Karolis Dargis. Kodėl dabar yra palankus metas įsirengti saulės elektrinę?

Saulės elektrinių įsirengimas Lietuvoje įgauna vis didesnį pagreitį, kuris, panašu, artimiausiu metu tikrai nesumažės. Vien tik 2019 m. jas įsirengusių gyventojų skaičius siekė 3 384, o jau šių metų kovą šis rodiklis peržengė 10 tūkstančių ribą. Toks spartus saulės elektrinių skaičiaus augimas turi ne vieną priežastį –  valstybės parama, didėjantis dėmesys tvarumui, spartėjantis atsiperkamumas ir vis paprastesnis  įsigijimo procesas. Nepaisant to, nemažai gyventojų neskuba priimti sprendimo prisidėti prie gaminančių vartotojų gretų, nors tai padaryti dabar yra tikrai palankus laikas.

Pasaulyje tvyranti pandemija nepadarė įtakos saulės elektrinių rinkai – pastaraisiais metais ji stabiliai augo, o kartu didėjo ir tokios įrangos poreikis. Tačiau brangstančios pagrindinės žaliavos bei transportavimo išlaidos pasaulio rinkose  neišvengiamai turi įtakos ir įrangos kainoms.

Remiantis „BloombergNEF“ atlikta 2021 antrojo ketvirčio  saulės elektrinių rinkos apžvalga, vien pagrindinės saulės modulių sudedamosios dalies polikristalinio silicio kaina gegužę šoktelėjo daugiau nei dvigubai, lyginant su 2021 metų pradžia, ir tokiu būdu pasiekė aukščiausią tašką nuo pat 2012 metų. Prognozuojama, kad tokia augimo tendencija išliks ir toliau. Šie kainų augimai artimiausiu metu atsilieps ir norintiesiems įsirengti saulės elektrines Lietuvoje, kadangi pasaulinių gamintojų įrangų ir žaliavų kainos kyla jau dabar.

Tačiau kylančios įrangos kainos nėra vienintelė priežastis, kodėl reiktų suskubti įsigyti saulės elektrines jau šiandien. 

Pastaruoju metu elektros biržose augančios kainos taip pat trumpina saulės elektrinių atsiperkamumo laiką.

Be to, šių metų balandį gyventojams paskelbta valstybės parama saulės elektrinėms įsirengti sulaukė itin didelio susidomėjimo, kuris net viršijo numatytą paramos sumą, todėl 2500 pareiškėjų pateko į rezervinį sąrašą. Pastariesiems nereikėtų nusiminti, nes Energetikos ministerija suteikė papildomą 2,4 mln. eurų finansavimą, leisiantį pasinaudoti parama. Tai – dar vienas stimulas gavusiems paramą nelaukti ir pradėti saulės elektrinių įrengimo darbus dabar, kadangi dėl didelio gyventojų susidomėjimo jau dabar formuojasi eilės. Turint omenyje tai, kad su parama įsigytos saulės elektrinės turėtų būtų įrengtos iki 2022 sausio 31 d., ilgai delsiantys rizikuoja nespėti ir paramą prarasti.

Apibendrinant galima drąsiai teigti – dabar yra palankus metas išsirinkti norimą saulės elektrinę ir pradėti jos įrengimo darbus. Tai leis pajusti jos teikiamą naudą dar šiais metais ir kartu apsidrausti nuo tikėtinų kainų augimo netolimoje ateityje.

Karolis Dargis, „Ignitis“ saulės elektrinių produkto vadovas


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: