Ligonių kasų vardu teikiama neteisinga informacija

Panevėžio teritorinę ligonių kasą (TLK) pasiekė žinia, kad Panevėžio miesto gyventojų pašto dėžutėse buvo paliktos skrajutės, kuriose pristatomas neva „išskirtinis pasiūlymas, kompensuojamas teritorinių ligonių kasų“ – kviečiama įsigyti ligonių kasų kompensuojamų modernių klausos aparatų priedų bei elementų, o taip pat dviprasmiškai siūloma įsigyti akinių, kuriuos perkant kainuotų tik akinių lęšiai ir darbas, bet pažymima, jog lęšius finansuoja ligonių kasos. Skrajutėse pateikiama informacija, kad siūlomos paslaugos gyventojams bus teikiamos Panevėžio rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biure (VSB).

Panevėžio TLK Kontrolės skyriaus specialistai, numanydami, kad gyventojams renginio organizatoriai gali teikti klaidinančią informaciją, susijusią su ligonių kasų, t. y. Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžeto lėšomis apmokamomis medicinos pagalbos priemonėmis, nurodytą dieną nuvyko į Panevėžio rajono savivaldybės VSB. Nors ant pastato durų kabėjo informacinis skelbimas apie UAB „Metraft“ teikiamas paslaugas visoje šalyje, o viduje darbuotoja informavo, kad renginys vyksta salėje, joje nerasta nei renginio dalyvių, nei organizatorių – tik ant stalo paliktas 7 dalyvių sąrašas. Panevėžio rajono VSB vadovas informavo, kad UAB „Metraft“ atstovai numatytas paslaugas turėjo teikti.

Paskambinus skrajutėje nurodytu telefonu, ragelį pakėlusi moteris apie lęšių ir klausos aparatų bei jų priedų kompensavimą kalbėjo neaiškiai, painiojosi, o galiausiai patikino: jei gydytojas išrašys šias medicinos pagalbos priemones, o jos bus įsigytos iš UAB „Metraft“, nunešus kasos čekį ar kvitą į ligonių kasą, išlaidos bus kompensuotos.

Kontrolės skyriaus specialistai pažymi, kad pagal medicinos pagalbos priemonių įsigijimo čekius ar kvitus ligonių kasos gyventojams išlaidų nekompensuoja – to nenumato jokie teisės aktai. Ligonių kasų lėšomis apskritai nėra kompensuojami klausos aparatų priedai bei elementai – kompensuojami tik klausos aparatai, juos paskyrus gydytojui. Akinių lęšiai suaugusiesiems kompensuojami pagal gydytojo receptus ne dažniau kaip kartą per 2 metus, kai geriau reginčios akies regėjimo aštrumas su visiška korekcija neviršija 0,1 regėjimo aštrumo, vaikams – ne dažniau kaip kartą per 1 metus, kai geriau reginčios akies korekcija neviršija 0,3 regėjimo aštrumo.

Panevėžio TLK pasidomėjo ir išsiaiškino, kad klaidinantys UAB „Metraft“ kvietimai jau pernai buvo skelbti ir renginiai gyventojams turėjo vykti Utenoje, Anykščiuose, Pasvalio rajone ir kitų TLK veiklos zonoje. Informacija apie renginį skelbta Utenos rajono savivaldybės, Anykščių rajono savivaldybės Liudvikos ir Stanislovo Didžiulių viešosios bibliotekos ir kt. interneto svetainėse.

Kadangi UAB „Metraft“ sutarties su Panevėžio TLK dėl paslaugų teikimo neturi, be to, suabejota dėl šios bendrovės atstovų teikiamų paslaugų kokybės ir teisėtumo, buvo kreiptasi į Valstybinę akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnybą prie Sveikatos apsaugos ministerijos (toliau – Akreditavimo tarnybą).

Šios tarnybos atstovai informavo, kad pagal gautus pranešimus apie UAB „Metraft“ planuojamą vykdyti galbūt neteisėtą asmens sveikatos priežiūros (ASP) veiklą yra atlikusi net keletą operatyvių patikrinimų ir nustačiusi, kad bendrovė veiklą vykdo neteisėtai: darbuotojai matavo žmonėms akispūdį, regėjimo aštrumą, parinko lęšius regėjimo korekcijai ir pan. neturėdami akių ligų gydytojo profesinės kvalifikacijos ir medicinos praktikos licencijos paslaugoms teikti, be to, paslaugas teikė seniūnijose, neturinčiose išduotos Įstaigos asmens sveikatos priežiūros licencijos verstis ASP veikla, ir bendrovei nėra išduota tokia licencija teikti ASP paslaugas. Konstatavus neteisėtą ASP paslaugų teikimo faktą, UAB „Metraft“ darbuotojams buvo surašytas administracinio teisės pažeidimo protokolas.

Akreditavimo tarnyba per patikrinimus taip pat įvertino oftalmologijos paslaugai teikti naudotų medicinos prietaisų atitiktį teisės aktų keliamiems reikalavimams ir nustatė, kad UAB „Metraft“ darbuotojai naudojo reikalavimų neatitinkančias priemones: intraokulinio slėgio matavimo prietaisą, bandomųjų lęšių rinkinį, korekcinių akinių rėmelius, skaitymo akinius ir kt. Už tai įmonei nurodyta nedelsiant sustabdyti šių prietaisų naudojimą ir platinimą.

Panevėžio TLK, įvertinusi visą gautą informaciją, įspėja savo veiklos zonos gyventojus nedalyvauti nelicencijuotos bendrovės renginiuose. Apie įvykį Panevėžio rajono savivaldybės VSB informuota Valstybinė ligonių kasa prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK), informacija bus perduota Panevėžio rajono ir kitoms savivaldybėms.

Kontrolės skyriaus specialistai prašo gyventojų atsakingai vertinti besiskelbiančius neaiškios kompetencijos specialistus, ragina saugoti savo sveikatą bei aklai nepasitikėti įvairių įstaigų, įmonių pasiūlymais, susijusiais su medicinos pagalbos priemonėmis ir sveikatos priežiūra. Informacijos apie PSDF biudžeto lėšomis teikiamas paslaugas ir priemones patariama pirmiausia ieškoti VLK, Panevėžio TLK ar kitų teritorinių ligonių kasų interneto svetainėse arba teirautis bendruoju ligonių kasų tel. 8 700 88888 ar el. paštu info@vlk.lt.

Akreditavimo tarnyba sužinojusiųjų apie UAB „Metraft“ ar kitų asmenų planuojamą vykdyti galbūt neteisėtą ASP veiklą prašo nedelsiant apie tai informuoti tarnybą, kad ši veikla būtų kuo operatyviau sustabdyta ir nenukentėtų pacientai.

Panevėžio teritorinė ligonių kasa


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: