Premjeras: sunkumams įveikti – 1 mlrd. eurų vertės priemonių paketas
Ministras Pirmininkas Saulius Skvernelis dalyvavo nuotoliniame susitikime su profesinių sąjungų atstovais ir aptarė papildomą socialinių priemonių paketą, kuris šiandien bus pristatomas Vyriausybės posėdyje.
Šis socialinių priemonių paketas gyventojams ir darbdaviams padės greičiau atsitiesti po karantino, paskelbto dėl koronaviruso grėsmės. Paketo vertė – beveik 1 mlrd. eurų, skaičiuojama, kad įvairios priemonės pasieks apie 1,4 mln. gyventojų.
Pasak Vyriausybės vadovo, pagrindinis to tikslas – išlaikyti darbo rinkoje maksimalų įmanomą žmonių skaičių.
„Suprantame žmonių padėtį, dėl įvairių priežasčių sumažėjusias pajamas ir galimybes dirbti, todėl tikrai nepaliksime jų likimo valiai. Akivaizdu, kad tik dirbdami kartu, padėdami žmonėms prisitaikyti prie naujosios gyvenimo su virusu realybės galėsime atsitiesti ir įveikti šią pandemijos sukeltą krizę“, – sako premjeras S. Skvernelis.
Pirmoji ir reikšmingiausia šiame pakete numatyta priemonė – pusę metų bus subsidijuojama ne mažiau kaip 50 proc. iš prastovų grįžtančių ir prieš tai darbo neturėjusių asmenų darbo užmokesčio. Net 100 proc. pagalba bus teikiama darbdaviams pirmaisiais mėnesiais, stiprėjant įmonių pajėgumams ji bus palaipsniui mažinama. Planuojama, kad ši priemonė pasieks 210 tūkst. darbuotojų. Jai numatoma skirti 380 mln. eurų.
Kita paketo dalis skirta žmonėms, praradusiems darbą, sugrąžinti į darbo rinką. Bus taikomas remiamas įdarbinimas, taip pat teikiama parama mokymuisi naujai kvalifikacijai įgyti. Tam dvigubai didinamos lėšos profesiniam mokymuisi. Keičiamas pameistrystės rėmimas – numatoma didesnė darbo užmokesčio kompensacija, taip siekiant pritraukti į šios formos mokymąsi daugiau asmenų. Iš viso tam bus skirta daugiau kaip 10 mln. eurų.
Gera žinia laukia savarankiškai dirbančių ir verslių žmonių – jie taip pat turės papildomą galimybę steigti darbo vietas, ypač regionuose. Verslūs darbo netekę žmonės galės pasinaudoti vietinėmis užimtumo iniciatyvomis netaikant 50 proc. garanto, o negalią turintys darbingo amžiaus žmonės galės pasinaudoti savarankiško užimtumo rėmimo priemone. Tam numatoma apie 5,6 mln. eurų pagalba.
Pažymėtina, kad iškritusiems iš darbo rinkos asmenims (kurių skaičiuojama apie 200 tūkst.) bus siekiama užtikrinti bent minimalias pajamas ir pagalbą. Tokiems asmenims pusę metų bus mokama 200 eurų darbo paieškos išmoka. Tam numatoma apie 265 mln. eurų.
Beveik 910 tūkst. asmenų, kurie gauna senatvės, našlių ir našlaičių, maitintojo netekimo, ištarnauto darbo laiko pensijas, taip pat kompensacijas už ypatingas darbo sąlygas bei įvairias šalpos išmokas, bus išmokėta vienkartinė 200 eurų išmoka. Tai dažniausiai rizikos grupės žmonės, kuriems apribojimai tikriausiai išliks ir karantinui pasibaigus, todėl šiuo sprendimu norima padėti būtent tokiems asmenims. Tam bus skirta 182 mln. eurų.
Socialinės paramos gavėjams laikinai nebus vertinamas turimas turtas, neįskaitoma dalis nedarbo socialinio draudimo ar darbo paieškos išmokos, bus praplečiama teisė gauti paramą didinant valstybės remiamų priemonių ribas. Vertinant nepasiturinčių šeimų pajamas bus vertinamos tik 3 mėnesių pajamos, kad daugiau šeimų karantino metu gautų didesnius vaiko pinigus.
Taip pat numatoma trumpinti socialinio būsto nuomos laukimo terminus, o jo negavusiems žmonėms per nustatytą laiką savivaldybės turės užtikrinti rinkoje nuomojamo tinkamo būsto nuomos mokesčio kompensaciją asmeniui ar šeimai, kurios „grindys“ yra apie 32 eurai asmeniui.
Priemonės trečiadienį bus svarstomos Vyriausybės posėdyje. Įstatymų pataisoms dar turės pritarti Seimas.
Pamatykite naujienas pirmi!
Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!