Nufotografuota Biržų rajono miške klaidžiojanti meška
Vaizdo kamera užfiksavo žvėrių šėrykloje puotaujančią rudąją mešką.
Aptiko žvėries pėdsakus
Vabalninko seniūnijoje, Galvokų kaimo pusėje, esančio Šaltosios Azijos miško palaukėje praėjusį savaitgalį pastebėti meškos pėdsakai. Apie pamiškėje įspaustas didžiulio žvėries pėdas praėjusio ketvirtadienio vakarą vienas medžiotojas papasakojo Biržų aplinkos apsaugos agentūros vyriausiajam specialistui Artūrui Griškai. Žinią pranešęs vyras teigė iš laukuose akmenis rinkusių kaimo žmonių girdėjęs, kad šie matė mešką.
Aplinkosaugininkas A. Griška apžiūrėjo pamiškėje įspaustas pėdas. Jo įsitikinimu, tai tikrai buvo rudosios meškos pėdsakai. Pagal žingsnio ilgį ir 20 centimetrų pločio pėdas aplinkosaugininkas sprendė, kad žvėris turėjo būti stambus. Pasak A. Griškos, Biržų krašte, tarp Vabalninko ir Kupreliškio, ko gero, klaidžiota kokių trejų metų patino.
Meška nufotografuota šėrykloje
Netrukus gauta žinia, kad meška nufotografuota žvėrių šėrykloje įrengta vaizdo kamera. Žvėries nuotraukas A. Griška gavo iš pamiškėje vaizdo kamerą įrengusio Meilūnų medžiotojų būrelio medžioklio. Vaizdo duomenimis, praėjusio ketvirtadienio vakare, maždaug apie 22 valandą, lokys kone valandą vaišinosi pamiškėje įrengtoje žvėrių viliojimo vietoje. Jis stiprinosi prie medžiotojo bokštelio paliktais kukurūzais ir kitokiais grūdais.
Miške užfiksuotas vaizdas internetu buvo persiųstas į medžiotojo namų kompiuterį. Iš miško gauta nuotrauka nustebino bokštelio savininko artimuosius. Jie apstulbo pamatę į kamerą įsmeigtas blizgančias didžiulio lokio akis ir ne iš karto patikėjo, kad nuotraukose užfiksuota meška.
Medžiotojas Vladas Marinskas, kurio kamera nufotografavo mešką, interneto portalui GRYNAS.lt pasakojo, kad nė vienas kolega net nepatikėjo, jog jam pavyko nufotografuoti mešką.
„Aš meškos plika akimi nemačiau, tačiau prie bokštelio stovi kamera, ji reagavo į judesį ir internetu atsiuntė nuotraukas. Pirmiausia nuotraukas pamatė anūkė, nes ji kontroliuoja kompiuterinę techniką ir atbėgusi pas mane sako: seneli, meška vaikšto pas mus. Sakiau, kad nenusišnekėtų, bet pasižiūrėjau – tikrai meška. Kai paskambinau kolegoms ir papasakojau apie mešką, niekas netikėjo, klausė, ar zebro kartu nemačiau, ar ateivių nebuvo. Kolegos pagalvojo, kad kažkas su manimi atsitiko“, – juokėsi medžioklis.
Meška pirmadienį vėl sugrįžo
A. Griškos nuomone, nufotografuotas rudosios meškos patinas keliauja iš Estijos į Baltarusiją. Neatmetama, kad žvėris dar tebevaikštinėja Biržų rajone. Pirmadienį prie bokštelio pamiškėje buvo pastebėta naujų lokio pėdsakų. Pasak aplinkosaugininko, keliaujantis žvėris vėl grįžo pasistiprinti gerais grūdais.
Tai jau ne pirmas atvejis, kai pastebima keliaujančių per Lietuvą ir Biržų kraštą vienos ar kelių meškų pėdsakų. Prieš kelerius metus „Šiaurės rytai“ rašė apie Kvetkų kaimo laukuose paliktus meškos pėdsakus. Dar šviežutėlius juos rado ir žurnalistams apie tai pranešė akmenis su talkininkais rinkęs ūkininkas. Tačiau žvėries kvetkiečiams išvysti neteko. Atvejo, kad lokys būtų užfiksuotas vaizdo kameros, taip pat dar nėra pasitaikę.
Gamtininkas pasakė, kaip išvengti pavojaus
Gamtininkas, Aplinkos ministerijos Gamtos apsaugos skyriaus vyr. specialistas Laimutis Budrys portalui GRYNAS.lt aiškino, kad meška Lietuvoje nėra neįprastas dalykas. Anot jo, tokių atvejų jau yra buvę. Anksčiau šie gyvūnai į Lietuvą dažniausiai užklysdavo iš Baltarusijos. O šįkart rudasis lokys greičiausiai į mūsų šalį atėjo iš kaimyninės Latvijos. L. Budrys sakė, kad meška Lietuvoje neturėtų ilgai užsibūti. Tačiau Aplinkos ministerijos specialistas iš karto įspėjo, kad medžioti meškos mūsų miškuose negalima, nes ši rūšis įtraukta į Lietuvos raudonąją knygą. Už tokią medžioklę grėstų didžiulės baudos.
Gamtininkas įspėjo, kad kol kas Biržų ir aplinkinių rajonų gyventojai turėtų susilaikyti nuo ėjimo į mišką, kad netektų akis į akį susidurti su meška. Tačiau pati ji į kaimus neturėtų eiti ir prie žmonių nesiartins, nebent būtų sužeista.
Visgi iš toli pamačius šį gyvūną jokiu būdu negalima prie jo artintis ar jo gąsdinti. Tokiu atveju reikia pasistengti nepastebėtam pasišalinti.
Žymiai didesnė grėsmė kyla lauke pririštiems gyvuliams. Gamtininkas teigė, jog yra buvę atvejų, kai meška Lietuvoje sudraskė ganyklose laikytus gyvulius. Todėl dabar žmonės neturėtų galvijų išvesti į lauką.
Alfreda Gudienė
Nuotraukoje: Vaizdo duomenimis, praėjusio ketvirtadienio vakare, maždaug apie 22 valandą, lokys kone valandą vaišinosi pamiškėje įrengtoje žvėrių viliojimo vietoje.
Pamatykite naujienas pirmi!
Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!