Gerybinis krūties navikas – operuoti ar gyventi jaučiant nuolatinį nerimą?

Krūties vėžys – dažniausia moterų onkologinė liga. Lietuvoje kasmet nustatoma daugiau nei 1600 naujų krūties vėžio atvejų. Valstybės finansuojama krūties vėžio prevencijos programa skirta moterims nuo 50 iki 70 metų amžiaus, tačiau krūties vėžiu suserga ir jaunos moterys, todėl prevenciškai kasmet išsitirti krūtis rekomenduojama kiekvienai, pradedant nuo dvidešimties metų amžiaus.

Ką daryti, kai diagnozuojama fibroadenoma – gerybinis krūtų navikas, kuris turi potencialo supiktybėti? Kalbiname Medicinos diagnostikos ir gydymo centro akušerę-ginekologę, krūtų ligų specialistę (mamologę) Juliją Vitko.

Fibroadenoma – ne vėžys, bet reikia būti budrioms

Fibroadenomos yra gerybiniai krūtų navikai, dažniausiai diagnozuojami jaunoms 16–35 metų amžiaus moterims. Tai nėra onkologinė liga, tačiau, turint fibroadenomą, krūties vėžio rizika yra 2–3 kartus didesnė.

„Virsmo, kai gerybinis auglys tampa piktybiniu, mes nematome, nėra indikatorių, kurie leistų tiksliai prognozuoti šį procesą. Deja, kai pamatome, būna jau per vėlu. Todėl, diagnozavus fibroadenomą, yra du keliai – stebėti, tikintis, kad navikas liks gerybinis arba kad onkologinę ligą pastebėsime ankstyvojoje fazėje, kai dar galima išgydyti. Kitas kelias – išoperuoti fibroadenomą ir taip eliminuoti jos galimybę supiktybėti“, – sako akušerė-ginekologė Julija Vitko.

Pasak gydytojos, tikimybė, kad iš fibroadenomos išsivystys vėžys, nėra didelė, bet toms moterims, kurioms taip atsitinka, griūva visas gyvenimas. Ypač skaudu, kai praėjus porai mėnesių po gimdymo moterį reikia nukreipti pas onkologus, nes iki tol tik stebėta fibroadenoma per nėštumo laikotarpį supiktybėja.

Rizikos veiksniai

Fibroadenomų vystymąsi veikia hormoniniai pokyčiai moters organizme. Šie gerybiniai augliai gali smarkiai paaugti nėštumo ir žindymo metu.

„Kartais moterys abejoja dėl operacijos, kol dar yra negimdžiusios, ir planuoja operuotis fibroadenomas po visų nėštumų. Mano rekomendacija būtų kaip tik pašalinti auglį iki nėštumo, kad neliktų jokios rizikos, jog gerybinė fibroadenoma virs onkologiniu naviku. Nereikėtų baimintis dėl natūralaus maitinimo krūtimi, nes operacijos nekenkia laktacijos procesui, moterys gali natūraliai maitinti savo kūdikius“, – pasakoja akušerė-ginekologė J. Vitko.

Fibroadenomų rizika supiktybėti didėja, jei moteris vartoja kontraceptines tabletes, jeigu jai buvo taikyta pakaitinė hormonų terapija, kiaušidžių stimuliacija prieš dirbtinio apvaisinimo procedūras.

„Hormonai yra vienas pagrindinių rizikos veiksnių, taip pat amžius – vyresnėms moterims krūties vėžio rizika yra didesnė. Aišku, genetika irgi labai svarbi. Jei šeimos moterys sirgo onkologinėmis krūtų ligomis, rizika, kad fibroadenoma supiktybės, yra didesnė“, – teigia gydytoja.

Echoskopija ar mamografija?

Krūtų patikrą galima atlikti pas gydytojus ginekologus kasmetinės apžiūros metu. Jei kyla įtarimų, reikia atlikti detalius tyrimus – krūtų echoskopiją ir / arba mamogramą.

„Tyrimus skiriame priklausomai nuo moters amžiaus. Jaunoms moterims, kurių krūtų liaukinis audinys yra tankus, tyrimus atliekame echoskopu. Vyresnėms moterims papildomai darome mamogramą – rentgeno tyrimą, kuris leidžia pastebėti dar mažesnius darinius krūtyse. Tai du skirtingi tyrimų metodai, kurie ne pakeičia vienas kito informaciją, bet papildo ir leidžia anksti identifikuoti pokyčius krūtyse“, – sako gydytoja J. Vitko.

Medicinos diagnostikos ir gydymo centre gydytojo konsultacija ir tyrimai atliekami tą pačią dieną vieno vizito metu. Jei randamas darinys krūtyje, gydytoja atlieka biopsiją – paima mėginį iš rasto darinio, kad būtų nustatyta, ar tai gerybinis, ar piktybinis auglys. Atsakymas dėl biopsijos paprastai gaunamas per tris darbo dienas. Jei vėžinių pakitimų nerasta, fibroadenomą galima operuoti.

„Nesiūlome operuoti labai mažų, iki 2 cm, fibroadenomų. Tačiau jei tyrimų metu randame gerybinį naviką, kuriame jau susiformavusi kraujotaka, taip pat kai, palyginę su anksčiau darytais tyrimais, matome, kad darinys auga, o moteris planuoja nėštumą ar vartoti kontraceptikus, tuomet su paciente būtinai aptariame didesnę fibroadenomos riziką supiktybėti ir gydymo galimybes. Labai svarbu įvertinti pacientės šeimos anamnezę – kiek giminės moterų buvo susidūrusios su krūties vėžiu.

Jei moteris nusprendžia palaukti ir nesioperuoti gerybinio naviko, krūtis būtinai reikia tikrinti kas šešis mėnesius. Fibroadenomos pačios nesunyksta, prasidėjus menopauzei jos nebeauga, tačiau supiktybėjimo rizika išlieka, todėl labai svarbu kontroliuoti auglį“, – tikina Julija Vitko.

Tyrimai ir gydymas – viename centre

Didelė problema, kad Lietuvoje nėra daug medicinos įstaigų, netgi privačių, kur būtų operuojami gerybiniai krūtų augliai. Ši problema dar paaštrėjo pastaraisiais metais, kai dėl COVID-19 epidemijos sumažėjo planinių operacijų prieinamumas. Medicinos diagnostikos ir gydymo centras yra vienintelė privati medicinos klinika, kur daromos krūtų fibroadenomų operacijos. Chirurgines operacijas atlieka didžiulę patirtį turintis med. dr. akušeris-ginekologas Gediminas Mečėjus.

„Medicinos diagnostikos ir gydymo centre pacientėms galime suteikti ne tik profesionalias konsultacijas ir išsamius tyrimus, bet ir operacinį gydymą. Atlikus reikiamus tyrimus ir gavus neigiamą biopsijos atsakymą, mėnesio bėgyje paskiriame operacijos datą. Ji priklauso ne tik nuo operuojančio chirurgo užimtumo, bet ir nuo pacientės fiziologijos“, – sako akušerė-ginekologė J. Vitko.

Operacija atliekama Medicinos diagnostikos ir gydymo centro Dienos chirurgijos skyriuje. Paprastai operuojama pirmoje dienos pusėje, likusią dienos dalį pacientė ilsisi dienos stacionare, jaukioje vienvietėje arba dvivietėje palatoje. Čia ją stebi profesionalūs gydytojai ir rūpestingos slaugytojos. Palatos įrengtos taip, kad pacientės patirtų kuo mažiau streso ir jaustųsi lyg namie. Rankšluosčiai, chalatai, pižamos, higienos priemonės – tai smulkmenos, tačiau jos suteikia pacientei daugiau komforto, jai nereikia iš anksto rūpintis, ko gali prireikti ligoninėje, nes čia apie tai jau pagalvota. Jei viskas gerai, vakare pacientė išleidžiama namo. Po kelių dienų išimami siūlai, o kitas kontrolinis vizitas pas gydytoją suplanuojamas po 3 mėnesių.

Operacijos prieinamos daugeliui moterų

Fibroadenomų šalinimo operacijas iš dalies kompensuoja valstybinės ligonių kasos, todėl tokios operacijos prieinamos faktiškai kiekvienai. Į Medicinos diagnostikos ir gydymo centro specialistus gali kreiptis moterys iš visos Lietuvos, nepriklausomai nuo gyvenamosios vietos.

Nerimas dėl krūties vėžio rizikos, diagnozavus gerybinį auglį,  neturėtų tapti moters gyvenimo palydovu. Laiku diagnozavus ir pašalinus fibroadenomą, jos supiktybėjimo rizika tampa nulinė. Operacijos neskatina kitų fibroadenomų formavimosi, o išoperuotos fibroadenomos neatauga, bet jei vis dėlto yra genetinis polinkis, gali formuotis naujų, todėl moteris ir toliau turi reguliariai tikrintis krūtis.

Profilaktinė krūtų patikra turėtų būti įrašyta į kiekvienos moters kasmetinį medicininį kalendorių.


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojame parsisiųsti:

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: