Justina Bagdanavičiūtė, „Swedbank” Finansų instituto ekspertė (Asm. nuotr.).

Kad išsvajotos atostogos neapkarstų, o finansinė sveikata išliktų stipri

Justina Bagdanavičiūtė, „Swedbank“ Finansinio raštingumo srities vadovė.

Artėjant vasarai visos mintys sukasi apie laukiantį poilsį, keliones ir nekasdienes patirtis. Aptarkime, ką pravartu apgalvoti, kad šios nekasdienės patirtys neapkarstų, pavyktų išvengti netikėtų išlaidų ir netektų permokėti už poilsį.

Viskas prasideda nuo plano

Per atostogas norisi atsipalaiduoti ir dėl nieko nesukti galvos. Tačiau tam, kad tai taptų realybe, svarbu atlikti namų darbus: suplanuoti ne tik kur norite keliauti bei ką norite nuveikti, bet ir atostogų finansus. Planavimas leis objektyviai įvertinti, ką galite sau leisti per atostogas bei išvengti spontaninio išlaidavimo.

Sudarydami atostogų biudžetą numatykite, kiek atsieis transportas iki atostogų vietos ir joje bei nakvynė, – tai didžiausios išlaidų eilutės. Patogu yra tai, kad planuojant iš anksto būtent šias išlaidas įmanoma išdėlioti per ilgesnį laiko tarpą. Tarkime, kelionės, įėjimo į lankytinus objektus ar renginius bilietus įsigyti vieną mėnesį, už apgyvendinimą sumokėti kitą mėnesį.

Planuodami kelionę pagalvokite ir apie tai, kiek galite išleisti pramogoms bei maistui. Kad būtų paprasčiau sekti išlaidas, pravartu nusimatyti aiškiai apibrėžtą sumą, kiek galite išleisti per vieną dieną. Jei dienos pabaigoje pastebėsite, kad viršijote numatytą sumą, kitą dieną pasistenkite išleisti mažiau, kad išlaviruotumėte savo nusimatytame biudžete.

Atminkite, kad atostogų biudžetą planuojate iš sumos, kuri lieka atskaičiavus būtinas išlaidas namuose iki ir po atostogų. Poilsio džiaugsmai kaip mat pasimirš, jei grįžus iš atostogų paaiškės, kad būsto nuomai ar paskolai skirta suma „liko“ atostogų lokacijoje.

Misija: sumažinti išlaidas

Sumaniai planuojant atostogas, daugelį išlaidų galima sumažinti. Idant nepermokėtumėte už skrydžius, venkite kelionių sezono metu arba skrydžius rinkitės savaitės vidurio vakarais, taip net ir kelionių sezono metu galima ženkliai sutaupyti. Lyginkite kainas ir venkite kelionių paketų: paprastai jie brangesni, nei savarankiškai suplanuotos kelionės.

Išlaidas pramogoms ir maistui taip pat galite gerokai sumažinti. Vasarą didžiuosiuose pasaulio miestuose vyksta gausybė renginių ir festivalių po atviru dangumi, kurie visiškai nemokami ir leidžia patirti autentišką vietos kultūros ir meno vyksmą. Tuo metu maistą, apsistojus apartamentų viešbutyje ar išsinuomojus būstą, galima gamintis namuose – taip tikrai pavyks išleisti mažiau nei nuolat valgant kavinėse ir restoranuose. Paprastai pigiau maisto galima įsigyti ir turguose ar gatvės kavinėse.

Taigi, sumaniai planuojant ir kūrybingai taupant, netgi tie, kas nėra tikri, ar gali sau leisti atostogas, gali atrasti netikėtų galimybių.

Išvenkite netikėtų išlaidų

Kiekvienas bent sykį išsiruošęs į kelionę žino, kad net ir labai kruopščiai viską suplanavus, sąskaitą gali patuštinti netikėtumai, kurie toli gražu ne visuomet yra malonūs. Tad atostogų biudžete rekomenduojama numatyti neplanuotų išlaidų eilutę. Tačiau, ką daryti, kad ji atostogų biudžete nepramuštų skylės?

Tinkamai pasiruošus, neplanuotas išlaidas galima minimizuoti ar net visiškai jų išvengti. Tarp dažniausiai pasitaikančių nemalonumų kelionių metu – situacijos, dėl kurių tenka atšaukti keliones ar keisti jų datas, skrydžių sutrikimai, prarastas bagažas, sveikatos bėdos.

Beveik visose šiose situacijose gali pagelbėti kredito kortelė, į kurios paslaugų sąrašą įeina kelionių draudimas. Atsiskaitant tokia kredito kortele, kompensuojamos skrydžių vėlavimo, atšaukimo, bilietų keitimo, bagažo praradimo, kelionės nutraukimo ir panašios išlaidos.

Na, o jei numatyta kelionė susijusi su daugiau galimų rizikų, tuomet verta pasidomėti papildomu kelionių draudimu.

Pasiruošimo kelionei atmintinė

Atostogas gali išbranginti ir, pavyzdžiui, nebegaliojantis asmens tapatybės dokumentas. Štai skubi asmens tapatybės kortelės gamyba per vieną darbo dieną atsieis 100 eurų, kai įprasta tvarka gaminant per mėnesį jos kaina tesiekia 10 eurų.

Taigi, likus maždaug šešioms savaitėms iki kelionės, patikrinkite kelionės dokumentų galiojimą. Užsisakykite vizas, specialius vairavimo pažymėjimus ar kitus dokumentus, jei reikalinga. Taip pat tai metas pasidomėti kelionių draudimu, specialiomis sąlygomis ir įspėjimais kelionės šalyje, skiepais, jei tokie reikalingi.

Likus dviem ar trims savaitėms iki kelionės, pasidomėkite atsiskaitymo galimybėmis šalyje, pasirūpinkite, kad kelionėje turėtumėte galiojančią kredito ar mokėjimų kortelę, jei reikalinga – ir grynųjų.

Taip pat tai metas pasirūpinti naminių gyvūnų priežiūra, jei jie nekeliauja kartu, pagalvoti, kas, nutikus netikėtam atvejui, galėtų pasirūpinti jūsų būstu, o gal tiesiog kartas nuo karto apsilankyti jūsų namuose ir palieti gėles.

Kai finansiniai ir kiti klausimai sustyguoti, beliks sulaukti išvajotų atostogų, laikytis plano ir poilsiauti be finansinio nerimo.


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: