Prokuraturos.lt nuotr.

Prokuratūra kreipėsi į teismą dėl savivaldybių tarybos nariams skirtų lėšų grąžinimo

Prokuratūros šią bei praėjusią savaitę pateiktuose teismui civiliniuose ieškiniuose prašoma iš Mažeikių rajono savivaldybės tarybos narės Linos Rimkienės priteisti 11 tūkst. 199 eurus, o iš Ignalinos rajono savivaldybės tarybos nario Vytauto Gimžausko – 5 tūkst. 624 eurus.

Pernai žiniasklaidoje pasirodžius informacijai, kad nemažai šalies savivaldybių tarybos narių jiems skirtas išmokas galėjo naudoti neteisėtai, prokuratūra pradėjo viešojo intereso gynimo tyrimus dėl tokių išmokų panaudojimo teisėtumo. Šių dar vykstančių tyrimų metu siekiama įvertinti, ar šalies savivaldybės tarybos nariams mokamos išmokos, skirtos su jų, kaip tarybos narių, veikla susijusioms išlaidoms apmokėti, yra naudojamos racionaliai, tikslingai ir teisėtai, ar nėra pažeidžiamas viešasis interesas. Nustačius tokius atvejus, jei pačios savivaldybių administracijos neinicijuoja neteisėtai išmokėtų išmokų susigrąžinimo, su ieškiniais dėl nepagrįsto praturtėjimo į teismą kreipiasi teritorinių prokuratūrų Viešojo intereso gynimo skyrių (VIGS) prokurorai.

Šiaulių apygardos prokuratūros VIGS prokurorės atlikto tyrimo duomenimis, Mažeikių rajono savivaldybei L. Rimkienė 2019–2023 metų kadencijos laikotarpiu pateikė apmokėti sąskaitas, kad kaip tarybos narė ji už degalus išleido 2 542 eurus, už transporto priemonių remontą – 5 700 eurus, už transporto priemonių techninę priežiūrą – 2 262 eurus, už telefoninių pokalbių ir interneto ryšio paslaugas – 2 916 eurų, už biuro patalpų nuomą – 150 eurų.

Tarybos narei L. Rimkienei buvo išmokėta kompensacija už 1989,17 litro įvairių rūšių degalų – dyzelino, suskystintų naftos dujų, benzino. Kadencijos laikotarpiu politikė naudojosi sutuoktiniui priklausančiu automobiliu, kurio degalų bako talpa 60 litrų, tačiau pagal dokumentus matyti, kad kuro piltasi daugiau, nei į jį telpa. Už degalus buvo atsiskaitoma grynaisiais ir trimis mokėjimo kortelėmis, jų piltasi ne tik įvairiuose Lietuvos regionuose, bet ir Latvijos Respublikoje. Kartais degalinėse atsiskaityta net du kartus per dieną.

Savivaldybei L. Rimkienė pateikė 385 eurų sąskaitą už automobilio remonto darbus, kuriuos atliko jos sutuoktinio vadovaujama bendrovė. Politikei buvo grąžinti ir pinigai už automobilio salono valymą – pagal jos pateiktas sąskaitas-faktūras, transporto priemonė 2021 metais buvo valyta 12 kartų, o 2022 metais – net 37 kartus, už tai sumokant 2 240 eurų (po 40-50 eurų už vieną išvalymą).

Savivaldybės tarybos narys turi užtikrinti viešųjų lėšų racionalaus naudojimo ir tausojimo principus, elgtis sąžiningai, padoriai ir nesavanaudiškai, susilaikyti nuo veiksmų, pažeidžiančių gyventojų teises ir viešuosius interesus. L. Rimkienė minėtų principų nesilaikė, karantino laikotarpiu savo noru išvyko į Kiprą, kur prabuvusi pusę metų, pateikė Mažeikių rajono savivaldybės administracijai apmokėti 1 600 Eur interneto ryšio paslaugos išlaidų. Nurodyta interneto ryšio paslaugos kaina neatitiko tuo metu galiojusių nei užsienio, nei Lietuvos tiekėjų kainų.

Šiaulių apygardos prokuratūros Viešojo intereso gynimo skyriaus prokurorė gegužės 29 d. pateikė civilinį ieškinį, kuriuo Telšių apylinkės teismo Telšių rūmų prašo Mažeikių rajono savivaldybės naudai iš L. Rimkienės priteisti 11 199 eurus.

Panevėžio apygardos prokuratūros VIGS vyriausioji prokurorė su ieškiniu dėl neteisėto praturtėjimo gegužės 24 dieną kreipėsi į Utenos apylinkės teismo Ignalinos rūmus. Šiuo ieškiniu prokuratūra prašo priteisti iš Ignalinos rajono savivaldybės tarybos nario V. Gimžausko į savivaldos biudžetą 5 624 eurus. Iš viso per 2019–2023 metų kadenciją V. Gimžauskui buvo išmokėta 14 416 eurų su tarybos nario veikla susijusioms išlaidoms apmokėti. Iš šios sumos 9 055 eurai jam buvo išmokėti už išlaidas degalams. Tyrimo metu nustatyta, kad tik dalis šios sumos buvo išmokėta pagrįstai.

V. Gimžausko savivaldybei pateiktuose dokumentuose nurodyta, kad kelis kartus tą pačią dieną buvo įsigyta ir benzino, ir dyzelinio kuro, kartais degalų buvo pilama daugiau, nei telpa į jo naudojamo automobilio baką. Degalai pirkti ir pandemijos laikotarpiu, nors judėjimas Lietuvoje tuo metu buvo ribojamas. Už pandemijos laikotarpiu pirktus degalus išmokėtas lėšas – 995 eurus – V. Gimžauskas šiemet sausį sugrąžino į savivaldybės biudžetą. Įvertinus visas aplinkybes, prokuratūros ieškinyje nurodoma grąžintina į savivaldos biudžetą suma – 5 624 eurai.

Primename, kad savivaldybių lėšų panaudojimo tyrimuose viešojo intereso gynimo prokurorai vertina, ar pinigų sumos tarybos nariui yra išmokėtos teisėtai, o nustatę teisės aktų pažeidimus – kreipiasi su ieškiniu į teismą dėl konkrečių sumų grąžinimo į biudžetą civilinio proceso tvarka. Generalinės prokuratūros, Vilniaus, Klaipėdos, Panevėžio ir Šiaulių apygardų prokuratūrų Viešojo intereso gynimo skyrių prokurorai apylinkių teismams šiuo metu yra pateikę 39 civilinius ieškinius bendrai 466 938 eurų sumai.

Taip pat pažymėtina, kad šiuo metu šalies savivaldybėms tarybos nariai bendrai savanoriškai yra grąžinę 634 464 eurus į savivaldybių biudžetus.

Šiuo metu atliekami viešojo intereso gynimo tyrimai dėl lėšų grąžinimo į Vilniaus, Kauno, Šiaulių, Panevėžio miestų bei Vilniaus, Ukmergės, Alytaus, Jonavos, Varėnos, Druskininkų, Lazdijų, Prienų, Tauragės, Šilutės, Kretingos, Mažeikių, Telšių, Radviliškio, Joniškio, Akmenės, Ignalinos, Pasvalio, Zarasų rajonų ir Pagėgių, Marijampolės, Neringos savivaldybių biudžetus.


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojame parsisiųsti:

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: