Ministras S. Skvernelis: galėsime efektyviau kovoti su terorizmo grėsmėmis

Šiandien Vyriausybė pritarė Vidaus reikalų ministerijos parengtam Transporto veiklos pagrindų įstatymo projektui, kuris numato efektyvesnes priemones kovai su terorizmo keliamomis bei kitomis grėsmėmis.

Vadinamasis PNR (angl. Passenger Name Record) projektas atveria kelią naudotis oro vežėjų kaupiamais bilietų užsakymo ir išvykimo kontrolės, keleivių skrydžio duomenimis.

„Toks išankstinės informacijos apie keleivius rinkimas ir analizė yra būtinas įrankis Europos Sąjungos šalių teisėsaugos institucijoms kovojant su terorizmu. Tai itin svarbu ir sunkių nusikaltimų prevencijai, nustatymui, tyrimui ir baudžiamojo persekiojimo įgyvendinimui“, – sako vidaus reikalų ministras Saulius Skvernelis.

PNR projektu oro vežėjams nustatoma pareiga ne vėliau kaip prieš 48 valandas iki tvarkaraštyje numatyto išvykimo laiko ir iš karto po to, kai uždaromi keleivių įlaipinimo vartai, įgaliotai teisėsaugos įstaigai pateikti bilietų užsakymo ir išvykimo kontrolės, keleivių skrydžio duomenis apie keleivius, atvykstančius į Lietuvos Respublikos teritoriją ar išvykstančius iš jos.

Pirmuoju atveju bus pateikiami PNR duomenys, leidžiantys identifikuoti nežinomus rizikos grupei priskiriamus asmenis. Antruoju atveju, t. y. iš karto po to, kai uždaromi keleivių įlaipinimo vartai – galutiniai PNR ir API (angl. Advanced Passenger Information) duomenys, leidžiantys identifikuoti žinomus rizikos grupei priskiriamus asmenis.

„Teisėsauga turės informaciją apie konkrečią situaciją ir galės ją analizuoti ne „post faktum“ o realiu laiku. Savaime suprantama, tai atveria kur kas didesnes galimybes identifikuoti galimus pavojus, o prireikus imtis neatidėliotinų priemonių ir juos neutralizuoti“, – pabrėžia S. Skvernelis.

Naujas įrankis pagal atitinkamus kriterijus leis identifikuoti asmenį, informaciją, suprasti nusikalstamus reiškinius ir tendencijas, rinkti informaciją apie nusikalstamas veikas ir nustatyti sąsajas tarp asmenų ir tarp skirtingų nustatytų veikų ar nustatyti būsimas galimas tokias veikas.

Lietuva jau turi reikiamą techninę įrangą PNR sistemai, kuri apims ir skrydžius ES viduje. Mūsų šalis yra viena iš keturiolikos valstybių narių, 2012 m. gavusių ES finansavimą nacionalinės PNR sistemos kūrimui.


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: