P. Urbšys prašo pradėti tarnybinį patikrinimą dėl neteisėto atleidimo
Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas (toliau – LVAT) 2016 m. sausio 6 d. paskelbė sprendimą, kuriuo panaikino Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos prie Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos (toliau – VVKT) viršininko Gintauto Barcio 2012 m. sausio 3 d. įsakymo punktus, kuriais Donatas Stakišaitis 2013 m. rugpjūčio 12 d. buvo atleistas iš VVKT Ikiklinikinių ir klinikinių tyrimų skyriaus vedėjo pareigų ir pripažino D. Stakišaičio atleidimą iš VVKT neteisėtu. Teismas priteisė darbo užmokesčio skirtumą už priverstinės pravaikštos laikotarpį nuo 2013 m. rugpjūčio 13 d. iki teismo sprendimo įsiteisėjimo dienos 2000 EUR.
LVAT konstatavo, kad pagal Valstybės tarnybos įstatymo nuostatas reorganizacijos metu panaikinant pareigybę D. Stakišaitis turėjo teisę pretenduoti į kitas to paties lygio valstybės tarnybos pareigas ar užimti žemesnės kategorijos pareigas. Tačiau VVKT viršininkas G. Barcys ignoravo šią imperatyvią įstatymo nuostatą, nesuteikė informacijos apie esančias VVKT laisvas pareigybes ir nesiūlė D. Stakišaičiui esančių laisvų valstybės tarnautojo pareigybių, nors D. Stakišaičio išsilavinimas, kvalifikacija ir patirtis atitiko tų pareigybių specialiuosius reikalavimus.
LVAT taip pat pripažino, kad G. Barcys pažeidė Valstybės tarnybos įstatymo, Darbo kodekso ir LR Profesinių sąjungų įstatymo nuostatas, draudžiančias atleisti iš darbo darbuotoją, darbuotojo įmonėje veikiančios profesinės sąjungos renkamojo organo narį, darbdavio iniciatyva, kai nėra darbuotojo kaltės, negavus tos profesinės sąjungos įmonėje renkamojo organo išankstinio to organo sutikimo. LVAT taip pat konstatavo, kad G. Barcys neturėjo teisės atleisti darbuotoją per jo įspėjimo laikotarpį.
LVAT bylos duomenimis, laikotarpiu nuo įsakymo dėl atleidimo išleidimo iki faktinio atleidimo, t. y. nuo 2012 m. sausio 3 d. iki 2013 m. rugpjūčio 12 d., D. Stakišaitis G. Barcio nurodymu netgi nebuvo įleidžiamas į tarnybą, iš jo buvo atimtos visos darbo priemonės, tarnybinis telefonas, raktai, tuo pat metu jam, jau fiziškai negalinčiam patekti į savo darbovietę ir atlikti su darbo santykiais susijusių pareigų, buvo mokamas vidutinis darbo dienos užmokestis.
Donatas Stakišaitis, habilituotas biomedicinos mokslų daktaras, VVKT dirbo nuo 1998 metų, vadovavo Ikiklinikinių ir klinikinių tyrimų skyriui, buvo vienas labiausiai patyrusių Geros klinikinės praktikos inspektorių, atlikęs inspekcijas ne tik Lietuvoje, bet ir užsienyje. Jam vadovaujant ir atliekant klinikinių tyrimų (kitaip – medicinos mokslo eksperimentų) inspekcijas buvo nustatyti neteisėti eksperimentai su žmonėmis Panevėžio ligoninėje ir Vilniaus miesto psichikos sveikatos centre (Vasaros g. 5), o dėl jo atliktų inspekcijų metu nustatytų pavojingų pažeidimų buvo pradėti ikiteisminiai tyrimai. VVKT, tame tarpe ir D. Stakišaičio vadovaujamo skyriaus, reorganizacija, kurios metu ir buvo neteisėtai atleistas D. Stakišaitis, prasidėjo po jo atliktos inspekcijos Vilniaus miesto psichikos sveikatos centre, kuriam vadovavo tuometinis SAM ministro patarėjas M. Marcinkevičius. Šios inspekcijos metu buvo nustatytas neteisėtas psichikos liga sergančio ligonio įtraukimas į klinikinį tyrimą bei galimi tyrimo dokumentų klastojimo atvejai. Tada prieš D. Stakišaitį jo viršininko G. Barcio iniciatyva buvo pradėta eilė tarnybinių patikrinimų, kurie baigėsi neradus jokių pažeidimų, o po vieno tarnybinio patikrinimo buvo paskirta tarnybinė nuobauda. D. Stakišaičiui apskundus teismui šį tarnybinės nuobaudos paskyrimą, 2012 m. LVAT pripažino, kad tarnybiniai patikrinimai buvo pradėti siekiant susidoroti su D. Stakišaičiu, kaip profesinės sąjungos pirmininku, kuris gynė VVKT darbuotojų teises.
Atsižvelgdamas į aukščiau nurodytas aplinkybes bei Valstybės tarnybos įstatymo 30 str. 1 d. normą „Jeigu įsiteisėjusiame teismo sprendime konstatuota, kad valstybės ar savivaldybės institucija ar įstaiga pažeidė įstatymus ar kitus teisės aktus, šioje valstybės ar savivaldybės institucijoje ar įstaigoje turi būti pradėtas valstybės tarnautojų, dėl kurių galimos kaltės buvo padaryti įsiteisėjusiame teismo sprendime konstatuoti įstatymų ar kitų teisės aktų pažeidimai, tarnybinio nusižengimo tyrimas.“, Seimo narys P. Urbšys kreipėsi į Sveikatos apsaugos ministrę, prašydamas pradėti G. Barcio padarytų tarnybinių nusižengimų tyrimą.
Pamatykite naujienas pirmi!
Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!