KAM Generalinė inspekcija aiškinosi šauktinių nuomonę apie privalomąją pradinę karo tarnybą

Nuolatinės privalomosios pradinės karo tarnybos kariai yra motyvuoti, tarnyba Lietuvos kariuomenėje jiems patinka ir yra įdomi. Tokios tendencijos užfiksuotos po Krašto apsaugos ministerijos Generalinės inspekcijos susitikimų su šauktiniais kariais.

„Absoliuti dauguma nuolatinę privalomąją pradinę karo tarnybą atliekančių karių yra motyvuoti ir patenkinti tiek pačia tarnyba Lietuvos kariuomenėje, tiek sutekta galimybe išmokti ginti savo šalį, tarnybos sąlygomis, aprūpinimu, ekipuote,“ – sako KAM Generalinis inspektorius brigados generolas Algis Vaičeliūnas.

Generalinės inspekcijos inspektoriai 2015 m. pabaigoje ir šių metų pradžioje apsilankė devyniuose kariniuose vienetuose, kur, nedalyvaujant vadams, kalbėjosi su nuolatinę privalomąją pradinę karo tarnybą atliekančiais kariais.

„Pagrindinis tokių susitikimų su šauktiniais kariais tikslas – užtikrinti karių teisių apsaugą ir vykdyti prevencinę karių teisių pažeidimų veiklą. Taip pat norime instruktuoti profesinės karo tarnybos karius tarnybos organizavimo, drausminės atsakomybės ir karių teisių apsaugos klausimais, nuolatinės privalomosios pradinės karo tarnybos sąlygų tobulinimo galimybes. Svarbiausia, norime numatyti problemas ir pateikti galimus jų sprendimo būdus,“ – sako brg. gen. A. Vaičeliūnas.

Susitikimų metu, kurie vyko įvairiuose Lietuvos kariuomenės daliniuose, buvo siekta ne tik išsiaiškinti karių motyvaciją atlikti tarnybą, bet ir sužinoti, ar tarnybos metu nėra pažeidžiamos jų teisės, ar jų atžvilgiu nėra naudojami neteisėti veiksmai.

Tokių susitikimų metu ir patys šauktiniai galėjo papildomai pateikti informaciją apie savo pastebėjimus, nusiskundimas ir pasiūlymus, pareikšti savo nuomonę.

Pagrindiniai šauktinių keliami klausimai – dėl buitinių sąlygų gerinimo

Susitikimų metu su šauktiniais buvo aptariama jų tarnybos dienotvarkė, poilsis, aprūpinimas, maitinimas, socialinės garantijos, karinio rengimo klausimai, santykiai su vadais ir kolegomis. Patys šauktiniai daugiausiai akcentavo poreikį iš vadų girdėti daugiau argumentų dėl priimtų sprendimų ir pageidavo geresnių buitinių sąlygų.

„Kariai pageidavo, kad jau savaitės viduryje jie žinotų, kurie iš jų galės savaitgalį vykti namo, taip pat tais atvejais, kai nėra išleidžiami, norėtų iš vadų išgirsti motyvuotą paaiškinimą dėl tokio sprendimo“, – sako su kariais bendravusi Generalinės inspekcijos tyrimų skyriaus vyriausioji inspektorė majorė Vilma Juknevičienė.

Kariai galėjo užpildyti ir anonimes anketas. Apibendrinus jų duomenis paaiškėjo, kad absoliuti dauguma jas užpildžiusių šauktinių karių nusiskundimų dėl jų teisių pažeidimų neturi, tačiau jiems aktualesnės buitinės sąlygos, ypač maitinimas.

„Iš esmės kariai maistu patenkinti, bet buvo tokių, kurie norėtų įvairesnio maisto, didesnių pusryčių ir vakarienės porcijų,“ – sako mjr. V. Juknevičienė.

Kariai taip pat norėtų turėti galimybę ilgiau naudotis mobiliuoju telefonu, daugiau sportuoti, norėtų, kad geriau veiktų belaidis inteneto ryšys Wi-Fi.

Susitikimų metu kariai pageidavo gauti ir tokių lengvatų, kokias turi moksleiviai ar studentai, norėtų transporto nuolaidų, nuolaidų į renginius. Kariai taip pat nurodė, kad ne visada žino, kodėl jie nėra išleidžiami į miestą apsipirkti.

„Gerai ten, kur mūsų nėra“ – šį posakį buvo galima pritaikyti daugeliui susitikimų su šauktiniais. Pokalbių metu dažnai iš jų tekdavo išgirsti, kad kitame batalione yra lengviau tarnauti, ten daugiau sportuoja, leidžia laisvesnes šukuosenas, leidžia ilgiau naudotis mobiliais telefonais. Tuo tarpu nuvykus į minėtą batalioną išgirsdavome tą pačią nuomonę, tik šį kartą apie prieš tai aplankytą batalioną“, – apie girdėtus nusiskundimus pasakoja mjr. V. Juknevičienė.

„Visus šiuos nuolatinės privalomosios pradinės karo tarnybos karių keliamus klausimus fiksuojame, susitikimų metu kariams atsakome į jų klausimus, o iškeltus klausimus perduodame dalinių vadams, kad būtų imtasi priemonių kilusiems klausimams spręsti,“ – sako ji.

Šauktiniai kariai jiems rūpimus klausimus gali pateikti ir „Karštosios linijos“ pasitikėjimo telefonu (8-5) 261 2429 ar elektroniniu paštu karstalinija@kam.lt Generalinei inspekcijai. Praėjusiais metais per šią liniją buvo gautas tik vienas šauktinio pranešimas apie neišleidimą savaitgalį namo.

Jei kariai turi bendro pobūdžio ir asmeninių klausimų, jie gali kreiptis ir į savo tiesioginį vadą, dalinio psichologą ar karo kapelioną.

Tokius susitikimus su nuolatinės privalomosios pradinės karo tarnybos karias Generalinė inspekcija pradėjo rengti ir iki šiol organizuoja prasidėjus nuolatinei privalomajai tarnybai.

A. Pliadžio nuotrauka


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: