Ryt Panevėžyje naujausia LNDT premjera

Naujausia Lietuvos nacionalinio dramos teatro (LNDT) premjera, Vilniuje pristatyta rugsėjo pabaigoje, „Didis blogis“ spalio 6 dieną 18 val. atkeliauja į Panevėžio Juozo Miltinio dramos teatrą.

„Didis blogis“ – spektaklis apie karą, kurį kuria populiariojo „Išvarymo“ autorius Marius Ivaškevičius ir garsus, tarptautiniais teatro prizais įvertintas režisierius iš Vengrijos Árpádas Schillingas. „Apie Árpádo pastatymą Vilniuje kalbėjomės jau trejus metus. Jis nenorėjo kurti spektaklio pagal iš anksto žinomą pjesę, norėjo surasti temą Lietuvai. Iš pradžių diskutuojant Arpadas klausė, kodėl trys Baltijos šalys susivienija tik išorinių grėsmių akivaizdoje. Karo Ukrainoje kontekste tema įgavo konkrečią kryptį. Tai turbūt yra pirmas kartas mūsų šalyje, kai užsienio režisierius, tokio aukšto lygio menininkas kuria spektaklį pagal naują lietuvišką pjesę“, – apie „Didį blogį“ kalbėjo LNDT meno vadovas Audronis Liuga.

„Šiomis temomis sudėtinga kalbėti iš vieno požiūrio taško. Sudėtinga surasti vieną karo priežastį. Šiuo spektakliu bandysime kalbėti apie žmoguje vykstantį karą: iš kur jis, kas jį sukelia, kur jo šaknys, ar jis instinktyvus? Turiu omeny ne vien konkrečią situaciją, bet žmogaus prigimtį, jo agresiją, kaip tai veikia žmogaus viduje, – sakė režisierius Árpádas Schillingas ir pažymėjo, kad dirbti su atrinktais Lietuvos aktoriais jam yra didelis malonumas, – Aš jaučiu, kad aktoriai manimi pasitiki. Gal paskutinius metus per daug dirbau su operos dainininkais, bet tai, ką regiu dabar – tai rojus po pragaro. Aktoriai greiti. Man tai labai patinka. Jie labai greit viską supranta, pagauna, labai paslankūs.“

Dramaturgas Marius Ivaškevičius: „Spektaklio kūrimas, mūsų pokalbiai apie jį prasidėjo prieš metus ar daugiau, bet Árpádas manęs prašė nepradėti rašyti kol jis neatvyks. Gegužę mes susitikome mano studijoje ir sukūrėm pjesės planą, kuris išliko nepakitęs. Po to visi susitikom kūrybinėje stovykloje Dzūkijos nacionaliniame parke. Árpádas jau buvo atsirinkęs aktorius, aš turėjau kiekvieno iš jų biografiją ir šiaip pažinojau, tai irgi diktavo pjesės medžiagą. Kiekvienas aktorius juk turi savo spalvą, balsą, skiriasi amžiumi, patirtimi, kūriau personažus į tai atsižvelgdamas. Árpádas atsirinko daugiau moterų, o spektaklis yra apie karą, man reikėjo karių! Bet paskui supratau, kad taip iš tikrųjų net įdomiau. Juk visas karo skausmas tenka moterims. Šis spektaklis apie karą yra tiek, kiek „Išvarymas“ yra apie emigraciją. Tai greičiau yra kelionė į kažkur, kuri leidžia mums pamatyti save, pamatyti tai, ko nematome, kol esame saugūs savo erdvėje.“

Aktoriai, kurių komandą sudaro Diana Anevičiūtė, Dainius Gavenonis, Jevgenija Gladij, Gytis Ivanauskas, Vaiva Mainelytė, Valentinas Masalskis, Vitalija Mockevičiūtė, Martynas Nedzinskas, Valentin Novopolskij, Rasa Samuolytė, Nelė Savičenko, Beata Tiškevič-Hasanova, labai gerai atsiliepė apie nesuvaržytą spektaklio kūrimą ir apie režisierių. Trečią kartą su A. Schillingu dirbantis aktorius Dainius Gavenonis sakė, kad tokį demokratišką režisierių, kuris nestatytų sienų, leistų kurti ir savo idėjomis prisidėti aktoriams, sutikti pavyksta nedažnai. Gytis Ivanauskas pridūrė, kad režisierius toks pats geras kaip prieš 8-erius metus, o labiausiai Schillingą jis gerbia dėl to, kad nė karto nematė jo supykusio, negirdėjo jokio keiksmažodžio, nors jų pjesėje ir netrūksta. „Tai buvo nuostabus laikas, o šauniausia tai, kad čia reikia ne tik įsikūnyti į tam tikrą herojų, bet galima įdėti ir savo minčių. Ir jų spektaklyje yra. Man tai svarbiausia ir teatre, ir apskritai visame mene – kad būtų galima pasilikti šiek tiek sa
vasties ir ją atskleisti“, – apie „Didį blogį“ kalbėjo Beata Tiškevič-Hasanova.

Aktorei iš Ukrainos Jevgenijai Gladij, kuri šiuo metu gyvena Vilniuje ir dirba Lietuvos rusų dramos teatre, spektaklyje „Didis blogis“ veikėjos lūpomis tenka išsakyti nemažai savo pačios gyvenimo detalių: „Kai prasidėjo Maidano įvykiai, aš nebuvau Kijeve, bet mano mama, patėvis ir pusbrolis buvo. Apie tai pasakojau stovykloje ir Marius Ivaškevičius į pjesę įdėjo daug asmeninių dalykų. Žinoma, man apie tai scenoje kalbėti yra sunku, bet dirbti su tokia komanda yra nepakartojamas šansas“.

„Taip norisi pasakyti daug gerų dalykų, bet taip nesinori kartotis, jau mes kaip poterius kalbam. Bet taip yra iš tikrųjų. Su Árpádu be galo gera dirbti. Nėra jokių efektų, jokių triukų, jo didžiausias fokusas yra darbas su aktoriumi, kaip jis analizuoja, kaip įkrauna. Spektaklis nebus lengvas mums, nebus lengvas ir žiūrovams, bet aš noriu, kad ir ta pusė, kuri yra scenoje, ir ta, kuri salėje, ištvertume tai, ir išeitume pasikrovę, o ne nusiaubti“, – sakė aktorė Nelė Savičenko.

Spektaklis „Didis blogis“ Panevėžio Juozo Miltinio dramos teatre bus rodomas spalio 6 dieną 18 val. Bilietus galima įsigyti visose „Tiketos“ kasose ir Juozo Miltinio dramos teatro kasoje.


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: