Vilniaus „Kardiolitos klinikų“ Estetinės ir lazerinės dermatologijos centro gydytoja dermatovenerologė Renata Kliunkienė
Plaukų persodinimui dažniau ryžtasi vyrai: dermatovenerologė atskleidė priežastis
Nors plaukų persodinimas skamba dramatiškai, Vilniaus „Kardiolitos klinikų“ Estetinės ir lazerinės dermatologijos centro gydytoja dermatovenerologė Renata Kliunkienė ramina, jog sudėtingas, anksčiau taikytas plaukų persodinimo operacijas šiandien pakeitė pusdienio procedūra, kurios metu pacientas išlieka sąmoningas, o iškart po plaukų persodinimo gali grįžti į normalų gyvenimo ritmą, tik jau susigrąžinęs pasitikėjimą savimi ir visiškai patenkintas savo išvaizda.
Plaukai persodinami trimis skirtingais būdais
Pasaulyje egzistuoja trys plaukų persodinimo metodai. Pasak gydytojos, apie pirmąjį, kuomet būdavo persodinamas visas odos plotas, niekas nebekalba, nes tai pernelyg skausminga, invazyvu ir rizikinga. Tad du dažniausiai pasitaikantys plaukų persodinimo būdai – FUE (angl. „Follicular unit extraction“) ir DHI (angl. „Direct hair implantation“).
„Nors mes dirbame su DHI metodika, kartais, dėl tam tikrų išimčių, tokių kaip kieti susiformavę randai, dalinai pasitelkiame ir FUE metodiką. Tačiau jeigu reikėtų rinktis iš šių dviejų būdų, vienareikšmiškai naujesnis ir mažesnės invazijos reikalaujantis metodas yra DHI. Šia metodika persodinami plaukai naujoje vietoje prigyja net 99 proc. Tai užtikrina itin preciziška procedūra, kurios metu nenaudojame nei adatkočių, nei replyčių, nei skalpelių, tad plaukas nėra traumuojamas. Po perkėlimo esame ramūs, kad jis ten augs toliau“, – teigia dermatovenerologė R. Kliunkienė.
Jokio skausmo procedūros metu
Plaukų persodinimo metu jausmas yra toks pat, kaip sėdint odontologo kėdėje – nuskausminamieji vaistai itin maža adata yra suleidžiami pakaušio nugarinėje srityje. Jie užblokuoja nervą ir pacientas nejaučia odos paviršiaus. „Pacientas jaučia, kad jam kažką daro, tačiau jokio skausmo nepatiria. Tiesa, išgulėti tris ar keturias valandas ant pilvo taip pat yra darbas“, – pastebi gydytoja.
Plaukų persodinimo metu vos 0,9 mm skersmens adatėle, kuri yra kaip skylutę turintis grąžtukas, iš donorinės srities išrenkami graftai – plaukeliai su micro gabalėliu odos. Pasak specialistės, odoje lieka DNR, dėl to ištrauktas plaukelis nežūsta ir prigyja naujoje vietoje. „Viename išsuktame grafte būna maždaug 1-3 plaukai, priklausomai nuo žmogaus rasės, genetikos, plaukų spalvos ir kitų aplinkybių. Kai plaukus išimame, pagal tam tikrą formulę apskaičiuojame, kiek ir kokių plaukų į kurią sritį įsodinsime. Pavyzdžiui, jeigu reikia atsodinti plaukus abipus smilkinių viršugalvyje, turime atkurti natūralią plaukų augimo liniją, dėl to plaukus rūšiuojame ir pritaikome pagal konkrečią plaukų augimo vietą ir kryptį“, – procedūros eigą atskleidžia specialistė.
Ši procedūra užtrunka apie penkias valandas, per kurias persodinama vidutiniškai 2000-2500 plaukų. Nors pacientai prieš procedūrą dažnai baiminasi dėl plaukų praradimo donorinėje srityje, gydytoja tikina, jog išretinti plaukai plika akimi nepastebimi: „Donorinėje srityje mes išretiname tiek plaukų, kad niekas nepastebėtų. Jeigu suprantame, kad plaukų yra nepakankamai, tuomet atsisakome imtis šios procedūros. Nesvarbu, ar sodiname viršugalvį, ar priekį, esant paciento pageidavimui plaukų neskutame.“
Diskomfortas gijimo laikotarpiu – minimalus
Pasak gydytojos dermatovenerologės Renatos Kliunkienės, pagrindinis šalutinis poveikis ir nepageidaujamas reiškinys po procedūros gali būti kaktos tinimas. Tiesa, ryškesnis tinimas pasitaiko vos vienam iš 60 pacientų ir praeina per keletą dienų. „Taip pat kaip nepageidaujamą šalutinį reiškinį išskirčiau donorinės zonos niežėjimą gijimo laikotarpiu. Tai yra visiškai normalu, nes micro šašeliams gyjant juos gali imti niežėti“, – teigia gydytoja.
Persodinti plaukai tolygiai auga mėnesį, kol oda atsinaujindama juos išstumia. Tuomet, pagal plauko augimo fazes, vienas plaukas pradeda vyti kitą ir visas augimo procesas stabilizuojasi per 7-9 mėnesius. „Po procedūros nerekomenduojama eiti į pirtį ar baseiną, septynias dienas prašome nesidėti kepurės ar šalmo – nedaryti to, kas galėtų išprovokuoti infekcijas. Trečią parą pacientas jau gali plautis galvą, tačiau paraudimas tose vietose gali išlikti iki kelių savaičių“, – gijimo laikotarpį apibūdina dermatovenerologė, pažyminti, jog jam praėjus žmogus gali drąsiai naudoti įprastus šampūnus, tepti kaukes ar kitas plaukų priemones.
Žmonės dažnai išleidžia dideles sumas pirkdami atkuriamuosius šampūnus ar darydamiesi procedūras, tokias kaip mezoterapija, tačiau gydytoja pataria negaišti laiko ir nešvaistyti tam pinigų: „Plaukų neataugins nei šampūnai, nei mezoterapija. Taip, procedūromis pagerinsite kraujotaką, kažkiek paskatinsite plaukų atsigavimą, tačiau problemos tai neišspręs ir praplikus plaukų neataugins.“
Dažniausiai procedūrą renkasi vyrai
Plaukų persodinimui Lietuvoje dažniausiai ryžtasi vyrai. Jie sudaro apie 70 proc. visų atliekamų procedūrų ir dažniausiai kreipiasi dėl androgeninės alopecijos, kuomet pradeda slinkti plaukai nuo viršugalvio, tačiau pasitaiko ir plaukų persodinimų barzdos ar antakių zonoje. Moterys dažniausiai šia procedūra slepia randelius, nori vešlesnių antakių arba viršugalvio, kur dažniausiai pirmiausia pradeda retėti plaukai.
Gydytoja atkreipia dėmesį, jog didelio skirtumo nėra, ar plaukai persodinami galvos, ar barzdos, antakių zonose. „Tiesiog antakių plaukai preciziškai suguldomi pagal formą, tad nors jų nėra daug, procedūra vis tiek užtrunka iki kelių valandų. Kiekvienas plaukas turi griežtą savo kryptį, kurią privalome atitaikyti, taip pat atkurti antakio formą pagal veido bruožus. Jeigu vyrui persodinama barzda, plaukai imami iš užausio zonos, kadangi būtent ten auga viengubi plaukai, kaip ir barzdoje. Šioje zonoje plaukai persodinami po vieną“, – pažymi gydytoja.
Nors priimta manyti, kad plaukų persodinimu domisi tik vyresni, plikti pradėję žmonės, gydytoja teigia, jog jauniausiam jos pacientui buvo vos devyniolika, o vyriausiam – 82-eji: „Jeigu žmogui išplikimas trukdo pasitikėti savimi ir plaukų persodinimas pagerins jo gyvenimo kokybę, vadinasi, ši estetinė procedūra jam reikalinga. Jokių amžiaus apribojimų šiai procedūrai atlikti nėra.“
Visiškai plikiems procedūra neatliekama
Dažniausiai pacientai pirmosios konsultacijos metu klausia kiek plaukų jiems reikia persodinti, kad būtų pasiektas norimas rezultatas. R. Kliunkienė pastebi, kad jeigu yra išplikęs visas viršugalvis nuo kaktos iki verpeto, jam pilnai padengti reikia 7000 plaukų. Jeigu pacientui išplikusi tik pirma zona nuo kaktos, jai užtenka apie 2000 plaukų: „Nors žmonėms atrodo, kad tai – labai daug, reiktų prisiminti, jog iš viso ant galvos auga apie 200 000 plaukų.“
Tiesa, jeigu žmogus yra visiškai plikas, plaukų persodinti jam nepavyks: „Mes nedirbame su sintetiniais plaukais, kurie po persodinimo gali būti atmesti kaip svetimkūniai ir vaizdas bus katastrofiškas. Tiesiog būtų per daug rizikinga tokią procedūrą atlikti, tad norime apsaugoti savo pacientus.“
Tuos žmones, kuriuos kankina didelis nuplikimas, o nuo procedūros susilaiko dėl baimių, finansų ar kitų aplinkybių, gydytoja ragina darytis procedūrą dviem ar trimis etapais: „Susitvarkyti pradžioje galima priekinę pusę, o po metų pabaigti likusią dalį. Per gyvenimą iš viso žmogui galima padaryti tris vidutinės apimties plaukų persodinimo sesijas, tad tikrai nereikia bijoti ateiti pakartotinai ar procedūrų išskaidyti per keletą kartų.“
Ką reikia žinoti ruošiantis procedūrai?
Vilniaus „Kardiolitos klinikų“ gydytoja pastebi, kad dažnai žmonės daro klaidą pasilikdami per mažai laiko norėdami pasigražinti prieš svarbią progą: „Pacientai ateina likus trims mėnesiams iki vestuvių ar jubiliejaus, o reikėtų kreiptis prieš mažiausiai metus, , nes laukia plaukų augimo laikotarpis.“
Dermatovenerologė R. Kliunkienė plaukų persodinimui besiruošiančius žmones įspėja, jog plaukų slinkimas prieš procedūrą turi būti sustojęs. Taip pat nerekomenduojama šios procedūros atlikti širdies ligomis sergantiems žmonėms ar tiems, kuriems per paskutinius penkerius metus yra nustatytos onkologinės ligos, širdies ritmo sutrikimai.
„Konsultacijoje prieš procedūrą būtina aptarti viską nuo genetinių ligų iki alergijų ir sutrikimų, vartojamų vaistų. Būna atvejų, kuomet tarpininkaujame su šeimos gydytojais ir kartu nusprendžiame, kokius vaistus galime pakeisti pagal esamą žmogaus būklę, kad galėtume atlikti procedūrą. Jeigu tik yra galimybė žmogų pagražinti, mes tikrai padėsime jam pasijusti geriau“, – užtikrina gydytoja R. Kliunkienė.
Pamatykite naujienas pirmi!
Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!