AINA.LT nuotr.
Per rekonstrukciją iš Panevėžio Laisvės aikštės dingo „Gyvenimo žuvis”
Rekonstrukcija iš dalies ar net visiškai pakeičia bet kurį objektą, tačiau ne vienas panevėžietis norėtų sužinoti, kodėl kuriant ką nors naują būtina atsisakyti buvusių, galbūt ir sentimentalokų, tačiau širdžiai mielų dalykų. Vykdant Panevėžio Laisvės aikštės rekonstrukciją ji ne tik iš esmės pakeitė savo veidą, tačiau buvo išpjauta nemažai medžių ir nebeliko verslininkų miestui dovanotos skulptūros „Gyvenimo žuvis”, kitų kūrinių.
Per rekonstrukciją nebeliko 2014 metų vasarą miestui bendrovės „Jaukurai” dovanotos bei prie fontano pastatytos skulptoriaus Algirdo Varžinsko skulptūros „Gyvenimo žuvis”, prie kurios itin mėgdavo fotografuotis tiek panevėžiečiai, tiek miesto svečiai. Žmonės buvo įtikėję, jog žuvis yra sėkmės simbolis.
„Dažnai keliauju po pasaulį. Pastebėjau, kad daug miestų turi laimės skulptūras. Dabar ji atsirado ir Panevėžyje. Sakoma: pagauti gyvenimo žuvį – sėkmę. Todėl tikiu, kad patrinta žuvies uodega išpildys jūsų norus. Ačiū visiems prisidėjusiems, kad mūsų dovana stovėtų Laisvės aikštėje“, – skulptūros atidengimo metu sakė dovanos autorius, šviesios atminties Vidmantas Kartanas.
Ar dar kada nors į Laisvės aikštę sugrįš „Gyvenimo žuvis” galima tik spėlioti, nes, atrodo, tam savivaldybė didelio dėmesio neskiria.
Savivaldybės Komunikacijos skyriaus pasiteiravome, ar kuriant kažką nauja, būtina viską sena sunaikinti, ir ar į Laisvės aikštę bus sugražinta verslininkų miestui dovanota skulptūra.
„Dėl su skulptūrų atranka ir joms vietų Panevėžio viešosiose erdvėse parinkimu sprendžiama sudarytoje komisijoje – dėl šios skulptūros komisijos posėdis numatomas ateityje”,- į antrą klausimą atrašė valdininkė.
Paprašius patikslinti vadinamos komisijos narius, gavome jau ne komisijos, o ekspertų grupės sudėtį, kurią sudaro Saulius Glinskis (Panevėžio miesto savivaldybės administracijos vyriausiasis architektas (Teritorijų planavimo ir architektūros skyriaus vedėjas), ekspertų darbo grupės vadovas, Neringa Tamonienė (Teritorijų planavimo ir architektūros skyriaus vyriausioji teritorijų planavimo specialistė, ekspertų darbo grupės sekretorė (be balsavimo teisės), Arvydas Narkevičius – Teritorijų planavimo ir architektūros skyriaus vyriausiasis dizaino specialistas, architektas, Loreta Paulauskienė – architektė, Gintautas Diržys – architektas, Vidminas Stankevičius – architektas, Žymantas Lipskis – architektas, Tomas Rudokas – dailininkas, Juozas Lebednykas – skulptorius, Vytautas Tallat-Kelpša – skulptorius ir Egidijus Radvenskas – keramikas. Tenka pastebėti, kad ekspertai dar nė karto į posėdį nesirinko.
Iš verslininkų skulptūrą „Gyvenimo žuvis” priėmęs tuometinis Panevėžio miesto meras Vitalijus Satkevičius sakė neturintis nė mažiausio supratimo, kur dabar yra nukišta verslininkų dovana, nes savivaldybėje šis klausimas niekada nebuvo svarstytas.
„Įrengiant ankstesnį fontaną buvo įbetonuota kapsulė ateities kartoms, tačiau vykdant dabartinę Laisvės aikštės rekonstrukciją niekas apie tą kapsulę nenorėjo nė girdėti. Nežinau, kur dingo ir „Gyvenimo žuvis”, tačiau pas mus su dovanomis taip jau būna. Nežinau kur ją reikėtų statyti dabar, nes anksčiau ji buvo įkurdinta ant savotiško pjedestalo prie fontano. Miesto poliklinikoje buvo medinė šios skulptūros kopija, bet ir jos, atrodo, nebeliko. Dingo ir kitos Laisvės aikštėje buvusios skulptūros. Dar nežinau kas atsitiko ir su miestų partnerių atstovais pasodintais ąžuoliukas”,- niūrokai kalbėjo V.Satkevičius, tačiau galiausiai pasidžiaugė, kad bent vienas jo sumanymas – „Susitikime penktadienį” iki šiol lieka gyvas.
Gintautas SUBAČIUS
Pamatykite naujienas pirmi!
Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!