IKEA nuotr.

Psichologas: namų ruoša niekada nesibaigs, o laikas atokvėpiui – ne mažiau svarbus

Vienas išsamiausių tarptautinių tyrimų apie gyvenimą namuose atskleidžia, kad, norint namuose jaustis gerai, svarbu juose jausti kontrolę. Deja, kas ketvirtam Lietuvos gyventojui tai padaryti trukdo namų ruošos darbai, kurie, atrodo, niekada nesibaigia. Ekspertai dalinasi praktiškais patarimais, kaip atrasti pusiausvyrą tarp darbų, kuriuos namuose būtina nudirbti, ir noro tiesiog atsipalaiduoti.

Kasmetinio IKEA tyrimo „Gyvenimas namuose“ duomenimis, maždaug trečdaliui Lietuvos gyventojų galimybė atsipalaiduoti ir švarūs bei tvarkingi namai yra vieni svarbiausių psichologinės gerovės faktorių namuose. Psichologas Paulius Rakštikas aiškina, kad tvarkingi namai leidžia mums pajusti kontrolę, o tai kasdienybėje, kupinoje skubėjimo ir užduočių, mums labai svarbu: jausmas, kad viskas kontroliuojama, padeda nurimti. Kita vertus, jis netiki, kad susidoroti su visais namų ruošos darbais – lengva užduotis, todėl, užuot bandžius pasiekti absoliučią kontrolę, skatina ieškoti sveikos pusiausvyros.

Susidarykite namų ruošos grafiką

„Geriausia, kai svarstyklės nenukrypsta tik į vieną pusę ir mes namie skiriame laiko tiek buities darbams, tiek pomėgiams ir net patinginiavimui. Niekam nepatinka jausmas, kai esame verčiami kažką daryti – tai dažnai patiriame ir dėl tvarkos, reikliai norime to iš kitų ir savęs. Kartais net tvarkingi namai netenkina tiek, kiek norėtųsi, jei jaučiame apmaudą, kad didžiąją savaitgalio dalį paskyrėme tam. Tai vyksta su bet kuria gyvenimo sritimi, jei ją sureikšminame, todėl paprasčiausias būdas to išvengti – apriboti laiką, kurį skirsime buičiai“, – pataria psichologas.

Pasako jo, dažnai susiplanuojame norimus atlikti darbus, bet ne laiką, kurį skirsime jiems atlikti. Buities darbai namuose dažnai gali užtrukti ilgiau, nei norėtume. „Štai ploviau grindis, bet pastebėjau, kad orkaitės stiklas nešvarus, o valant jį kilo mintis ir vidų išvalyti… Tokia seka kartais gali būti be pabaigos, todėl padėsime sau brėždami ribą, kiek laiko ar iki kurios valandos suksimės namuose. Neužbaigę visų darbų, juos galime nukelti kitam kartui, pasakydami sau, kad šiandien padarėme pakankamai ir laikas imtis kitų, širdžiai mielų veiklų. Tvarka mums padeda, bet kažin, ar tai yra vienintelis gyvenimo tikslas“, – pataria P. Rakštikas.

Pasak psichologo, laikas, kurį skiriame poilsiui ir nieko neveikimui, taip pat yra tvarkymasis – tik jis vyksta mūsų galvose. Galima planuoti ne tik namų tvarkymo, bet ir atsipalaidavimo laiką, kuris psichologine prasme itin artimas daiktų dėliojimui į vietas namuose. Jis priduria, kad atokvėpis, laikas sau, savęs pagyrimas – visa tai yra būtini elementai po pastangų reikalaujančios veiklos. Taip mes palaikome savo vidinę pusiausvyrą ir emocinę sveikatą.

Kiekvienam darbui – savas laikas

Kad netektų viso savaitgalio praleisti tvarkantis ir dar liktų laiko poilsiui bei kitoms širdžiai mieloms veikloms, kurios svarbios mūsų psichologinei gerovei, namų ruošos darbus verta išdalinti per kelias savaitės dienas. „Pavyzdžiui, po pusvalandį kiekvieną pirmadienį skirkite grindims siurbti, antradieniais šveiskite vonios kambarį, trečiadieniais tvarkykite virtuvę ir t. t. Tuomet, užuot plušę visą savaitgalį, kasdien turėsite dirbti vos pusvalandį”, – pataria IKEA interjero dizaino skyriaus vadovė Morta Bučinskienė.

Ji taip pat priduria, kad mažesnius namų ruošos darbus geriau atlikti iš karto, kad visi nesusidėtų į krūvą. Pavyzdžiui, baigę ruošti maistą, neatidėliokite virtuvės tvarkymo, pakeliui į dušą įjunkite skalbimo mašiną, o laukdami, kol užvirs arbatinukas, nublizginkite stalviršį.

Jei nebenaudojate – atsikratykite

Pasak interjero dizainerės, svarbu namuose laikyti tik tuos daiktus, kurie mums iš tiesų svarbūs, o su kitais atsisveikinti.

„Netvarka – didžiausias barjeras laimingam gyvenimui namuose. Kai mus supa daiktai, kuriuos mėgstame, jaučiamės laimingi, nes jie primena svarbias ir ypatingas gyvenimo akimirkas. O sulūžę, neveikiantys, itin retai naudojami, kažkieno padovanoti ar tik atsargai, jei kartais prireiktų, laikomi daiktai veikia priešingai. Jie išsunkia energiją ir apkrauna lentynas. Tad, norėdami gyventi tvarkingai, juos parduokite arba padovanokite“, – sako M. Bučinskienė.

Triukas, kuris padės tvarkytis rečiau

Interjero dizainerė išduoda dar vieną triuką, kaip praleisti mažiau laiko tvarkantis. Tiesiog reikia kiekvienam daiktui namuose rasti tinkamą vietą. Pasilikę tik tuos daiktus, kuriuos iš tiesų naudojate, sugrupuokite juos pagal paskirtį ir sudėkite į atskiras dėžutes.

„Net ir stalčiuose laikomus daiktus verta suskirstyti į dėžutes – taip jie užims mažiau vietos ir nesusimaišys. Atvirose erdvėse pravers įvairūs krepšiai, kuriuose patogu laikyti vaikų žaislus, užtiesalus ir kita. O lentynas papuoš stilingos, derančių spalvų dėžutės – tai puikus sprendimas netvarkai paslėpti“, – pataria IKEA interjero dizainerė.

Tvarkytis svarbu, bet dar svarbiau rasti laiko sau

Galiausiai, psichologas teigia, kad net ir nesutvarkytuose namuose galima susikurti širdžiai mielą kampelį poilsio akimirkoms: „Netvarkingus daiktus sudėję į vieną vietą ar kambarį, kitame kampe jau galime turėti vizualiai ramesnį krėslą ir jame įsirangyti su arbatos puodeliu ar skaitiniu. Svarbiausia – neskubinti savęs, nes viskam savas laikas. Juk kartais būna savaičių, kai tvarkymuisi neužtenka laiko ar tiesiog nėra ūpo. Galima priminti sau, kad susikursite namų tvarką ir jaukumą žingsnis po žingsnio, kaip jau daug kartų esate darę. Mums daugiau nepasitenkinimo gali kelti ne pati netvarka, bet reiklumas sau, kad šie namai atitiktų mūsų įsivaizdavimą. Mažindami reiklumą, labai greitai pajusime, kaip atslūgsta įtampa, o po to atkeliauja ir atsipalaidavimo jausmas.”

Apie IKEA tyrimą „Gyvenimas namuose“

Kiekybinį tyrimą „IKEA Group“ užsakymu atliko tarptautinė tyrimų ir duomenų analizės bendrovė „YouGov“. Internetinė apklausa buvo vykdoma 2023 m. gegužės–birželio mėnesiais, pasitelkus šalyse veikiančias apklausų platformas. Apklausoje dalyvavo 1005 Lietuvos gyventojai.


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojame parsisiųsti:

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: