Pasvalio literatų klubo „Užuovėja” nuotr.

Pasvaliečiai minėjo karo Ukrainoje antrąsias metines

Kad XXI amžiuje Europos centre įvyks tai, kas prasidėjo 2022.02.24, turbūt nė vienas iš mūsų negalėjome įsivaizduoti. Šiandiena, jau treti metai, kai vos už kelių šimtų kilometrų skraido koviniai dronai, švilpia kulkos, sproginėja raketos, krinta bombos, dega namai, nuo žemės paviršiaus jau nušluoti ir šluojami ištisi miestai. Tarp dešimtimis tūkstančių žūstančiųjų ne tik kariai, bet ir civiliai gyventojai, tarp jų vaikai.

Dveji metai karo Ukrainoje… Dveji metai skausmo, netekčių, tačiau ir ryžto, didvyriškumo, drąsos. 2024 vasario 24-ąją, Pasvalio krašto muziejuje, pristatytas Pasvalio literatų klubo „Užuovėja” kūrybos rinkinys „Apkabiname žodžiais”, skirtas karo Ukrainoje antrosioms metinėms. Renginį vedė Literatų klubo „Užuovėja“ pirmininkė ir knygos redaktorė Regina Grubinskienė. Renginys prasidėjo Ukrainiečių daina „Tu motule mana“ (Piдна мати моя).

Antras knygos redaktorius yra Algis Mačiukas, kuris ne tik perskaitė savo kūrybos eilėraščius, bet ir papasakojo, kad Ukrainoje liko daug draugų, pažįstamų.

„Jutau neviltį ir pyktį, turbūt, kaip ir daugelis. Buvo baisu iki skausmo, kad nėra tokių galių sulaikyti agresorių ir išvengti karo baisybių. Kaip išvengti nusivylimo, kaip padėti kenčiantiems? Žinoma, galima keiktis, plūstis, visomis galimomis kryptimis siųsti agresorių, kitaip maištauti, liūdėti, pulti į neviltį… Juk tikrai karo pradžioje niekas netikėjo, kad Ukraina atsilaikys prieš galingą užpuoliką. Todėl nuo pat pirmos karo dienos iškilo pagrindinis klausimas: kaip galėsiu priimti Ukrainos pralaimėjimą? Ir kaip mes visi tai priimsime? Kaip išvis reikės gyventi? Tačiau norėjosi nepasiduoti desperacijai ir nors ne fiziškai, bet būti su tais, kurie didvyriškai gina savo Tėvynę. Mano jausmai išsiliejo eilėmis, kuriomis liudiju tai, kas vyksta kaimyninėje žiauraus karo niokojamoje šalyje. Labai noriu tikėti, kad mano eilės nors truputėlį skatina žmones susitelkti, labiau palaikyti besiginančią šalį“ – kalbėjo A. Mačiukas.

Per šiuos du metus Algio Mačiuko eilėraščius daug kartų publikavo laikraščiai:  „Panevėžio balsas“ Pasvalio rajoninis laikraštis „Darbas‘, o kūrybos rinkinyje „Apkabiname žodžiais yra išspausdinta 80 šio autoriaus kūrybos eilių skirtų karui Ukrainoje.

Knygoje taip pat yra Pasvalio rajono savivaldybės tarybos nario Vilhelmino Janušonio prisiminimai apie keliones su labdaros siuntomis į Liubarą, Ukrainos miestą Žytomyro srityje. Savo kalboje jis papasakojo, kad nuvykus į Liubarą, ne visada tenka susitikti su kareiviais. Kai jie fronte, negali atvykti. O iki fronto – apie tūkstantį kilometrų. Kai kareivius išveda į rotaciją (poilsio, daliniams sukomplektuoti), tada jie turi galimybę atvykti ir susitikti.

Vasarą ukrainiečių nuotaika buvo gera, kontrpuolimas buvo ką tik prasidėjęs, ir eiliniai žmonės į tai dėjo daug vilčių. Dabar, nuotaika jau prastesnė, tai jautėsi kalbantis su jais. Tikėjosi, kad pavyks fronte, bet kol kas yra, kaip yra… Aišku, jie ryžto nepraradę. Sako, kad turi tik du pasirinkimus: jei pralaimėsim – mus išpjaus arba mes vergausim; antras pasirinkimas – kaunamės toliau. Kitokių išeičių jie neturi. Tačiau kai nesiseka, prasideda – kaip ir šeimoj – pykčiai, barniai…

Kūrybos rinkinys „Apkabiname žodžiais” yra dalinai išverstas į ukrainiečių kalbą. Praeitą savaitę pasvaliečiai su labdara lankėsi Ukrainoje, todėl jis yra jau yra padovanotas ne tik šio rajono administracijos vadovams, bet jį jau turi ir Liubaro miesto biblioteka.

Kalbėdamas rajono meras G. Gegužinskas taip pat prisiminė karo Ukrainoje pradžią, apie begalinį susižavėjimą ir pagarbą Ukrainos kariams, ir ne tik jiems… Visai jų tautai už vieningą laikyseną, kuri tapo įkvėpimu, gyvu pavyzdžiu, kad humanizmas gali atsilaikyti prieš viską griaunančią jėgą.

„Šiandiena pasaulis jau yra kitoks, negu jis buvo prieš dvejus metus. Jeigu 2008 metais pasaulis į Gruzijos įvykius būtų pažiūrėjęs kitaip, gal nebūtų buvę nei Krymo, nei įvykių Donbase, tuo labiau tokio baisaus karo, kuris prasidėjo prieš dvejus metus“. – kalbėjo G. Gegužinskas.

Pristatomoje knygoje pasvaliečiai kovojančius ir kenčiančius ukrainiečius apkabino  žodžiais ir savo eilės skaitė Laima Burmonienė, Eugenija Armonienė, Povilas Katkevičius, Bangutė Likpetrienė, Aleksandra Svidenienė, Vlada Čirvinskienė, Viktorija Pučekaitė, Valerija Jurgilienė. Taip pat skambėjo, prieš pusę metų mirusio, tautodailininko Virginijaus Nudo eilės, kurias skaitė Vida Mačiukienė. Prozos kuriniu pasidalino rašytoja Margarita Lužytė. Eilėraščiuose jautriai išsakomi išgyvenimai, samprotaujama apie karo baisumą ir taikos troškimą.

Knyga iliustruota pasvalietės tautodailininkės Leonoros Stravinskienės karpiniais…

Renginio metu dalyvavo Pasvalio mieste gyvenantys Ukrainos pabėgėliai, kurie ne tik skaitė eilės iš šio kurinio, tačiau skaitė kitus žinomų Ukrainos rašytojų kurinius, dainavo dainas.

Maloniai nustebino pasvalietė Aldona Ulskienė, kuri ne tik ukrainietiškai pasveikino pabėgėlius, palinkėjo ištvermės ir Dievo stiprybės, bet ir padovanojo ukrainietišką dainą jų gimtąja kalba.

Renginio metu kartas nuo karto skambėjo lietuviškos dainos, kurias atliko literato P. Katkevičiaus vadovaujamas kvintetas, o jam pritarė visa salė, kadangi dainų tekstai buvo rodomi ekrane.

Pasvalio literatų klubo „Užuovėja” inf. 


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: