Paįstryje visada laukiami kraštiečiai

Jei kada liepos pabaigoje teko važiuoti pro Paįstrį, tikėtina, kad esate girdėję toli sklindančius muzikos garsus, vaikų juoką, matę šviesų viražus temstančio dangaus horizontuose, pastebėję įvairaus amžiaus žmones judančius Paįstrio Juozo Zikaro gimnazijos stadiono link… Ten tradiciškai, prieš pat prasidedant Šv. Onos atlaidams Paįstrio Švč. Mergelės Marijos Globos bažnyčioje, vyksta kraštiečių šventė „Iš visų kraštų sugrįžkim į gimtinę“. Ne išimtis  ir 2016-ieji!  Šiais metais Paįstrio kultūros centro organizuojamas renginys išsiskyrė siūlomų veiklų gausa ir įvairumu. Kiekvienas lankytojas galėjo rasti veiklos, atitinkančios asmeninius pomėgius: ir nesvarbu, ar iš Paįstrio krašto kilęs jis, ar tik malonus svečias renginyje!

„Paįstrietis“

19-asis laikraščio „Paįstrietis“ numeris! Pristatymo metu šį skaičių tarė ir leidinio iniciatorė Stasė Mikeliūnienė, ir Paįstriečių kraštiečių klubo „Ąžuolas“ pirmininkas Petras Nevulis. Prisiminti svarbiausi prabėgusių metų įvykiai, iškilūs krašto žmonės, aptartos svarbiausios datos ir jaunųjų paįstriečių kūriniai. Ne tik leidinio rengėjai, bet ir kraštiečių klubo nariai vienas kitą ragino jau dabar pradėti ruoštis artėjančiam – jubiliejiniam – laikraštėlio išleidimui. „Rankose laikau visai nesenai išėjusį paskutinį „Paįstriečio“ numerį, o planų jau yra ir kitiems metams. Renginiai, svarbios datos – jau ruošiami aprašyti 20-ąjąme numeryje,“ – laikraščio pristatymo metu kalbėjo redaktorė Stasė Mikeliūnienė.

Tapybos darbų paroda

Tą pačią liepos 30-osios popietę Paįstrio kultūros centro parodų salėje buvo pristatyta ir Dianos Rudokienės tapybos darbų paroda. Ji pati parodos atidaryme dalyvauti negalėjo, tačiau perdavė gražiausius žodžius ir mintis apie savo kūrybą, kurioje dominuoja moteriškas pasaulio suvokimas, persipinantis su visu tuo, kas egzistuoja aplink. Aiškios spalvinės gamos kiekviename kūrinyje spinduliuoja skirtingą nuotaiką, kurią įžvelgti gali kiekvienas užsukęs apžiūrėti parodos.

Duonos ragautuvės ir amatininkų mugė

Vaizdų akims pamiklinti šiais metais „Iš visų kraštų sugrįžkim į gimtinę“ šventėje buvo gausu. Amatininkai, čia pat vietoje, savo rankomis meistravo kūrinius, kuriuos galėjo įsigyti susidomėjusieji.  Kaitrą spinduliavo kalvio Sauliaus Kronio žaizdras, kaip pašėlęs sukosi ratas moliui lipdyti, medinis šaukštas nesustojo maišyti puodo, kuriame virė duonos skryliukai… Šiomis rankdarbių paslaptimis dalytis susirinko būrys Panevėžio rajono gyventojų!

Naminės duonos receptų neslėpė Miežiškių kultūros centro Nevėžio padalinio Duonos kepėjų būrelis su  Stase Eigirdiene priešakyje. Vos paskelbus duonos ragautuvių pradžią, prie moterų įrengtos palapinės skryliukams gaminti, nusidriekė ilga ragaujančiųjų eilė. Nei vienas panūdęs paskanauti neliko nuskriaustas, Danutės Kažamekienės ir Veronikos Mažylienės duonos gaminių kaip mat neliko.

Žaismingą parengė ir pristatė Panevėžio gyvūnų globos draugija. Šios įstaigos keturkojai augintiniai labiausiai domino jaunuosius šventės dalyvius. Tuo tarpu,  ne tik jaunus, bet ir vyresnius audimo paslapčių mokė Ėriškių kultūros centro Upytės padalinio amatų centro audėja Irena Ona Vilienė. Kartu su keramiku Romu Galiausku jiedu džiaugėsi šventėje dalyvaujančių žmonių gausa ir dideliu susidomėjimu rankdarbiais. Didelė šventė – plačiau amatininko produktas žinomas!

Vaikai krykštavo prie „laimės rato“, kurį pasukę galėjo išsiaiškinti kokį rankdarbį savomis rankomis pagaminti galės. Kiti jaunuoliai būriavosi eilėje, kad jų veidelį papuoštų piešinys, su vieno iš žinomų personažų kauke. Pievoje dūko Jūreivis ir Pepė ilgakojinė  už atliktas užduotis daliję saldainius, o pripučiama pilis buvo pilna kūlversčiais besiverčiančių padūkėlių. Apie saldainiais nukrautus prekystalius užsiminti nė neverta…

Vakaro programoje

Kol vyresnieji dalijosi mintimis apie Paįstrio kraštą ir tolimesnį jo puoselėjimą, jaunimas laisvalaikį leido Paįstrio Juozo Zikaro mokyklos stadione. Sportinės varžybos, amatų mugė, vaikų žaidimų aikštelė, prekybininkų siūlomi atrakcionai ir kitokios linksmybės jau kūrė pakilią vakaro nuotaiką. Ją pratęsė prasidėjęs vakaro koncertas!

Renginio programą pradėjo svečiai  –  pučiamųjų orkestras „Pajiešmenių Brass“  (vad. Vytautas Bičkauskas) – savo galingų pučiamųjų instrumentų garsais paskelbę vakaro programos pradžią. Šokiais ir dainomis žiūrovus apdovanojo Paįstrio kultūros centro meno mėgėjų kolektyvai: moterų vokalinis ansamblis „Įstrelė“ (vad. Virginijus Kiršgalvis), jungtinis Paįstrio ir Truskavos merginų tautinių šokių kolektyvas (vad. Nijolė Vidžiūtė), liaudiškos muzikos kapela „Gegužinė“ (vad. Jolita Rutkauskienė). Ir kaip gi be jaunatviško Šarūnės Gelažiūtės žavesio, ne tik dainomis, bet ir šypsena papuošusio „Iš visų kraštų sugrįžkim į gimtinę“ koncertą.

Sveikinimo žodžiai apipynė ne vieną į sceną lipusį atsiimti apdovanojimų. Paįstrio seniūnas Virginijus Šležas apdovanojo šiais metais labiausiai seniūnijai pagelbėjusį, labiausiai nusipelniusį asmenį, kuriuo tapo Albinas Mikeliūnas. Tvirtai spausdamas ranką paįstrietis priėmė padėkos dovanas ir kukliai nulipęs nuo scenos toliau rengėsi koncertui kartu su „Gegužinės“ kapela. Paįstrio bendruomenės pirmininkas Rimantas Pranys tradiciškai apdovanojo gražiausios sodybos šeimininkus. Savo išpuoselėtą kiemą, gražiausios sodybos nominaciją patvirtinančia iškaba papuoš Aleksandra ir Petras Lukštos.

Muzikos garsų gūsius į linksmybių sūkurius įpūtė „Antikvariniai Kašpirovskio  Dantys“, scenoje vos tilpę drauge su pučiamųjų orkestru „Pajiešmenių brass“. Melodinga, pozityvi muzika publiką paskatino stoti iš sėdimų vietų ir šokti trypti… Vakaro linksmybių estafetę perėmė grupė „Largo“ iš Panevėžio, atlikusi visiems gerai žinomus lietuviškus bei užsienio šalių kūrinius.

Sugrįžti norisi

Visas „Iš visų kraštų sugrįžkim į gimtinę“ renginys alsavo šeimyniškumu, kurį atidžiai puoselėjo ir jam atsakingai ruošėsi Paįstrio kultūros centro darbuotojų kolektyvas, guvūs pagalbininkai ir visi geros valios žmonės. Dėtos visos pastangos, kad renginio svečiai jaustųsi maloniai.

„Šiais metais Paįstryje susirinko labai plačiai po pasaulį pabirę žmonės. Pati sutikau gerai pažįstamus veidus, šiuo metu gyvenančius Italijoje, Airijoje, Anglijoje ir tuos, kurie Lietuvos miestuose rado sau vietą. Smagu, kai buvę Paįstrio kultūros centro meno mėgėjų kolektyvų nariai nepamiršta gimtojo krašto, dar maloniau, kai tradicinę šventę užsuka.“ – pastebėjo Paįstrio kultūros centro direktorė Daiva Kiršgalvienė.

Juk smagu sugrįžti ten, kur jautiesi laukiamas!  Prisiminti jaunystės, vaikystės dienas sekmadienio rytą keliaujant į tradicinius Šv. Onos atlaidus… ir dar kartu vestis vaiką ar anūką. Taip kuriama krašto istorija; nuo malonių susibūrimų prasideda vienybės jausmas. Todėl kiekvieną liepos mėnesį kraštiečiai ir buriasi Paįstryje!

Paįstrio kultūros centro Daukniūnų padalinio vadovė Arneta Matuzevičiūtė


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: