Organizatorių nuotr.

Naujoje Stasio Povilaičio parodoje – trys fotografijų ciklai

Gegužės 17 d. 17 val. Panevėžio miesto dailės galerijoje atidaroma Stasio Povilaičio fotografijų paroda „Po 30“.

Parodos pavadinime skaičius 30 atsirado neatsitiktinai. 1993 metais gegužės 12 d. šioje galerijoje atidaryta pirmoji menininko personalinė fotografijos paroda ,,Iš arklių gyvenimo‘‘. Joje eksponuotos nuotraukos buvo maždaug 10-ties metų fotografavimo po įvairius Lietuvos žirgynus rezultatas.

Dabar, po 30 metų, čia atidaroma jubiliejinė S. Povilaičio paroda. Žiūrovams fotomenininkas pristato tris fotografinius ciklus – „Apie gyvulius ir žmones“, „Išnaros“ ir „Variacijos žirgo tema“, siekdamas parodyti, kaip iš reportažinio fotografavimo metodo perėjo į konceptualią ir režisuotą fotografiją.

Ciklas „Apie gyvulius ir žmones“ sukurtas  2019–2020 metais. „Kai aš netyčia pakliuvau į patalpas, kuriose seniai niekas negyvena, ir viename kambaryje pamačiau įvairias gyvūnų iškamšų išraiškas, iš netikėtumo atsitraukiau atgal. Gyvūno  iškamša, pavirtusi objektu, padarė įspūdį kaip gyvas padaras. Po kiek laiko aš susidraugavau su iškamšomis ir jos man pradėjo pozuoti. Tų gyvūnų veiduose aš pamačiau žmogiškumo, ir tai leido man sukurti fotografijų ciklą“, – sako autorius.

Antrąjį ciklą „Išnaros“ S. Povilaitis sukūrė 2018–2019 metais. Fotografijų objektas – nusivilkti ir be tvarkos numesti drabužiai, fotografuoti prieš šventes, Kalėdas, Naujus metus, ir po švenčių. „Drabužiai, dėvėti žmonių, prisigėrę įvairių kvapų, nuoskaudų, nerimo, svajonių, meilės trupinių, džiaugsmo, prakaito, kraujo. Nusiplauname praeitį, kuri šiaip ar taip visuomet glūdi mūsų vilkėtuose drabužiuose“, – sako fotomenininkas.

Šie metai yra paskelbti „Žirgo metais“, todėl trečias S. Povilaičio fotografijų ciklas – „Variacijos žirgo tema“. Pasak autorius, tai yra pati mėgstamiausia jo tema. Anksčiau fotografuodavęs kumeles, dabar savo modeliais renkasi eržilus. „Naudoju įvairius šviesos šaltinius, ne tik saulę, bet ir atšvaitus, veidrodžius, prožektorius. Papildomai įvedu įvairias priemones – pūkus, vandenį, muilo burbulus, dūmus ir kita. Mano tikslas – sužmoginti, mistifikuoti arklį ir visa tai parodyti“,– apie kūrybos metodus pasakoja autorius.

Stasys Povilaitis yra Lietuvos fotomenininkų sąjungos narys nuo 1989 metų, 2005 m. jam suteiktas meno kūrėjo statusas. Nuo 1993 m. menininkas surengė 23 personalines parodas ir dalyvavo arti šimto grupinių parodų. Yra išleidęs 2 kūrybos albumus: „Fotografijos“ (2002), Aberacijos“  (2010). Fotomenininkas intensyviai dalyvauja tarptautiniuose konkursuose ir parodose. Pastarųjų metų įvertinimai: 2022 m. Budapešto tarptautinis fotografijos konkursas (BIFA), tema ,,Žmonės‘‘ – auksas, tema ,,Gamta‘‘ – diplomas; 2022 m. Tarptautinė fotografijos paroda-konkursas ,,Žirgas fotografijoje‘‘, Dusetų dailės galerija – galerijos prizas; 2021 m. „Annual Photography Awards“ (APA), tema ,,Menas‘‘ – diplomas; 2021 m. Tokijo tarptautinis fotografijos konkursas (TIFA), tema ,,Gamta‘‘ – 2 diplomai, 2021 m.  Budapešto tarptautinis fotografijos konkursas (BIFA), tema ,,Gamta‘‘ – diplomas, tema ,,Žmonės‘‘ – sidabras; 2021 m. „Neutral Density Photography Awards“ (ND), tema ,,Gamta‘‘ – diplomas.

Nuo 2015 metų S. Povilaitis Panevėžyje organizuoja šventinę eiseną Pasaulinei fotografijos dienai paminėti.

Panevėžio miesto dailės galerijos inf.

Nuotraukos:

Stasys Povilaitis. Iš ciklo „Apie gyvulius ir žmones“

Stasys Povilaitis. Iš ciklo „Variacijos žirgo tema“


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: