, juolab kad po dvidešimties nebuvimo metų lietuviškas pasaulis pasirodė savotiškas.

„Telefonu, kuriame įdiegta speciali programa, nekomponuodamas ir nesistengdamas kurti meno, fiksavau gyvenimo kąsnelius: savo namus kaime, buitį, gamtą, artimuosius, vietas, kuriose apsilankiau“ – pasakojo autorius prieš kelerius metus su šeima grįžęs į Lietuvą ir įsikūręs Samantonių kaime Ukmergės rajone.

Taip juodai baltose fotografijose šalia neturistinių Niujorko vaizdų atsirado Lietuva, pamatyta smalsiu, nustebusiu, tyrinėjančiu, apmąstančiu ilgai tėvynėje negyvenusio ir iš naujo ją atrandančio fotografo žvilgsniu.

Įgyvendino norą

Į savo parodos „Du pasauliai, šiapus ir anapus“ pristatymą A. Kulikauskas atėjo pasiramsčiuodamas ilga medine lazda. Toks ramstis, žinant fotomenininko gyvenimo būdą, nestebino. Juolab kad keliones mėgstantis A. Kulikauskas yra pasakęs: „Nuo kažkurio momento pasidaro nebesvarbu, kur gyventi. Jeigu būčiau vienas, turbūt pasiimčiau lazdą ir žygiuočiau per pasaulį“.
Prieš personalinės parodos pristatymą A. Kulikauskas mielai sutiko atsakyti į keletą klausimų.

– Lietuvai atgavus nepriklausomybę išvykote gyventi į Jungtines Amerikos Valstijas (JAV). Kodėl?

– Norėjau pamatyti kaip pasaulis surėdytas. Sovietiniu laikotarpiu buvau apkeliavęs daug tuometinės Sovietų Sąjungos vietų, miestų ir kalnų. Žvalgiausi ir Užpoliarėje, ir Sibire. Trūko pažinties su JAV. Todėl ir nusprendžiau pasidairyti, pamatyti pasaulį. Kita vertus išvykau ne tik pasižvalgyti. Vykau ir dėl darbo, ir iš smalsumo.

Geras mokytojas

– Gyvenote Niujorke ir ten susipažinote su Jonu Meku. Net dirbote jo įkurtame filmų muziejuje-archyve „Anthology Film Archives“. Galima sakyti, kad JAV įsitvirtinti padėjo J. Mekas?

– Jonas Mekas nepadėjo. Jis – geras mokytojas. J. Meko nuomone Amerikoje reikia patiems įsitvirtinti. Išvadžiuodamas nežinojau, kaip teks gyventi. Įsitvirtinimui prireikė penkerių metų. Buvo visko… Buvau piktas. Pykau ir ant savęs, ir ant pasaulio. Mokiausi gyventi, o nesėkmės ir krizės padėjo. Tie du reiškiniai – geras dalykas. Tik atvykus į JAV buvo apėmęs liūdesys, po to apniko įvairios baimės: baimė galvoti, baimė kažką daryti. Panikavau, o tai labai trikdė… Vyko gyvenimo pamokos. Vienas JAV sutiktas rusas gerai yra pasakęs, kad praėjus keleriems metams JAV tampi tuo, kuo iš tikro esi.

Netikėtas pirkinys

– Į Lietuvą grįžote prieš beveik prieš trejetą metų. Kodėl pasirinkote gyventi Samantonyse? Juk esate kaunietis.

– Žvaigždės viską sudėliojo. Grįžęs į Lietuvą nenorėjau gyventi mieste. Pasiilgau paprasto gyvenimo. Lįsti į miesto košę? Kam? Jeigu nebūtume atstiktinai nusipirkę sodybos Samantonyse, su šeima netgi planavome važiuoti gyventi į Altajaus kalnus. Sodybą Samantonyse nusipirkome netikėtai. Viešėjome pas draugus Česlovą ir Rūtą Bronę Lukenskus, kurie gyvena tuose pačiuose Samantonyse. Česlovas pasakė, kad netoliese parduodama sodyba, o tos sodybos šeimininkė jau laukė atvykstančio pirkėjo. Su sodybos šeimininke sutarėme greitai – pasiūlėme jai rankpinigius ir sandoris įvyko. Tai dabar ir gyvename Samantonyse, senoje sodyboje, kurią vis dar remontuoti tenka.

Gyvenimo neplanuoja

– Jūsų paroda vadinasi „Du pasauliai, šiapus ir anapus kasdienybės“. Ar didelis atstumas tarp tų dviejų pasaulių?

– Nėra jokio atstumo. Atstumai atsiranda žmogaus galvoje…

– Panevėžio fotografijos galerijoje eksponuojama paroda buvo eksponuota pernai metais parodoje „ArtVilnius“. Kokie planai ateičiai?

– Juokingas dalykas – planai. Ne veltui sakoma: žmogus planuoja, o Dievas juokiasi. Kryptį turiu vietoje plano. Svarbu daryti gerus darbus. Gal kvailai ir patetiškai tai skamba, bet… Intuityviai jaučiu, ką reikia daryti. Reikia parodos, darau. Tai pagalba kitiems, o tuo pačiu ataskaita sau pačiam. Reikia gyvenime daryti gerus darbus, bet nedaryti blogų. Tiesa, tą pasakyti lengva. Padaryti sunkiau…

– Užbaikite sakinį: „Kai atsidaro durys, norėčiau pamatyti…“

– …Aukštą kalną.

Trumpai apie fotomenininką
A. Kulikauskas 1982 metais baigė pramoninio dizaino specialybę Vilniaus dailės akademijoje (tuometinis Valstybinis dailės institutas). Vadovavo Kauno profsąjungų kultūros rūmų fotostudijai ir buvo neformalios fotografų grupės, pramintos „plėšriųjų sekcija“, lyderis.
Prasidėjus Sąjūdžiui, A. Kulikauskas aktyviai dalyvavo jo veikloje, Lietuvai atgavus nepriklausomybę, išvyko gyventi į JAV. Fotografas dvidešimt dvejus metus gyveno Niujorke, dirbo Jono Meko įkurtame filmų muziejuje-archyve „Anthology Film Archives“ ir savo studijoje. 2012 metais jis grįžo gyventi į Lietuvą.
A.Kulikauskas yra surengęs daugiau kaip dvidešimt personalinių parodų ir dalyvavo daugelyje grupinių parodų įvairiose šalyse. Fotografo kūrinių yra įsigiję Lietuvos fotografijos muziejus, Nacionalinė dailės galerija, kiti muziejai, privatūs kolekcininkai Lietuvoje ir užsienyje. Jo darbai ir technika yra pristatyti keliuose JAV leidiniuose.
Fotografas dirba įvairia technika, jau keliolika metų naudoja „Polaroid“ medžiagas. Lietuvoje yra surengęs fotografijų, atliktų savadarbėmis „pinhole“ kameromis, parodą.

Parodos
2013 Fotografija. Kartu su Oksana Judakova, Miesto Rotušė, Vilnius
2012 Fotografija. Kartu su Oksana Judakova, Lietuvos konsulatas, Niujorkas, JAV
2010 Fotografija. Kartu su Giedriumi Liagu, Antano Mončio namai-muziejus, Palanga; Fotografija. Kartu su Giedriumi Liagu, Dailės galerija, Panevėžys
2009 Fotografija. Viešoji biblioteka, Šiauliai
2007 Photo objects. Kartu su Oksana Judakova, KKKC galerija, Klaipėda
2006 Photo objects. Kartu su Giedriumi Liagu, Fotografijos galerija, Vilnius; Photo objects. Kartu su Giedriumi Liagu, Dailės galerija, Druskininkai
2005 Photo objects. Galerija Meno Niša, Vilnius
2000 Photo objects. Galerija Anthology Film Archives, Niujorkas, JAV
1996 Photography. Galerija Cinema, Rio de Žaneiras, Brazilija
1996 Photo objects. Galerija Anthology Film Archives, Niujorkas, JAV; Photography. Kartu su Sauliumi Paukščiu, Fotografijos galerija, Vilnius
1995 Photography. Instituto Culturale Peruano-Norteamericano, Lima, Peru
1994 Photography. Galerija Anthology Film Archives, Niujorkas, JAV
1992 Photography. Galerija Anthology Film Archives, Niujorkas, JAV
1984 Photography. Menininkų namai, Kaunas; Photography. Marijampolė.

Arūno Revoto ir teksto autorės nuotraukos

Raimonda MIKUČIONYTĖ


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojame parsisiųsti:

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: