G. Kartano nuotr.

Panevėžio meras lieka išteisintas dėl prekybos poveikiu ir piktnaudžiavimo tarnybine padėtimi

Apeliacinis teismas paliko nepakeistą Vilniaus apygardos teismo 2022 m. balandžio 5 d. nuosprendį, kuriuo Panevėžio meras R. M. Račkauskas išteisintas dėl prekybos poveikiu ir piktnaudžiavimo tarnybine padėtimi, o VšĮ krepšinio klubo „Lietkabelis“ prezidentas Alvydas Bieliauskas išteisintas dėl prekybos poveikiu.

Prokurorė apeliaciniame skunde prašė išteisintuosius pripažinti kaltais dėl padarytų veikų ir R. M. Račkauskui skirti 99 900 Eur baudą ir 7 metams atimti teisę dirbti valstybės tarnyboje, o A. Bieliauskui – 35 000 Eur baudą.

Šioje byloje išteisintieji buvo kaltinami tuo, kad 2019 m. balandžio 4 d. vykusio pokalbio metu A. Bieliauskas, siekdamas R. M. Račkausko aktyvaus veikimo savivaldybės valdomoms bendrovėms skiriant paramą krepšinio klubui „Lietkabelis“, pažadėjo ir susitarė duoti kyšį R. M. Račkauskui už tokį jo veikimą, o šis su tokiu pasiūlymu sutiko ir pažadėjo veikti dėl sutarto kyšio.

Apeliacinis teismas pažymėjo, kad pašnekovai minėto pokalbio metu kalbėjo įvairiomis temomis, tačiau aiškumo ir nuoseklumo dėl to, kad A. Bieliauskas realiai pažadėjo ir susitarė su R. M. Račkausku duoti jam 3 000 Eur kyšį, o šis sutiko šį kyšį priimti, už tai pažadėjęs A. Bieliauskui paveikti Panevėžio miesto savivaldybės valdomų bendrovių valstybės tarnautojus ar jiems prilygintus asmenis dėl didesnės paramos krepšinio kubui „Lietkabelis“, byloje nėra.

Nors po 2019 m. balandžio 4 d. vykusio pokalbio buvo užfiksuoti R. M. Račkausko pokalbiai su tam tikrais asmenimis dėl paramos krepšinio klubui ,,Lietkabelis“ skyrimo, tačiau neginčytinų ir abejonių nekeliančių įrodymų, kad toks R. M. Račkausko elgesys buvo nulemtas būtent A. Bieliausko pažado paremti R. M. Račkausko rinkimų komitetą, byloje nėra. Priešingai, byloje surinkti įrodymai leidžia daryti išvadą, kad įvairių sporto šakų finansavimo klausimų sprendimas buvo įprasta mero veikla ir po 2019 m. balandžio 4 d. įvykusio pokalbio su A. Bieliausku R. M. Račkauskas neatliko jokių išskirtinių veiksmų, siekdamas, kad būtent krepšinio klubui ,,Lietkabelis“ būtų skirta didesnė parama. Lygiai taip pat R. M. Račkauskas rūpinosi ir kitų sporto šakų bei sporto organizacijų finansavimu, o 2019 m. krepšinio klubui ,,Lietkabelis“ suteikta parama nesiskyrė nuo ankstesnių metų nei dydžiu, nei rėmėjų skaičiumi.

Apeliacinis teismas sutiko, kad pirmosios instancijos teismas tinkamai įvertino byloje surinktus įrodymus, padarė teisingas išvadas, jog R. M. Račkauskas ir A. Bieliauskas nepadarė veikos, turinčios nusikaltimo ar baudžiamojo nusižengimo požymių, ir pagrįstai juos išteisino dėl prekybos poveikiu – byloje nebuvo surinkta neginčytinų įrodymų, nei kad R. M. Račkauskas pažadėjo ir susitarė su A. Bieliausku priimti iš jo kyšį, nei kad A. Bieliauskas pažadėjo ir susitarė su R. M. Račkausku jam duoti kyšį už pageidaujamus R. M. Račkausko veiksmus.

Byloje taip pat nustatyta, kad S. Tribuišis Verslo tarybos nariu tapo R. M. Račkausko iniciatyva ir protegavimu, tačiau neginčytinų faktinių duomenų, jog R. M. Račkauskas S. Tribuišį į Verslo tarybą pasiūlė būtent dėl jo M. Račkausko rinkimų komitetui rinkimų kampanijos metu skirtos finansinės paramos ar jam atsidėkodamas už kitas paslaugas, byloje nėra.

Apeliacinio teismo teisėjų kolegija sutiko, kad R. M. Račkauskas, būdamas valstybės tarnautojas, padarė teisės aktų pažeidimus keičiant Verslo tarybos nuostatus ir įtraukiant į jos sudėtį S. Tribuišį (Verslo tarybos nuostatų pakeitimai buvo atlikti R. M. Račkausko pasiūlymu, nesant Verslo tarybos teikimo, kaip numatyta Verslo tarybos nuostatų 9.5 papunktyje), tačiau pažymėjo, kad šie jo veiksmai nepadarė didelės realios žalos valstybei, savivaldybei ar bet kuriai kitai organizacijai, todėl nėra pagrindo konstatuoti, kad padaryta nusikalstama veika, atitinkanti piktnaudžiavimą tarnyba.

Lietuvos apeliacinio teismo nutartis baudžiamojoje byloje Nr. 1A-275-478/2022 įsiteisėja jos paskelbimo dieną, tačiau per tris mėnesius nuo paskelbimo dienos kasacine tvarka gali būti skundžiama Lietuvos Aukščiausiajam Teismui.

Lietuvos apeliacinio teismo inf. 


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: