Paroda kalbininko Juozo Balčikonio jubiliejui

2015 m. kovo 24 d. minimos kraštiečio kalbininko, žodynininko, vertėjo, pedagogo Juozo Balčikonio 130-osios gimimo metinės. G. Petkevičaitės-Bitės viešosios bibliotekos I a. ekspozicijų stenduose (Respublikos g. 14, Panevėžys) parengta knygų ir fotografijų paroda Juozo Balčikonio atminimui pagerbti „Kalba yra didžiausias mūsų tėvų palikimas“.

Juozo Balčikonio nuopelnai lietuvių kalbai yra labai dideli. Jis buvo akademinio lietuvių kalbos žodyno pradininkas, darbo organizatorius ir redaktorius. Neapsiribojęs vien žodyno rengimo veikla, jis parengė ir išleido Jono Jablonskio „Raštus“ (1932–1936), 1598 metų Merkelio Petkevičiaus katekizmą (1939), redagavo Motiejaus Valančiaus „Raštus“ (1931), parengė dainų rinkinį „Druskininkų dainos“ (1972) ir kitus leidinius. Tęsė J. Jablonskio pradėtą kalbos tobulinimo darbą. Kalbos kultūrą jis suprato labai plačiai: tai ir kalbos kultūros straipsniai, ir žodynai, ir geri vertimai, ir visuomenės lingvistinis švietimas. J. Balčikonis išvertė į lietuvių kalbą daug pasakų bei grožinės literatūros kūrinių, kurie pakartotinai leidžiami iki šių dienų – Jakobo ir Vilhelmo Grimų, Šarlio Pero, Vilhelmo Haufo, Hanso Kristiano Anderseno, Džonatano Svifto, Žiulio Verno ir kitų autorių.

Eksponuojamos mūsų bibliotekoje bei kitose įstaigose saugomos įvairiuose leidiniuose bei portale www.epaveldas.lt  publikuotos Juozo Balčikonio gyvenimo ir veiklos fotografijos bei Bibliotekos fonduose saugomi Juozo Balčikonio asmenybę ir veiklą atskleidžiantys leidiniai: redaguotos ir  parengtos knygos, įvairūs vertimai, prof. Aldono Pupkio parengti J. Balčikoniui skirti veikalai, kitų autorių publikacijos, nagrinėjančios Juozo Balčikonio asmenybę, veiklą įvairiais gyvenimo laikotarpiais, indėlį į lietuvių lingvistiką. Parodoje taip pat eksponuojamos kelios knygos su Juozo Balčikonio autografais bei įvairūs atsiminimų leidiniai, kuriuose Juozas Balčikonis prisimenamas kaip mokytojas, dėstytojas ar kolega.

Paroda veiks iki š.m. gegužės 2 d.

Nuotraukoje iš bibliotekos rankraštyno Panevėžio mokytojų seminarijos pedagogai seminarijos sode: 1-oje eilėje iš kairės: P. Variakojis, kun. J. Grabys, J. Balčikonis, A. Sulikas ?, A. Seradinskaitė-Strepekienė. 2-oje eilėje iš kairės: J. Rajeckas, H. Calmanaitė, A. Gilvydis, J. Elisonas, P. Giedravičius. Panevėžys. Apie 1923 m.

 

Informaciją parengė
Audronė Palionienė


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: