AINA.LT nuotr.

Nuo naujų metų panevėžiečiams kils komunalinių atliekų tvarkymo kainos

Seimas pritarė, kad nuo 2023 metų taršos mokestis didės drastiškai – daugiau nei tris kartus ir sieks 50 Eur už toną. Be to, šis mokestis privalo būti indeksuotas, tad didėjant infliacijai atitinkamai procentine dalimi didės ir taršos mokestis.

„Seimo patvirtinta tvarka ženkliai didina kainą galutiniams vartotojams – gyventojams ir verslui. Vertindami susidariusią situaciją įpareigojome  AB „Panevėžio specialus autotransportas“ – įmonę, atsakingą už komunalinių atliekų surinkimą ir tvarkymą –  atlikti kainos pokyčio vertinimą ir numatyti priemones kurios leistų maksimaliai sumažinti išaugusias atliekų tvarkymo sąnaudas. Pritaikius visas galimas priemones, kurios sumažintų atliekų tvarkymo kainą, kas mėnesį vis tiek būtų nesurinkta virš 70 tūkst. Eur. lėšų, reikalingų padengti atliekų tvarkymo, surinkimo ir šalinimo būtinąsias sąnaudas. Atsižvelgdami į susidariusią situaciją, esame priversti Tarybai teikti tvirtinti naujas komunalinių atliekų tvarkymo kainas nuo 2023 m. sausio 1 d.“, – sako Panevėžio miesto savivaldybės administracijos direktorius Tomas Jukna.

Komunalinių atliekų dydžiai skaičiuoti įvertinus prognozuojamas 2023 m. atliekų surinkimo ir tvarkymo sąnaudas bei numatomus jų kiekius. Atliekų tvarkymo mokestį kaip ir iki šiol sudarys pastovioji ir kintamoji dalys. Kintamosios bus galima nemokėti, jeigu žmogus deklaruos, kad tam tikrą laiką nesinaudoja NT.

Pagal Tarybai teikiamą svarstyti projektą nekilnojamojo turto objektams, kurie naudojasi kolektyviniais konteineriais daugiabučių gyventojams pastovioji dalis sudarys 1,77 Eur/butui, kintamoji – 2,73 Eur/gyventojui. Privačių namų gyventojams pastovioji dalis sieks 2,67 Eur/namui, kintamoji –2,73 Eur/gyventojui; garažams 0,10 Eur/garažui ir 0,42 Eur kintamoji; sodams – 0,36 Eur/NT objektui ir 0,68 Eur kintamoji.

Nekilnojamojo turto objektams, kurie naudojasi individualiais konteineriais Individualiems namams, pastovioji dalis sudarys 2,67 Eur/namui, kintamoji – 3,91 Eur (120 l konteinerio išvežimas), 7,82 Eur (240 l konteinerio išvežimas); fizinių asmenų garažai: 0,10 Eur už garažą, 2,78 Eur už 120 l konteinerio išvežimą, 5,56 Eur – už 240 l kont., 25,46 Eur – už 1100 l. kont. išvežimą. Sodams 0,36 Eur/NT objektui ir 2,98 Eur už 120 l kont. išvežimą, 5,96 Eur – už  240 l ir 27,34 Eur – už 1100 l kont. išvežimą.

Panevėžio miesto savivaldybė imasi priemonių ir kviečia gyventojus savo veiksmais prisidėti mažinant komunalinių atliekų tvarkymo kainas. Vertinant būtinąsias komunalinių atliekų sutvarkymo sąnaudas, buvo identifikuoti didžiuliai rezervai, kurie leistų sumažinti atliekų tvarkymo kainą, jei atliekos būtų tvarkomos tinkamai.

Didžiausias sąnaudų mažinimo efektas būtų pasiektas, jei šalia kolektyvinių konteinerių panevėžiečiai nebepaliktų atliekų, o tinkamai jas išrūšiuotų ir sudėtų į tam skirtus konteinerius, statybines atliekas, baldus, buitinę techniką, žaliąsias atliekas pristatytų į didelių gabaritų ir žaliųjų (biologiškai skaidžių) atliekų surinkimo aikšteles. Dabar šių atliekų surinkimas, perrūšiavimas ir tvarkymas panevėžiečiams per metus kainuoja daugiau kaip 400 tūkst. Eur.

2023 m. III ketvirtį numatoma pradėti vykdyti maisto ir virtuvės atliekų rūšiuojamąjį surinkimą iš visų, kolektyvinių atliekų aikštelių. Tinkamai išrūšiuotos biologiškai skaidžios atliekos, komunalinių atliekų kiekį leistų sumažinti daugiau kaip 40 proc. Vykdant pilotinį tokių atliekų surinkimo projektą, stebimas ženklus didėjimas rūšiuojančiųjų, tačiau surinktose atliekose primaišoma nemažai komunalinių atliekų, dėl to nepasiekiamas optimalus atliekų tvarkymo sąnaudų efektas.

Atliekų tvarkymo būtinosios sąnaudos ženkliai sumažėtų ir tuo atveju, jei panevėžiečiai atsisakytų popierinių sąskaitų, kadangi jų spausdinimas, vokavimas, išnešiojimas per metus kainuoja daugiau kaip 40 tūkst. Eur. AB „Panevėžio specialus autotransportas“  įdiegė saugią, praktišką ir patogią savitarnos sistemą, tad visus panevėžiečius kviečiame ją naudotis, atsisakyti popierinių sąskaitų, saugoti gamtą ir taupyti.

Komunikacijos skyrius


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: