Gabrielės Petkevičaitės-Bitės literatūrinė premija įteikta Dainai Opolskaitei
Gabrielės Petkevičaitės-Bitės gimtasis Puziniškio dvarelis Smilgių seniūnijoje Panevėžio rajone saulėtą birželio 19-osios dieną plačiai atvėrė duris garbingiems svečiams. Čia buvo įteikta didžios rašytojos vardo 32-oji literatūros premija. Ji skirta novelistei Dainai Opolskaitei už knygą „Dienų piramidės“.
Laureatę pasveikino ir apdovanojimą įteikė premijos atrankos komisijos pirmininkas Panevėžio rajono savivaldybės mero pavaduotojas Antanas Pocius.
Autorės kūrybą pristatė Panevėžio rajono savivaldybės viešosios bibliotekos vedėja Rūta Bagdonienė.
„Dienų piramidės“ – antrasis Vilkaviškyje gimusios ir šiuo metu mokytoja dirbančios D. Opolskaitės novelių rinkinys, kurio teko laukti net 18 metų. Jame sugulė laiko patikrinti ir literatūrologų aukštai įvertinti tekstai, skelbti įvairiuose literatūriniuose ir kultūriniuose leidiniuose.
Dvi iš 13-os knygą sudarančių novelių jau yra įvertintos premijomis. Novelė „Grotos“ pelnė „lietuviškosios novelės Nobelį“ – rašytojo Antano Vaičiulaičio premiją, novelė „Ateik per ledą“ apdovanota Jurgio Kunčino literatūrine premija.
Iš viso D. Opolskaitė parašė 5 knygas, kurios pelnė 7 apdovanojimus, tarp jų ir – prestižinę Europos Sąjungos literatūros premiją.
Ištikima klasikinei smulkiojo žanro poetikai autorė savo novelėse kelia žmogaus būties, meilės, asmenybės laisvės, Dievo ir likimo klausimus, gilinasi į paauglių psichologiją.
Pakeliui iš Vilkaviškio parašytoje savo kalboje autorė jautriai atskleidė didžiųjų Lietuvos moterų rašytojų, ir ypatingai – G. Petkevičaitės-Bitės, įtaką jos kūrybai ir pasaulėjautai.
Pati būdama mokytoja D. Opolskaitė prisipažino, kad jos mintyse G. Petkevičaitė-Bitė pirmiausiai iškyla ne kaip visuomenės veikėja ir signatarė, o kaip Mokytoja, Ugdytoja, Daraktorė.
„Šiandien, kai mokytojo profesija išgyvena tikrą laiko išbandymą, kai gyvą žmogaus mintį ir patirtį, regis, greitai pakeis šiuolaikiškenės ir modernesnės technologijos, Bitės veikla virsta akivaizdžiu įrodymu, be ko niekada negalės egzistuoti jokia tauta, be ko ji pasmerkta pražūčiai. Tai – Mokytojystė – gražiausia ir kilniausi investicija. Investicija ne į save, o į kitus, įkvėpimas kito virpantiems pečiams: tu gali, eik, vaike, eik, žmogau, būk drąsus“,– kalbėjo rašytoja.
Laureatę pasveikino Panevėžio rajono savivaldybės meras Povilas Žagunis, Seimo narė Guoda Burokienė, Seimo nario Petro Nevulio padėjėja Vaiva Mockevičienė, Panevėžio apskrities Gabrielės Petkevičaitės-Bitės viešosios bibliotekos, Smilgių seniūnijos, kultūros centro, gimnazijos, bendruomenės atstovai, Savivaldybės administracijos Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus specialistai, Panevėžio rajono ir miesto šviesuomenės atstovai.
Meras pacitavo viešnios, prisipažinusios, kad Puziniškio dvarelyje besijaučianti laisvai ir jaukiai kaip savuose namuose, žodžius ir išreiškė didelę pagarbą šiai ypatingai mūsų krašto vietai.
„Galima tik stebėtis, kaip G. Petkevičaitės-Bitės tėvai atrado dvareliui tokią atokią ir kartu labai didingą gamtos vietą, kuri skleidžia ypatingą aurą, kurioje gyveno, kūrė, lankėsi mūsų tautos šviesuliai, kuri ir šiandien saugo jų šviesius prisiminimus, išlaiko ir puoselėja kultūros židinio tradicijas“,– sakė meras.
Tradicija šiuolaikiniams Lietuvių rašytojams įteikti didžiosios rašytojos, humanistės, švietėjos G. Petkevičaitės-Bitės vardo premiją jos gimtinėje gyvuoja jau tris dešimtmečius. Premija 1983 m. įsteigė tuometinis Smilgių kolūkis, taip pagerbdamas savo kraštietę rašytoją. Iki 1990 m. premiją pelnė 8 Lietuvos rašytojai. 1996 metais premija vėl buvo atgaivinta Panevėžio rajono savivaldybės pastangomis.
Savivaldybės informacija
Pamatykite naujienas pirmi!
Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!