Moksleivių laiškas Kalėdų seneliui

Mielas Kalėdų Seneli,

Galbūt šiemet kiek ir paišdykavome, tačiau šiaip ar taip buvome visai geri, todėl, artėjant Kalėdoms, kreipiamės į Tave su prašymu. Šiemet jis, tiesa, kiek kitoks. Prašome ne žaislų, knygų ar kitokių dovanų, o sėkmingai veikiančios ir kiek galima daugiau vertingų kompetencijų suteikiančios švietimo sistemos. Vargu, ar Tau pavyks mūsų prašymą įgyvendinti iki Kalėdų, galbūt prireiks net daugiau nei kelerių metų, tačiau mes tikime, kad tai įmanoma. Juk įmanoma, ar ne?

Norime visai paprastų dalykų. Visų pirma, laimingų, profesionalių, savo darbą mylinčių ir jam visas jėgas atiduodančių mokytojų. Mokytojų, kurie nestreikuoja, kurie yra gerbiami mokykloje ir visuomenėje, pasiruošę ištiesti pagalbos ranką pačiam silpniausiajam ir pasiryžę mokslo aukštumų link vesti gabiausiuosius. Mokytojų, ginančių savo profesijos garbę ir gebančių būti pavyzdžiu jaunesniajai kartai. Mokytojų, suvokiančių, kad šiandien jie kuria rytdienos pasaulį.

Prašome ugdymo programų, kurių dėka užaugtume ne tik Lietuvos, bet ir konkurencingais pasaulio piliečiais. Norėtume, kad per literatūros pamokas užsienio šalių autoriai nebūtų tik kontekstiniai, kad per chemijos pamokas būtume mokomi cheminius junginius vadinti ne vien mūsų šalyje priimtais, bet Tarptautinės grynosios ir taikomosios chemijos sąjungos nustatytais pavadinimas, kad daugiau nusimanytume ne tik apie Lietuvos, bet ir pasaulio istoriją. Kadangi šiandien anglų kalbos mokėjimas nieko nestebina, norėtume, turėti galimybę ne tik mokytis, bet ir išties išmokti antrosios užsienio kalbos (2015 metais, deja, vokiečių ir prancūzų kalbos egzaminus kartu sudėjus laikė vos pora šimtų abiturientų).

Mums svarbu, kad mokykloje nebūtų pamirštas ir realiame gyvenime svarbių kompetencijų ugdymas: norėtume ekonomikos pamokų, kurių dėka žinotume, nuo ko pradėti norint kurti verslą, kaip gauti paskolą, kokiu būdu mokami mokesčiai, lytiškumo ugdymo programų, supažindinančių su šeimos planavimu, įvairių ligų prevencija, pilietiškumo pagrindų dalyko, nevirstančio papildomomis istorijos ar geografijos pamokomis ir išties padedančio suvokti, kaip būti pilnaverčiu visuomenės nariu.

O vis dėlto, tai neturėtų užgožti mokykloje itin svarbių akademinių dalykų. Mums liūdna, kad Lietuvos moksleiviai tarptautiniuose matematikos, gamtos mokslų ir skaitymo testuose pasirodo vieni prasčiausių Europoje, kad didelė dalis abiturientų lietuvių kalbos ir literatūros egzamine padaro tiek klaidų, kad negauna nei vieno iš devyniolikos už raštingumą skiriamų taškų. Nesmagu, kad kiekvienas naujai šalyje išleistas vadovėlis vis lengvesnis, užduotys jame vis mažiau reikalaujančios žinoti ir mąstyti. Nejau taip stipriai menkėja mokinių gebėjimai? O gal mažėjantys reikalavimai mažiau skatina stengtis? Juk karta perprantanti išmaniųjų telefonų ir interneto platybių gudrybes neturėtų palūžti sutikusi sunkesnį matematikos uždavinį, ar pamąstyti verčiančią istorinę dilemą.

Galiausiai, mielas Kalėdų Seneli, mums rūpi mūsų ateitis. Užuot po mokyklos baigimo aklai rinkdamiesi norimą studijų programą, ar mokęsi penkiasdešimtyje abejotino akademinio lygio Lietuvos aukštųjų mokyklų, kurių nei viena nepatenka tarp penkių šimtų pasaulio geriausiųjų, norėtume turėti bent vieną, kurioje dėstytų geriausi savo srities atstovai, gyvuotų giliai šaknis įleidusios akademinio sąžiningumo tradicijos, kuri teiktų galimybę mokytis motyvuotų ir tikslo siekiančių studentų draugijoje. Tokią aukštąją mokyklą, kurią, užuot išvažiavę studijuoti į užsienio universitetus, rinktųsi ir geriausi Lietuvos abiturientai.

Turbūt galėtume vardinti ir vardinti… Puikiai suprantame, kad daugelis šių dalykų pasiekiami tik mums nuoširdžiai dirbant ir stengiantis, tai daryti tikrai pažadame. O tavęs, mielas Seneli, prašome padėti ne tik mums, bet ir tiems, kurie šias mintis įgyvendinti gali leisdami įstatymus, pasirašydami įsakymus, rengdami ugdymo programas ir užtikrindami jų įgyvendinimą. Juk Kalėdos – stebuklų metas. O argi gali būti didesnis stebuklas už augančius ir tobulėjančius jaunus žmones, pasiekiančius vis daugiau?

 

Nuoširdžiai,
Lietuvos moksleiviai

Iliustracija www.vetrungesgimnazija.lt


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: