Foto Bronės Slapšienės

Liekupio bendruomenės pažintis su Biržų rajonu

2022 m. rugsėjo 17 d. Panevėžio miesto Liekupio bendruomenė vyko į Biržų rajoną. Keliauta vykdant projektą „Pažinimas ir patirtys augina bendruomenę“ pagal Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos pilotinį modelį „Stiprinti bendruomeninę veiklą savivaldybėse“. Vyko gausus būrys jaunų ir pagyvenusių bendruomenės narių.

Konkreti pažintis su Biržų rajonu prasidėjo „Karvės olos“ lankymu. – Karvės olos“ „Karvės ola“ yra didelė smegduobė. Ji yra beveik apskrita, piltuviška karstinė smegduobė. Speleologai mano, kad jai – apie 200 m. Skersmuo 10-12 m., gylis – apie 12,6 m. Duobės dugne yra atvira kiaurymė. 9 m gylio karstinės įgriuvos dugne yra penkios atšakos.

Biržai garsėja dirbtinu Širvėnos ežeru. Jo vardas susijęs su mergaitės vardu. Lankėme Astravą už šio ežero. Biržų miesto dalį Širvėnos ežero šiauriniame krante prie Apaščios upės. 1811 m. kunigaikštis Dominykas Radvila pardavė grafui Mykolui Tiškevičiui. 1862 m. Astrave grafai pastatė dviaukščius rūmus su belvederiniu bokštu. Itališkų vilų stiliaus rūmai yra viena gražiausių romantizmo laikotarpio dvarų rezidencijų Lietuvoje. Rūmuose buvo dalis Tiškevičių ir Radvilų archyvo, biblioteka, kurioje buvo XV a.- XVII a. knygų, archeologijos, etnografijos, dailės kolekcijos XIX a. pabaigoje- XX a. pradžioje išvežtos į Vilnių ir Paryžių. Be rūmų, dvaro kompleksą sudarė arklidės, šunininko namelis, malūnas, ūkiniai pastatai, užtvanka-tiltas. Rūmus supo jaukus parkas su tvenkiniais. Prie įėjimo į rūmus stovėjo du iš Sankt Peterburgo atvežti iš metalo lieti liūtai, jie 1938 m. kaip dovana atsidūrė Kauno Vytauto Didžiojo karo muziejaus sodelyje. Astravo rūmus dabar puošia cementinės liūtų kopijos. Astravo dvare 1924 m. buvo įkurta pieninė, vėliau pakulinių maišų, špagato fabrikas, o 1930 m., lininių audinių fabrikas „Siūlas”, kuris veikia ir dabar. Astravo rūmai buvo restauruoti, sutvarkyta parko dalis, 1987 m. atstatytas dvaro sodybą ir Biržų miestą jungiantis pėsčiųjų tiltas per ežerą. Jis yra 525 m. ilgio.

Perėjus šį tiltą lankyta pilis, apžiūrėta Biržų muziejaus „Sėla“ turtinga ekspozicija. Susipažinta su atstatyto arsenalo erdvėmis.  Biržų pilis stūkso Širvėnos ežero pietinėje pakrantėje, ji pradėta statyti dar 1586 metais, Kristupo Mikalojaus Radvilos Perkūno iniciatyva, pagal italų bastioninių pilių planą. Taigi, Biržų pilis – bastioninio tipo tvirtovė, geriausiai išsilaikiusi šiaurės rytų Europoje ir vienintelė tokia Lietuvoje.

25 ekspozicijų salėse pristatoma Biržų pilies, miesto, viso Biržų krašto istorija, etnografija, religinių konfesijų raštija, menas. Visgi anuomet pilis garsėjo ne tik kaip tvirtovė, juosiama gynybinių griovių, pripildytų vandens, tačiau buvo žinoma ir dėl čia vyravusios itin aukšto lygio virtuvės. Liekupio bendruomenės ekskursijos dalyviai pietavo restorane ,,Pilies skliautai‘‘.

Biržų kraštovaizdžiu gėrėtasi  iš Kirkilų apžvalgos bokšto, esančio Biržų regioninio parko teritorijoje prie Kirkilų karstinių ežerėlių. Bokšto aukštis – beveik 32 metrai. Apžvalgos bokšto įrengimo tikslas – sudaryti lankytojams palankias sąlygas susipažinti su vienomis pagrindinių Biržų regioninio parko vertybėmis – Kirkilų kraštovaizdžio draustinyje esančių karstinių įgriuvų reljefu.

Lankytas senovinės technikos muziejus Sodeliškių dvaro sodyboje. Muziejuje yra senovinių garo traktorių, autobusų, sunkvežimių, spec. paskirties technikos, motociklų, dviračių kolekcijas.

Ona Striškienė, Panevėžio miesto Lietuvai pagražinti draugijos narė


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojame parsisiųsti:

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: