Nida Grunskienė. ELTA / Josvydas Elinskas
N. Grunskienė po moterį tarnybos metu nušovusio policininko išteisinimo: prokuroras nesiekė nuteisti visos policijos
Vilniaus apygardos teismui išteisinus tarnybos metu agresyvią moterį nušovusį sostinės policininką Darių Šerpytį, generalinė prokurorė Nida Grunskienė pareiškė, kad valstybinį kaltinimą byloje palaikęs prokuroras nesiekė nuteisti visos policijos. Jos įsitikinimu, policija ir prokuratūra neturėtų būti priešinamos.
„Ikiteisminiam tyrimui vadovavusio ir valstybinį kaltinimą teisme palaikiusio prokuroro siekis nėra nuteisti visą policiją, demotyvuoti pareigūnus panaudoti ginklą tuomet, kai tai būtina akistatoje su nusikaltėliu ar palaužti ginklą panaudojusį pareigūną siekiant neproporcingos bausmės. Jo tikslas – apginti pažeidžiamo, savimi negalinčio pasirūpinti žmogaus teisę į gyvybę. Kiekvieno iš mūsų, nes kiekvienas galime atsidurti tojo silpnojo padėtyje. Ir šią prokuroro poziciją aš nuoširdžiai palaikau“, – socialiniame tinkle „Facebook“ antradienį rašė N. Grunskienė.
Taip prokuratūros vadovė reagavo į praėjusią savaitę Vilniaus apygardos teismo priimtą sprendimą nutraukti anksčiau sostinės pareigūnui D. Šerpyčiui iškeltą baudžiamąją bylą dėl žmogaus nužudymo tarnybos metu, nustačius būtinąją gintį. Policininkas buvo teisiamas dėl to, kad 2023 m. gruodį Vilniaus rajone tarnybos metu nušovė agresyvią, psichikos liga sergančią moterį.
Po teismo sprendimo policijos generalinis komisaras Arūnas Paulauskas pareiškė, kad teismo procesu buvo teisiama visa policijos bendruomenė.
Aš manau, kad tai yra be galo svarbus sprendimas visai policijos bendruomenei, nes tikrai manau, kad šiuo teismo procesu buvo teisiamas ne Darius Šerpytis, o buvo teisiama visa Lietuvos policijos bendruomenė, nes tikrai buvome tikri, kad Darius pasielgė taip, kaip buvo mokytas, kaip buvo įteisinta įstatymuose ir taip, kaip šiandien teismas paskelbė – kad policijos pareigūnas ne gali, o privalo ginti save ir šalia esančius nuo tiesioginio pavojaus sveikatai ir gyvybei, ką ir padarė Darius“, – penktadienį po nuosprendžio paskelbimo Vilniaus apygardos teisme žurnalistams kalbėjo A. Paulauskas.
Generalinė prokurorė N. Grunskienė po teismo sprendimo „Facebook“ taip pat rašė, kad minėtos istorijos atveju vienoje pusėje buvo moteris, kuri dėl sveikatos būklės negalėjo racionaliai reaguoti į pareigūnų veiksmus, o kitoje pusėje – keturi patyrę pareigūnai.
„Vienoje pusėje buvo dėl sveikatos sutrikimo labai pažeidžiamas, akivaizdžiai silpnesniojo pozicijoje esantis žmogus, kitoje – keturi fiziškai ir emociškai stabilūs, stiprūs, apmokyti, turintys patirtį bei įvairiomis priemonėmis ginkluoti policijos pareigūnai“, – atkreipė dėmesį N. Grunskienė.
Po rezonansinio teismo sprendimo policininko byloje N. Grunskienė teigė mananti, kad prokuratūra ir policija neturėtų būti priešinamos.
„Dvi valstybės institucijos – prokuratūra ir policija – negali būti priešinamos, nes tai paranku tik tiems, kas sąmoningai renkasi nepaklusti įstatymui. Ne visuomenei ir ne teisingumui. Atskiras atvejis, kad ir koks skaudus jis visoms pusėms bebūtų, profesionaliai elgiantis, reikalauja atsiriboti nuo emocijų ir detaliai, objektyviai, nuosekliai viską įsivertinti“, – dėstė generalinė prokurorė.
Pareigūno atžvilgiu byla nutraukta
Kaip anksčiau skelbė ELTA, prokuratūra dar nėra nusprendusi, ar skųs Vilniaus apygardos teismo praėjusią savaitę priimtą sprendimą, kuriuo nutarta nutraukti moterį nušovusiam policininkui D. Šerpyčiui iškeltą bylą dėl žmogaus nužudymo tarnybos metu. Pareigūnas taip pat išteisintas ir dėl piktnaudžiavimo tarnyba.
Kaip paskelbė teismas, byla D. Šerpyčiui dėl žmogaus nužudymo tarnybos metu yra nutraukiama, nustačius, kad asmuo veikė būtinosios ginties ribose.
Prokuroras D. Šerpyčiui siūlė skirti 2 metų trukmės laisvės apribojimą ir tiek pat laiko uždrausti dirbti darbą, susijusį su disponavimu šaunamuoju ginklu.
Prokuratūra mano, kad policijos pareigūnai savo elgesiu išprovokavo moters puolimą – atvykę pareigūnai psichikos sutrikimų turinčiai moteriai esą tinkamai neprisistatė, nepaaiškino atvykimo tikslo ir reikalavimo atidaryti namų duris pagrindo, savo veiksmais sukėlė konfliktinę situaciją bei nulėmė agresyvų žuvusiosios elgesį, pastarajai peiliu puolant namo kieme buvusius pareigūnus ir medikus. Taip pat įrodinėta, kad nebuvo neišvengiamo būtinumo nedelsiant sulaikyti asmenį, įtariamą padariusį nusikalstamą veiką.
Teismas, įvertinęs baudžiamojoje byloje surinktus įrodymus, konstatavo, kad sprendimas laužti duris ir nedelsiant sulaikyti žuvusiąją buvo pagrįstas ir teisėtas.
Anot teismo, byloje surinkti ir įvertinti įrodymai patvirtino, kad žuvusiosios agresiją ir puolimą nulėmė būtent jos ligos paūmėjimas, dėl kurio ji visiškai nesuvokė reikšmingų aplinkybių, o ne tokį jos elgesį išprovokavo pareigūnų veiksmai.
Vilniaus apygardos teismo sprendimas dar neįsiteisėjo, jis gali būti skundžiamas apeliacine tvarka.
ELTA primena, kad 2023 metų gruodį agresyvią moterį Vilniaus rajone nušovusiam policijos pareigūnui D. Šerpyčiui buvo pareikšti kaltinimai dėl jos nužudymo viršijus įgaliojimus ir piktnaudžiavimo tarnyba.
2023 m. gruodžio 12 d. Vilniaus rajone agresyvi, psichikos sutrikimų turėjusi 1972-aisiais gimusi moteris su kastuvu puolė ir aptalžė pas ją atvykusius medikus bei greitosios medicinos pagalbos automobilį, po to su peiliu puolė atvykusius policijos pareigūnus. Pareigūnai įvairiais būdais bandė ją raminti, malšinti, bet moteris su peiliu puolė juos. Į moterį pareigūnas paleido kelis šūvius.
Medicininė pagalba nukentėjusiajai buvo pradėta teikti nedelsiant, tačiau dėl patirtų sužalojimų sunkumo ji mirė įvykio vietoje.
Siekiant sutramdyti agresyvią moterį, naudotos dujos, elektros impulsinis prietaisas „Taser“. Tačiau, kaip teigė policija, moteris nereagavo, specialiosiomis priemonėmis jos sutramdyti nepavyko.
Kopijuoti, platinti, skelbti ELTA turinį be ELTA raštiško sutikimo draudžiama.
Pamatykite naujienas pirmi!
Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!