Kaip saugiai elgtis vandens telkiniuose?
Į Lietuvą atkeliavus tropiniams karščiams daugelis atsivėsina prie vandens telkinių. Tačiau tuomet padaugėja ir nelaimių vandenyje. Žinomas plaukikas Vidmantas Urbonas kartu su visuomenės sveikatos stiprinimo specialiste pataria kaip saugiai elgtis vandens telkiniuose ir kaip padėti skęstančiajam.
Sinoptikams prognozuojant rekordinius karščius, saulės išsiilgę poilsiautojai užplūs vandens telkinius. Tačiau tuomet padaugėja ir nelaimingų atsitikimų vandenyje atvejų. Kiekvienais metais pasaulyje nuskęsta beveik keturi šimtai tūkstančių žmonių. Tai yra trečia pagal dažnumą mirties priežastis tarp visų nesmurtinių traumų. Deja, nors dažnai kalbama apie vasarą tykančius pavojus prie vandens, tačiau vis dar trūksta žmonių supratingumo leidžiant laiką prie vandens. Žinomas plaukikas Vidmantas Urbonas kaip vieną pagrindinių nelaimės priežasčių įvardija alkoholį.
Pasak plaukiko, didžiausia klaida, kurią žmonės daro, pirmą kartą atvažiavę prie maudyklos, įsibėgėja ir neria. Tuomet pasekmės gali būti labai skaudžios: mažų mažiausiai gresia susižalojimas, o kartais net ir mirtis. Taip pat viena iš nelaimės priežasčių – žmonės pervertina savo plaukimo galimybes, o pradėję skęsti vandenyje pradeda blaškytis, ko plaukikas pataria jokiu būdu nedaryti.
Pasak visuomenės sveikatos stiprinimo specialistės, jeigu pavyko išgelbėti skenduolį, būtina žinoti kaip teisingai atlikti gaivinimą. Jokių būdu negalima žmogaus purtyti, nes galima pažeisti kaklo slankstelius. Taip pat reiktų atkreipti dėmesi į odos spalvą, jei veidas pamėlynavęs, vadinasi į plaučius yra patekę daug vandens.
Sveikatos mokymo specialistai sako, kad, ištikus staigiai mirčiai, įvykio liudininkams nedelsiant pradėjus gaivinti žmogų, jo šansai išgyventi padidėja 2–3 kartus. Svarbiausia pradėti gaivinti kuo greičiau. O tai galima padaryti paprasčiau, nei daugelis įsivaizduoja, – išmokti gaivinti gali kiekvienas, net vaikai.
Plačiau vaizdo reportaže.
Pamatykite naujienas pirmi!
Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!