PANEŽIO KRAŠTAS – Paįstrio seniūnija

Seniūnijos plotas – 16 380 ha, iš kurių 56,2 ha ploto užstatyta ir 40,2 ha sudaro vanduo. 35 % Paįstrio seniūnijos apylinkių sudaro miškai.

Beveik per patį seniūnijos centro vidurį teka paslaptingą ir seną vardą turintis Įstro upelis, o vakarinėje seniūnijos dalyje Lėvens upė. Rytinėje dalyje stūkso ir daug paslapčių saugo Žalioji giria. Seniūnijos teritorija ribojasi su Karsakiškio ir Panevėžio seniūnijomis, taip pat Pasvalio rajonu. Seniūniją beveik per pusę dalina viena pagrindinių šalies transporto arterijų – magistralė „Via Baltica“.

Paįstrio seniūnijoje įsikūrę 88 kaimai (didžiausi: Gegužinės k., Paįstrio k., Skaistgirių k, Pragarėlės k., Puodžiūnų k., Šeškų k., Gailiūnų k. ir Medikonių k.). Veikia paštas, Juozo Zikaro gimnazija, girininkija, biblioteka, muziejus, kultūros centras.

Kultūros centras

Paįstrio kultūros centras aktyviai bendradarbiaudamas su kitomis vietos organizacijomis kūrybingai ir aktyviai puoselėja Paįstrio ir aplinkinių gyvenviečių gyventojų kultūrinį gyvenimą.

Čia renginių ir veiklų nestinga nei jaunesnio, nei vyresnio amžiaus žmonėms. Kasmet Paįstrio kultūros centras kviečia į tradicinius savo renginius: Mėgėjų teatrų festivalį “Tiltai”, kraštiečių renginį “Iš visų kraštų sugrįžkim į gimtinę”, kūrybinio sezono atidarymo šventę “Suverkim vėrinį rudens”. Taip pat atsižvelgiama į vietos gyventojų poreikius, krašto tradicijas: organizuojami poilsio vakarai, vakaronės, valstybinių ir kalendorinių švenčių minėjimai bei įvairūs renginiai. Kultūros centras glaudžiai bendradarbiauja su Panevėžio rajono Paįstrio seniūnija, Paįstrio gyventojų bendruomene ir Paįstrio kraštiečių klubu “Ąžuolas”.

Kultūros centro direktorė Daiva Kiršgalvienė.

Kultūros centras nenuleidžia rankų ir karantino metu. Vieną savaitgalio vakarą Daukniūnuose pirmą kartą vyko šviesų festivalis „Meno fotonas“

Juozo Zikaro muziejus

1972 m. skulptoriaus Juozo Zikaro gimtojoje sodyboje Paliukų kaime įkurtas memorialinis muziejus, kuriame eksponuojamos jo darbų kopijos. Nuo 1919 m. Juozas Zikaras ir kūrė Panevėžyje, dėstė Panevėžio berniukų gimnazijoje ir mokytojų seminarijoje. Čia sukūrė Vinco Kudirkos, Simono Daukanto, Jono Basanavičiaus biustus, Laisvės paminklą, kuris pastaytas Vytauto Didžiojo karo muziejaus sodelyje Kaune.

Tik trys kilometrai nuo Paįstrio esančiame Paliukų kaime įsikūręs skulptoriaus J. Zikaro memorialinis muziejus. Tai dar vienas Paįstrio kultūros centro objektas, kuriame vykdoma ir puoselėjama kultūrinė veikla, saugomas žymaus skulptoriaus atminimas.

J. Zikaro vardą labiausiai siejame su „LAISVĖS“ skulptūra, stovinčia Kaune, o skulptorių minime ne tik kaip menininką realistą, bet ir kaip nenuilstantį Lietuvos patriotą.

Aukštąjį mokslą baigęs užsienyje menininkas visgi grįžo gimtinėn ir visą savo gyvenimą paskyrė Lietuvos labui.

Sutvarkytame gimtinės namelyje Paliukų kaime įrengtas skulptoriaus memorialinis muziejus. Apsilankę čia išgirsite pasakojimą apie menininko gyvenimą ir kūrybą, pamatysite fotografijų, kuriose užfiksuoti žymiausi darbai, parodą. Kita ekspozicijos dalis skirta atskiriems skulptoriaus gyvenimo momentams. Moksleiviai, žygeiviai ir visi kiti besidomintys Paįstrio krašto istorija bei kultūriniu paveldu laukiami skulptoriaus J. Zikaro memorialiniame muziejuje. Paįstrio krašto kūrėjai taip pat dažni svečiai skulptoriaus gimtinėje. Visi žino, kad balandžio pabaigoje organizuojamose „Literatūrinėse Jurginėse“ skamba kraštiečių sukurtos eilės bei dainos, ragaujami tradiciniai Jurginių patiekalai. Darželinukams ir moksleiviams irgi netrūksta veiklų. Tai lipdinių ir piešinių parodos, kurios skiriamos skulptoriaus gimtadieniui, vaikų Velykėlės, mėgėjų teatrų pasirodymai per teatrų festivalį „Tiltai“, skautų sueigos ir kt.
Pažiūrėti filmą apie J. Zikarą.

Iš Stanionių kaimo kilęs garsus lietuvių išeivijos rašytojas Kazimieras Barėnas, Gailiūnų kaime gimė poetas Stasys Jasilionis. 1930–1939 m. Paįstrio kaime vargoninkavo ir kūrė kompozitorius Juozapas Gudavičius.
Paįstrio Juozo Zikaro gimnazijoje veikia muziejus, jame sukaupta medžiagos apie Birželių dvarą, kuriame gimė lietuvių visuomenės veikėjas, teatro kūrėjas, aktorius, dramaturgas Gabrielius Landsbergis-Žemkalnis (1852–1916 m.), apie skulptorių Juozą Zikarą (1881–1944 m.), kunigą, poetą Jurgį Tilvytį-Žalvarnį, netoli Paįstrio, Akmenytės vienkiemyje, gimusį radiotechnikos pagrindų Lietuvoje kūrėją profesorių Alfonsą Jurskį (1894–1976 m.) ir kt. Paįstrio Juozo Zikaro gimnazijoje organizuojami tarptautiniai moksleivių dailės, tarptautiniai skulptorių plenerai, tradicinės meno šventės. Paįstrio kultūros centre vyksta daug tradicinių renginių: rajono mėgėjų teatrų šventės, kraštiečių šventės ir poezijos šventės.

Stanionių kaime įsikūręs Įstros aviaparkas, Jame veikia motelis, kavinė – baras, konferencijų salė bei lėktuvų muziejus.

Tai vienintelis Lietuvoje lėktuvų muliažų muziejus po atviru dangumi bei aviacijos istoriją atspindinti vidaus ekspozicija. Eksponuojami kariniai naikintuvai, mokomieji naikintuvai bei sraigtasparniai, naudoti XXa. antroje pusėje.Yra galimybė apžiūrėti sraigtasparnį MI-8 iš vidaus, jame pasėdėti bei nusifotografuoti. Lauko ekspozicijoje leidžiama fotografuoti, rengti fotosesijas, filmuoti. Vidaus ekspozicijoje yra surinkta visiems girdėtų, bet mažai kam matytų „Juodųjų dėžių”, radijo ryšio imtuvų ir siųstuvų kolekcija, įvairūs lėktuvų prietaisai, senieji unikalūs mediniai propeleriai, siekiantys XX a. pradžią, įvairių pasaulio šalių aviacijos karininkų durklų, dar kitaip vadinamų – kortikų kolekcija bei daug kitų aviacinių eksponatų.

Lėktuvų muziejaus savininkas Virmantas Puidokas.

Važiuojant link Paįstrio, VIA Baltika šalikelėje įsikūręs Vaidos žirgynas.


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojame parsisiųsti:

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: