Naujoji užstato sistema: į ką atkreipti dėmesį?

Nuo vasario 1 d. Lietuvoje pradeda veikti naujoji užstato sistema. Pirkdami vienkartines metalines, stiklines ir plastikines pakuotes šalies gyventojai paliks 10 cnt. užstatą, kuris bus grąžinamas pridavus tarą parduotuvėse. Visgi jau dabar kaupti butelius ir skardines, tikintis pasipelnyti, neverta – apie tai, kad pakuotę galima grąžinti, pirkėjus informuos ant etiketės esantis užstato ženklas.

„Nors sistema pradeda veikti už kelių savaičių, svarbu atkreipti dėmesį, kad užstatas bus grąžinamas tik už tas pakuotes, kurios šalia brūkšninio kodo turės specialų užstato sistemos ženklą. Tikėtina, kad jos parduotuvių lentynose pasirodys kiek vėliau nei vasario 1 d., kadangi gamintojai tokias pakuotes į rinką pradės tiekti tik nuo vasario 1 dienos, o prekybininkai visų pirma išparduos senas, nepaženklintas pakuotes, už kurias užstatas imamas nebus,“ – pasakoja Gintaras Varnas, VšĮ „Užstato sistemos administratorius“ vadovas.

Pereinamasis laikotarpis, kai bus galima įsigyti užstato ženklu nepažymėtas vienkartines pakuotes, tęsis iki gegužės 1 d. Užstato sistemos ženklu nepažymėtą tarą, kaip ir dabar, gyventojams reikės mesti į tam skirtus rūšiavimo konteinerius.

Naujoji užstato sistema apima į stiklinę, PET ir metalinę tarą išpilstytą alų, alaus kokteilius, sidrą, vaisių vyną ir jo kokteilius bei gėrimus, kitus fermentuotus gėrimus, alkoholinius kokteilius ir nealkoholinius gėrimus, girą, taip pat visų tipų vandenį, sultis, nektarą. Vyno ir stipriųjų alkoholinių gėrimų buteliams užstatas taikomas nebus.

Grąžinant tarą gyventojams reikės atkreipti dėmesį ne tik į užstato ženklą. Įpratusiems lamdyti skardines ir buteliukus ar lupti jų etiketes, teks pakeisti savo įpročius – grąžinamos pakuotės turės būti išlaikiusios pradinę formą, su aiškiai matomu brūkšniniu kodu. Taip yra dėl taromatų, į kuriuos bus galima priduoti pakuotes, techninių savybių.

„Siekiame, kad didžioji dalis – per 85 proc. – pakuočių būtų surenkamos patogiausiu ir paprasčiausiu būdu pirkėjams – taromatais. Butelio ar skardinės svoris, forma ir brūkšninis kodas – tai yra pagrindiniai požymiai, pagal kuriuos taromatas atpažįsta, ar pakuotė dalyvauja sistemoje, ar ne,“ – aiškina G. Varnas.

Iš viso šalies parduotuvėse planuojama įrengti apie 1000 taromatų. Juos VšĮ „Užstato sistemos administratorius kartu su „Tomra Group“ įrengs iki balandžio mėn. pabaigos. Jeigu parduotuvėje taromato nebus, pakuotes bus priimamos rankiniu būdu, kaip šiuo metu yra priimami daugkartiniai stikliniai buteliai. Tiesa, pagal šalyje galiojančius įstatymus, vienkartinę tarą supirkinėti privalo tik parduotuvės, kurių prekybinis plotas siekia 300 kv. metrų, bei kaimo parduotuvės.

Pasitikrinti, kur nuo vasario 1 d. bus galima grąžinti pakuotes, kurių surinkimu rūpinsis VšĮ „Užstato sistemos administratorius“, gyventojai galės interaktyviame žemėlapyje www.grazintiverta.lt. Šis žemėlapis bus nuolat pildomas ir atnaujinamas, kadangi parduotuvės prie užstato sistemos galės prisijungti ir savanoriškai.

Šiuo metu Lietuvoje kasmet išmetama apie 600 mln. vienkartinių plastikinių, metalinių ir stiklinių pakuočių, o surenkama ir perdirbama – vos trečdalis. Tikimasi, kad naujoji užstato sistema padės surinkti ir perdirbti žymiai didesnį kiekį butelių ir skardinių kiekį. Vien pirmaisiais metais sistemos veikimo metais VšĮ „Užstato sistemos administratorius“ planuoja surinkti ir paruošti perdirbimui per 300 mln. pakuočių.

5 svarbiausi faktai, kuriuos kiekvienas gyventojas turi žinoti apie naująją užstato sistemą:

1. Lietuvoje užstato sistema pradeda veikti nuo vasario 1 d. Sistemoje dalyvauja plastikinės, metalinės ir stiklinės pakuotės, pažymėtos užstato ženklu.
2. Grąžinęs užstato ženklu pažymėtą pakuotę, vartotojas atgaus 10 cnt. užstatą.
3. Grąžinamos pakuotės turi būti tuščios, išlaikiusios pradinę formą, o jų etiketės – nepažeistos, su aiškiai matomu brūkšniniu kodu.
4. Pakuotes priduoti bus galima parduotuvėse, kurių plotas didesnis nei 300 kv. metrų bei kaimo parduotuvėse.
5. Šalies parduotuvėse bus įrengta apie 1000 taromatų – moderniausių įrenginių, į kuriuos bus galima grąžinti pakuotes.


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: