G. Šapiro – Bilas atrado netikėtą būdą stresui malšinti: „Tai turėtų išbandyti kiekvienas”

Visą vasarą kartu su projektu „Maisto kelias“ po Lietuvą keliaujantis grupės „ŽAS“ narys Gidonas Šapiro-Bilas neslepia, jog gimtasis kraštas vis dar kupinas neragautų skonių, nematytų vietų ir neišbandytų pramogų. Būtent lankantis Telšių apskrityje jam teko nemenkas iššūkis – pirmą kartą išmėginti bičių terapiją.

Šį šeštadienį TV3 televizijos žiūrovus iš lovų kels jau vasaros ritualu tapusi kulinarinių kelionių po Lietuvą laida „Maisto kelias“. Nuotykių ir skonių ieškotojai Ilona Juciūtė-Čibirkienė, Gidonas Šapiro-Bilas ir šrilankietis Dilanas Dampella Gamage leisis jau į devintąją kelionę, kurioje aplankys Telšių apskritį.

Iš šio regiono kilęs, Telšiuose užaugęs Gidonas Šapiro-Bilas atvirauja, jog vasara – visuomet yra puikus metas kelionėms, naujiems maršrutams ir ilgai išliekantiems įspūdžiams. Būtent todėl jis trečius metus iš eilės šiltąjį metų sezoną paskiria „Maisto kelio“ projektui.

„Be galo mėgstu keliauti, ne tik po užsienio šalis, bet ir gimtajame krašte. Lietuva, nors ir matuojant kilometrais yra nedidelė, tačiau itin turtinga savo istoriniu, kultūriniu ir kulinariniu paveldu. Kiekvienoje kelionė tenka paragauti kažką naujo, išmėginti kažką, ko dar neteko patirti. Taip nutiko ir šį kartą, kuomet keliaujant po Telšių apskritį, kurią pažįstu itin puikiai, pirmą sykį išdrįsau patirti bičių gydomąjį poveikį“, – pasakoja Bilas.

Keliautojų trijulė aplankė Žemaitijos Nacionaliniame parke, miškų gūdumoje įsikūrusią „Medaus klėtelę“. Jos šeimininkai Daiva ir Donatas Abručiai bites augina jau daugiau nei du dešimtmečius, tačiau sodybos kieme vos prieš keletą metų išdygo ypatingas apiterapijos namelis.

„Kuomet su bitininkų draugijos pirmininkais apsilankėme Slovėnijoje, pirmą kartą pamatėme tokio tipo namelį. Tame krašte šia paslauga dažniausiai naudojasi diplomatų žmonos, tačiau mes, Lietuvos bitininkai, sugrįžę namo pagalvojome, o kodėl mums tokio namelio neįrengus, jog ir mūsų žmonos galėtų pasijausti lyg diplomatų žmonos“, – juokauja bičių augintojas D. Abrutis.

„Medaus klėtelės“ sodybos kieme stovintis apiterapijos namelis – nedidelis medinis pastatas, kuriame įrengti gultai, o po jais – bičių aviliai. Gultuose padarytos angos, pro kurias į namelio vidų patenka bičių skleidžiamas garsas ir kvapas. Apiterapija ne tik ramina, bet ir atkuria pažeistus biolaukus, gerina kraujotaką ir net padeda kvėpavimo sutrikimų turintiems žmonėms.

„Iš pradžių tikrai bijojau, ar ši terapija nėra pavojinga, ar manęs nesugels. Tačiau patikintas šeimininkų, kad nepradėjus be reikalo ardyti bičių namų, jos nepuola, išdrįsau išmėginti ir pats. Jausmą nusakyti žodžiais be galo sunku – lyg būtum avilio viduje, o bičių skleidžiama mikrovibracija atpalaiduoja, mažina stresą, sustiprina net kūrybines galias. Tai, be abejonės, turėtų išbandyti kiekvienas“, – įspūdžiais dalinasi Bilas.

Pažinti medaus kelią buvo įdomu ir šrilankiečiui Dilanui, mat jo gimtinėje bičių auginimas nėra populiarus užsiėmimas. Pamatęs bičių suręstą korį, vyras stebėjosi gamtos stebuklais ir bičių matematiniais sugebėjimais.

„Medų tikrai labai dažnai naudoju gamindamas įvairiausius patiekalus: nuo užkandžių, iki desertų, tačiau niekada nesusimąsčiau, kaip tas medus atkeliauja iki mūsų stalo. Galėčiau valandų valandas žiūrėti į atvirą korį ir jame ropinėjančias biteles. Iki šiol nesuprantu, kaip joms pavyksta suformuoti tokią taisyklingą šešiakampio formą“, – atvirauja Dilanas.

Kiti Telšių apskrities objektai

Sočiai papusryčiavę vasaros namais tapusiame pramogų bei poilsių centre „Belmontas“, Ilona, Bilas ir Dilanas nekantraudami išvyks į ekspediciją po Telšių apskritį. Nors tai yra mažiausia iš visų Lietuvos apskričių, tačiau turinti tikrai daug ką parodyti. Pirmoji stotelė – Plungė, kur juos pasitiks Plungės turizmo ir informacijos centro direktorė Sandra Kasmauskienė ir papasakos, ką verta aplankyti šiame krašte.

Išmėginus apiterapijos namelį, trijulės lauks gardi medaus ir jo gaminių degustacija. Na, o praplėtus žinias apie bitininkystės amatą, Ilona, Bilas ir Dilanas leisis į dar vieną pramogą – pamatyti Platelių ežero dugno grožybes. Jas keliautojai išvys išmėginę skaidriąsias valtis. Per jų skaidrų dugną galima ne tik grožėtis ežero gamtos grožiu, bet ir pamatyti čia nuskendusį XV a. tiltą, vedusį į kunigaikščių pilį, gelmių mergelės skulptūrą ir galbūt net ežero dugne besivaidenančią jachtą.

„Po tokių potyrių esu euforijoje. Kur kitur jei ne „Maisto kelio“ projekte aš galėjau patirti tokias pramogas. Plaukiant į priekį iš baimės net negirdėjau, ką pasakojo gidė, bet vėliau pripratau ir buvo taip gera, toks gražus vaizdas“, – susižavėjimo neslėps Ilona.

Papramogavusių bičiulių lauks dar vienas kelionės taškas – Varnių regioninis parkas ir čia esantis „Lūkstas Rest Park“. Ant ežero kranto įsikūrę jaukūs poilsio namukai turistus traukia ne tik gamtos ramybe, bet ir išskirtiniais renginiais. Būtent šioje vietoje vyksta legendinis festivalis „Bliuzo naktys“.

„Prieš šešerius metus čia apsilankyti atvyko ir garsus amerikiečių aktorius, kino režisierius Stevenas Seagalas. Jis gyveno būtent ketvirtu numeriu pažymėtame namelyje ir visi, kurie tai žino, nori apsistoti tame pačiame“, – istorija dalinsis vietos bendrasavininkė Alina Jocienė.

Apsižvalgiusius po apylinkes „Maisto kelio“ bičiulius pasitiks šios vietos vasaros kavinės šefė, kuri pavaišins gardžia lydeka, ruošta pagal specialų receptą „Kamado Bono“ kepsninėje.

Na, o pažinę Varnių kraštą, Ilona, Bilas ir Dilanas vyks į netoli Telšių esančius svečių namus „Lavender Inn“. Čia juos vilios ne tik svaiginantis levandų aromatas, išpuoselėta gamta ir kieme stovinti bei sėkmę nešanti žymaus Lietuvos skulptoriaus Algirdo Bono žalvarinė žiogo skulptūra, bet ir patiekalai su levandomis: levandose marinuotos alyvuogės, restorano pažiba – midijos su levandomis bei firminiai belgiški vafliai ir naminiai levandų ledai.

„Nusakyti levandų skonį yra labai sudėtinga, tačiau man jis primena Šri Lankoje maisto gamyboje naudojamų mangamedžių lapus. Tikiu, jog tik aš vienas žinau, koks yra mango lapų skonis“, – juokaus Dilanas.

Kelionei einant į pabaigą trijulė sugrįš į ten, nuo kur pradėjo – į Plungę ir aplankys du dešimtmečius gyvuojantį, vietinių plungiškių pamėgtą restoraną „Galera“. Šalia žymiųjų Oginskių rūmų įsikūrusioje vietoje kadaise vykdavo audringi vakarėliai, o šiandien čia Iloną, Bilą ir Dilaną pasitiks gardžiais žemaitiškais patiekalais nukrautas stalas: veršienos pyragas, perlinių kruopų dvariškasis plovas su triušiena, natūralus vištienos kauliukų sultinys su daržovėmis bei desertu tapę „Slėnio sūrių“ delikatesai.

„Šio plovo receptas atėjęs iš dvaro laikų, nes jo sudėtyje yra triušiena, kuri būdavo turtingųjų patiekalų racione. Na, o kruopos lietuvių virtuvėje atsirado daug anksčiau, nei bulvės. Tad ir šis žemaitiškas plovas yra su perlinėmis kruopomis, kurios Žemaitijoje nuo seno buvo labai populiarios“, – pasakos restorano „Galera“ šeimininkė Eterė Muralienė.

Kulinarinių kelionių gidas „Maisto kelias“ tęsia savo tradiciją ir trečią kartą leidžiasi į kelią po Lietuvą. Žiūrovų pamilta vedėjų trijulė – šefė Ilona Juciūtė-Čibirkienė, grupės ŽAS narys Gidonas Šapiro-Bilas ir virtuvės šefas iš Šri Lankos kilęs Dilanas Dampella Gamage žada dar daugiau naujų skonių, nepamirštamų patirčių ir aplankytų objektų, mat šiemet laida sugrįžo dvigubai ilgesnė, tad žiūrovai naujajame sezone išvys dar daugiau gražiausių šalies kampelių.

„Maisto kelias“ – šeštadieniais 9:30 val., per TV3 televiziją!


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojame parsisiųsti:

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: