hila.lt nuotr.

Kada atliekama pilvo išvaržos operacija ir ką svarbu žinoti apie jūsų laukiančią reabilitaciją?

Nors pilvo sienos išvarža gali atsirasti dėl įvairių priežasčių, dažniausiai kalbama apie silpną šios srities jungiamąjį audinį. Kadangi konservatyvaus gydymo nėra, paprastai yra atliekama chirurginė pilvo išvaržos operacija. Siekiant užtikrinti optimalius gydymo rezultatus, svarbu nepamiršti, kad nors abdominalinė chirurgija yra pirmasis žingsnis link geros savijautos, paciento grįžimui į įprastą gyvenimo ritmą būtina ir tinkamai parinkta reabilitacija.

Kas yra pilvo išvarža ir kaip ji gydoma?

Pilvo sienos išvarža dažniausiai atsiranda dėl genetinio šios zonos audinių silpnumo. Abdominaliniai chirurgai pastebi, kad šią problemą neretai sukelia nutukimas ar itin didelis spaudimas į pilvo sieną, pavyzdžiui, keliant didelius svorius ar nėštumo metu, tačiau tiek vienu, tiek kitu atveju pilvo išvarža visų pirma atsiranda dėl silpno jungiamojo audinio. Siekiant išvengti pilvo sienos išvaržos, pvz., planuojant nėštumą, rekomenduojama stiprinti pilvo sienos raumenis, tačiau net ir atlikdami pratimus negalime būti visiškai tikri, kad būsime apsaugoti nuo išvaržos atsiradimo. Jei pacientui diagnozuojama pilvo išvarža, rekomenduojama kuo skubiau atlikti operaciją – pilvo chirurgai primena, kad kuo anksčiau ir kuo mažesnė išvarža operuojama, tuo mažesnė intervencija ir lengvesnė reabilitacija laukia paciento.

Kada reikalinga pilvo išvaržos operacija ir kaip ji atliekama?

Pilvo išvaržos gydymui paprastai taikoma abdominalinė chirurgija, t. y. atliekama pilvo išvaržos operacija. Tiesa, svarbu nepamiršti, kad kiekvienas atvejis yra individualus, todėl galutinį sprendimą, kokia operacija bus atliekama, priima paciento būklę ir jo ligos istoriją įvertinęs pilvo chirurgas, atsižvelgdamas tiek į pačios išvaržos dydį ir sudėtingumą, tiek į paciento amžių ir fizinį aktyvumą. Itin dažnai yra taikoma laparoskopinė pilvo sienos išvaržos operacija, kurios metu atliekami tik nedideli pjūviai. Atlikus abdominalinės chirurgijos procedūrą, pacientui suteikiama visa informacija apie pooperacinį laikotarpį, rekomenduojamus pratimus ir pooperacines rizikas. Pakartotiniam vizitui pas pilvo chirurgą pacientas kviečiamas atvykti po kelių savaičių.

Paprastai po pilvo išvaržos operacijos pacientas namo išleidžiamas jau kitą darbo dieną ir iš karto gali grįžti prie didelio fizinio krūvio nereikalaujančių veiklų, pvz., darbo prie kompiuterio, vairavimo ar pan. Nors chirurgai reabilitaciją paprastai rekomenduoja atlikti praėjus kelioms savaitėms po operacijos, tačiau tam tikrais atvejais arba siekiant greitesnio atsistatymo reabilitacija gali būti pradėta ir anksčiau. Įprastai į aktyvų gyvenimo ritmą grįžtama maždaug per 2–3 mėnesius po pilvo operacijos.

Reabilitacija po pilvo išvaržos operacijos ir grįžimas į įprastą gyvenimo ritmą

Atlikus pilvo išvaržos operaciją, pakinta paciento liemens raumenų aktyvumas ir stabilizacinė funkcija, todėl, nesiėmus reikalingų priemonių, gali atsirasti raumenų disbalanso ir netaisyklingos laikysenos problemų, bet to, gali pradėti kamuoti apatinės nugaros dalies skausmas ar net padidėti pakartotinės pilvo išvaržos rizikos tikimybė. Siekiant išvengti minėtų problemų, rekomenduojama kreiptis dėl reabilitacijos, kuri yra svarbi ne tik paciento mobilumo atstatymui, bet ir rando gijimui bei skausmo mažinimui.

Pirmosios savaitės po operacijos

Pirmąsias kelias savaites po atliktos pilvo operacijos didžiausias dėmesys turėtų būti skiriamas skausmo mažinimui ir laikysenos korekcijai, siekiant atitinkamai sumažinti spaudimą į pilvo sieną. Abdominaliniai chirurgai primena, kad labai svarbu laikytis visų gydytojo patarimų ir teisingai atlikti kasdienės veiklos judesius bei palaikyti tinkamą širdies-kraujagyslių sistemos veiklą. Dėl šios priežasties pacientui yra numatomas dozuotas fizinis krūvis. Šiame etape labai svarbu pasitarti su kineziterapeutu ir aptarti visas galimas rizikas, mokytis taisyklingos daiktų kėlimo bei kvėpavimo technikos. Didelis dėmesys skiriamas diafragminiam kvėpavimui ir lengviems tempimo pratimams.

2-8 savaitė po operacijos

Praėjus pirmosioms savaitėms po pilvo operacijos ir pacientą apžiūrėjus pilvo chirurgui, pradedama aktyvesnė reabilitacija. Siekiant išvengti papildomos apkrovos pilvo sienai, daug dėmesio skiriama laikysenos korekcijai. Priklausomai nuo individualios paciento sveikatos būklės, sudaroma individuali pratimų programa, padedanti stiprinti raumenų jėgą ir grąžinti pacientą į įprastą gyvenimo ritmą. Bėgant laikui yra didinamas krūvis, siekiant užtikrinti tinkamą pažeistų audinių gijimą ir atsistatymą. Neretai vėlesniuose reabilitacijos etapuose yra rekomenduojamas audinių, esančių aplink operuotą zoną, miofascialinis masažas. Kadangi vėlesniuoju laikotarpiu (esant 4–8 savaitėms po pilvo operacijos), svarbu skatinti randinio audinio gijimą, neretai taikomos ir įvairios fizioterapijos procedūros.

Praėjus keliems mėnesiams po operacijos

Kai po pilvo operacijos praeina maždaug aštuonios savaitės, reabilitacija gali būti tęsiama, atitinkamai didinant jos krūvį. Neretai šiame etape pacientas gali būti papildomai siunčiamas atlikti mankštas vandenyje, taip pat gali būti skiriami pratimai su kamuoliu ir kitomis priemonėmis. Reikėtų nepamiršti, kad sveika mityba ir reguliarus fizinis aktyvumas padeda stiprinti bendrą organizmo būklę ir pilnai sugrįžti į įprastą gyvenimo ritmą. Abdominaliniai chirurgai primena, kad net ir visiškai pasveikus nereikėtų pamiršti raumenų stiprinimo pratimų, kadangi stiprūs pilvo raumenys yra viena patikimiausių apsaugų nuo pakartotinės išvaržos atsiradimo.


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojame parsisiųsti:

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: