Panevėžyje plinta rotavirusai
Permainingi pavasario orai didina sergamumą ne tik peršalimo, bet ir virusinėmis žarnyno infekcijomis, kurių dažniausiai pasitaikanti – rotavirusinė infekcija. Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Panevėžio departamento (toliau – Panevėžio departamentas) duomenimis, š. m. sausio – balandžio mėn.
Panevėžio mieste ir rajone jau užregistruoti 203 rotavirusinės infekcijos atvejai, kai praėjusiais metais tuo pačiu laikotarpiu – 129. 2015 metais Panevėžio regione rotavirusinės infekcijos sergamumo rodiklis siekė 15,86 atv./10 tūkst. gyv. (370 atvejų) ir viršijo Lietuvos sergamumo rodiklį (13,60 atv./10 tūkst. gyv.).
Primename, kad rotavirusinė infekcija yra virusinė žarnyno infekcija, pasireiškianti vėmimu, karščiavimu, skystu ir dažnu viduriavimu, bendra organizmo intoksikacija. Pirmieji ligos simptomai pasireiškia po 24 – 72 val. po užsikrėtimo.
Pagrindinis rotavirusinės infekcijos šaltinis yra sergantis žmogus. Šia infekcija užsikrečiama, kai virusai nuo rankų patenka į burną. Sergant nors ir lengva ligos forma, ligos sukėlėjai labai dideliais kiekiais išsiskiria su išmatomis. Virusus aplinkoje gali platinti ir kiti asmenys, kuriems infekcija nepasireiškia išreikštais klinikiniais požymiais. Taip pat rotavirusais galima užsikrėsti ir nuo maisto, jei jis buvo gamintas nešvariomis rankomis. Didžiausi virusų kiekiai išsiskiria ūmiu ligos periodu, vidutiniškai 4 – 7 dienas, tačiau virusų išskyrimas gali užtrukti iki 2 savaičių. Rotavirusai yra atsparūs išorinės aplinkos veiksniams ir iki keleto mėnesių gali išgyventi ant daiktų paviršių, vandenyje. Ant rankų virusai gali išgyventi iki keleto valandų, pakelia 60-70 laipsnių kaitinimą bei užšalimą.
Rotavirusinės infekcijos plitimui ir sergamumo mažinimui gali būti taikoma specifinė profilaktika – rotavirusinės infekcijos vakcina, kuri apsaugo nuo sunkių ligos formų, tačiau susirgti gali ir skiepyti asmenys. Pirmąją dozę kūdikiui rekomenduojama sugirdyti praėjus 6 sav. nuo gimimo. Skiriant dozes daroma mažiausiai 4 sav. pertrauka tarp jų. Skiepijimas turi būti užbaigtas iki 6 mėn. amžiaus.
Minėtos infekcijos plitimą efektyviai mažina ir nespecifinės profilaktikos priemonės, viena pagrindinių – rankų higiena. Kuo dažniau taisyklingai plaunamos rankos, tuo labiau sumažinama daugelio žarnyno infekcinių ligų rizika. Labai svarbu dažnai plauti rankas pasinaudojus tualetu ar po sąlyčio su ligoniu, grįžus iš parduotuvės, po važiavimo visuomeniniu transportu, kiekvieną kartą prieš valgį ir maisto gaminimą. Ligonius prižiūrintys asmenys turėtų ne tik plauti rankas, bet ir dezinfekuoti alkoholio turinčiomis priemonėmis. Tualetą ir ligonio kambarį valyti atskirais įrankiais bei šluostėmis, naudoti chloro turinčias dezinfekcines medžiagas. Vaiko žaislus plauti muilo ar sodos tirpalu, skalauti tekančiu vandeniu ir išdžiovinti. Taip pat reikėtų nepamiršti gerti daug skysčių, laikytis tinkamos mitybos.
Pamatykite naujienas pirmi!
Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!