Jono Meko svajonė pildosi: pažinę jį, žmonės atranda save

Kai biržiečių paklausi, kur būtų galima rasti jų kraštietį poetą, filmų kūrėją Joną Meką, dažnas mosteli į Semeniškių kaimo pusę. Ten stovi akmuo su metaline skrybėle, atidengtas minint menininko 95-metį. Netoliese esančiose kapinaitėse – šalia tėvų atgulusio Jono Meko kapas. Stebėtinai kuklus, koks ir buvo pats kūrėjas.

„Mes, biržiečiai, 90 proc. Jono Meko dar neatradom. Gal bus kitaip, kaip atsivers jo archyvui skirtas centras. O kol kas J. Meko palikimas – neišpakuotas ir nepažintas. Net įdomu, ar bibliotekoje žmonės geidžia jo kūrybos, skaito poeziją“ – sudvejojo biržietis žurnalistas Feliksas Grunskis, užsukęs į renginį „Portfolio“ meno galerijoje.

Čia tris dienas vyko projektas „Tvarumas mene“, skirtas pažinčiai su Jonu Meku ir jos įkvėptai kūrybai iš atliekų – nebereikalingų džinsų, makulatūros bei radinių Širvėnos ežero pakrantėje.

Dirbtuvių rezultatas – atvirlaiškių paroda „Vienos kelionės nuotrupos“, pavadinta  pagal vieną J. Meko eilėraščių. Naudodami įvairias dailės technikas, biržiečiai ir miesto svečiai perkėlė savo mintis ant neįprastos drobės – džinsų skiautėmis apsiūtų atvirlaiškių.

Šie darbai bus eksponuojami galerijos vitrinoje iki spalio pradžios.

„Renginio dalyvių prašėme tarsi paprasto, o kartu gana sudėtingo dalyko – būti savimi. Pasidžiaugti kūrybos akimirka. Tai savo mokiniams primindavo ir Jonas Mekas: užuot bandžius kopijuoti ir įtikti, atrasti unikalų santykį su vaizdais, kalba, poezija. Būti kūrybiniame virpesyje. Panašu, kad pavyko“, – džiaugėsi dirbtuves vedusi Milda Paukštė, sostinėje veikiančios tekstilės pernaudojimo studijos „Denim diaries“ įkūrėja.

Tvarumas mene, anot jos, gali skleistis įvairiai – tiek per priemones meno objektams kurti, tiek per kūriniais atskleistas idėjas bei kartu dirbančių žmonių santykius.

Draugiškumu ir paprastumu garsėjusiam Jonui Mekui visa tai buvo artima natūraliai. Kalbėdamas viešumoje jis ne kartą minėjo nieko nekolekcionuojantis, tačiau to, kas pakliūna į jo rankas, neišmetantis. Visus namuose sukauptus daiktus menininkas panaudodavo dirbdamas ir savo pavyzdžiu rodė, kad viskas gimsta iš nieko.

„Šios patirtys priminė kasdien vis svarbesnėmis tampančias temas – atsakingas vartojimas ir žmogaus ryšys su gamta.

Labai džiaugiuosi, kad „Portfolio“ meno galerijos savininkė, dizainerė Lijana Judickaitė praėjusių metų rudenį prisijungė prie tarptautinės muziejų bendruomenės „We Are Museums“ mokymų ir kartu su kitų Lietuvos regionų kultūros centrais siekia įtraukti vietos bendruomenę į diskusiją apie klimato krizę“, – sakė projekto „Tvarumas mene“ koordinatorė Deimantė Vilčinskaitė.

Spalio mėnesį planuojamas kitas „Tvarumas mene“ renginys – Mindaugo Survilos dokumentinio filmo „Sengirė“ peržiūra.


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojame parsisiųsti:

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: