Korupcijos prevencijos veiksmai analizuoti komandoje ir grupėse

 Siekiant kaip galima geriau išanalizuoti antikorupcinius veiksmus įvairiai modeliuojamose situacijose, Panevėžio teritorinė ligonių kasa (Panevėžio TLK) kasmet organizuoja mokymus savo darbuotojams su Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) atstovais. Šią savaitę vyko mokymai tema „Korupcijos samprata ir pasireiškimas Lietuvoje. Interesų konfliktai ir jų valdymas.“ Juos vedė STT Antikorupcinio švietimo skyriaus vyriausioji specialistė Panevėžio regione Rita Škutienė.

 Daugiausia dėmesio mokymuose skirta viešiesiems interesams, nepotizmui (savo šeimos narių, giminaičių, sugyventinių, partnerių globa ir protegavimas, naudojantis einamomis pareigomis, vardu ir galia), interesų konfliktams išaiškinti, taip pat pristatyti sociologinių apklausų rezultatai.

Lektorė pasidžiaugė, kad  2019 m. suskaičiavus pasaulio šalių korupcijos suvokimo indeksus (KSI), pagal savąjį Lietuva pagaliau išlipo iš sąstingio ir pakilo į aukštesnę, skaičiuojant  pagal geriausius rezultatus, vietą – dabar ji su KSI 60 yra 35 vietoje iš 180 pasaulio šalių. Ankstesnius 4 metus (2015–2018 m.) mūsų šalis vis užimdavo 38 vietą ir surinkdavo 59 balus iš 100 galimų. Kuo aukštesnis balas skiriamas valstybei, tuo ji laikoma skaidresne.

R. Škutienė pažymėjo: labai reikšminga šiame tyrime yra 50 balų riba, nes manoma, kad virš jos esantys balai rodo, jog šalys gali suvaldyti ir mažinti korupciją.

Praėjusių metų Lietuvos korupcijos žemėlapis, anot STT atstovės, rodo, kad gyventojai korupcijai kaip problemai skiria 4 vietą visų mūsų šaliai aktualių problemų sąraše. Labiausiai paplitusiomis korupcijos formomis gyventojai laiko nepotizmą, politinių partijų narių protegavimą ir papirkimus.  

Gera žinia, kaip teigia lektorė, yra ta, kad, kaip paaiškėjo po apklausų, labai sumažėjo valstybės tarnautojų, davusių kyšį, dalis – nuo 19 proc. 2011 m. iki 2 proc. 2019 m.

Lektorė pristatė įdomią Vilniaus politikos analizės instituto 2019 m. studiją apie nepotizmo kaip reiškinio Lietuvoje suvokimą ir paplitimą. Nors nepotizmo apraiškų nutylėjimas ir ignoravimas viešajame ir politiniame gyvenime menkina viešojo sektoriaus institucijų, privačiojo sektoriaus įmonių bei organizacijų ir visos darbo rinkos reputaciją, 7 iš 10 respondentų nepotizmą laiko neišvengiama viešojo gyvenimo dalimi. Beje, mažų miestelių ir kaimo gyventojai, žemesnio išsilavinimo ir vyresnio amžiaus respondentai griežčiau vertina nepotizmo apraiškas.

Panevėžio TLK darbuotojams pristatytos vidinio nepotizmo rizikos savivaldybių valdomose įmonėse, kalbėta apie klaidingus įsitikinimus šioje srityje. Mokymai buvo tęsiami dėstant, kaip atpažinti interesų konfliktą, vadovų pareigas ir atsakomybę įgyvendinant interesų konfliktų prevenciją, aiškinta, kada rekomenduoja nusišalinti nuo sprendimų rengimo, svarstymo ar priėmimo dėl institucijoje dirbančių artimų asmenų, pristatytas Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos parengtas Tarnybinės etikos patarėjas ir kt.

Atliekant praktines užduotis, ligonių kasos darbuotojai dirbo vienoje komandoje ir grupėmis, piešė minčių žemėlapį, išskirdami efektyviausius žingsnius, reikalingus antikorupcinei aplinkai plėtoti.

Panevėžio teritorinė ligonių kasa 


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: