Vaistininkas Marius Lukštaraupis

Reguliari sveikatos patikra bei tyrimai padeda atskleisti nematomas grėsmes sveikatai

Realiu laiku įvairius sveikatos rodiklius fiksuojantys prietaisai bei programėlės pastaruoju metu itin sparčiai populiarėja. Sveikatos specialistai tai vertina kaip teigiamą tendenciją, mat ateityje jos gali padėti sumažinti sergamumą širdies ir kraujagyslių ligomis, dėl kurių pasaulyje šiuo metu miršta daugiausia žmonių. Tuo tarpu dabar užkirsti kelią šioms ligoms gali periodinė sveikatos patikra ir tyrimai, atliekami poliklinikose bei vaistinėse. Vienas jų – kūno kompozicijos įvertinimas – vienintelis parodo, ar nesama rimtus sveikatos sutrikimus galinčio lemti vidinio nutukimo.

Sveikatos duomenis fiksuojančių prietaisų ir programėlių populiarėjimas – labai teigiama tendencija

„Dabar smarkiai populiarėja įvairūs prietaisai, kurie matuoja, realiu laiku seka ir kaupia skirtingus sveikatos rodiklius. Ir tai tik pradžia – didžioji jų populiarumo banga dar ateina, nes ateityje daugės būdų, kaip nustatyti, pamatuoti, daugės jutiklių, kurie galės sekti daugiau sveikatos rodiklių. O galėdami ilgą laiką sekti ir matyti savo sveikatos duomenis, galėsime išvengti tokių susirgimų, kuriuos dabar pamatome, dažniausiai, tada, kai jau per vėlu, nebent periodiškai ir sąmoningai lankomės pas gydytojus“, – sako vaistininkas Marius Lukštaraupis. Pasak jo, širdies ir kraujagyslių ligos pagal jomis sergančiųjų skaičių šiuo metu pirmauja pasaulyje, o jų išvengti galima tik vieninteliu būdu – nuolat sekant savo būseną ir, esant poreikiui, imantis būtinų priemonių sveikatos gerinimui.

„Padidėjęs kraujospūdis, cholesterolio lygis, II-ojo tipo cukrinis diabetas, podagra – nėra ūminiai sveikatos sutrikimai, t.y. tie, kuriais vieną dieną ėmiau ir susirgau. Jų vystymasis – lėtinis procesas, kuris tęsiasi dešimtmečius. Mes šių sutrikimų nejaučiame – jie pasireiškia ne iš karto, o per ilgą laiko tarpą. Vienintelis būdas iš anksto pastebėti šiuos susirgimus signalizuojančius požymius – sistemingas sveikatos, tam tikrų jos rodiklių tikrinimas. Taip, pavyzdžiui, periodiškai matuodami spaudimą, galime pastebėti, jog jis nėra reguliarus, yra padidėjęs ir prevenciškai užkirsti kelią tolimesniam šio rodiklio blogėjimui ar rimtesniam negalavimui“, – sako M. Lukštaraupis.

Vidinis nutukimas – nematoma, bet rimta problema

Kaip ir minėtų kraujospūdžio, choresterolio lygio padidėjimo, cukrinio diabeto ir podagros, taip ir vidinio nutukimo negalime matyti ar pajausti. „Įprastinio nutukimo atveju, riebalai kaupiasi poodiniame sluoksnyje. Esant vidiniam nutukimui, jie kaupiasi pilvo ertmėje, aplink organus – širdį, kepenis“, – aiškina M. Lukštaraupis. Jis atkreipia dėmesį, kad pas kiekvieną sveiką žmogų šių vidinių riebalų visada yra – jie saugo organus nuo išorinių dirgiklių ir veikia kaip apsauginė pagalvė. Vis tik, jei jų susikaupia per daug – organai apauga riebalais, tai gali lemti rimtas sveikatos problemas, tarp kurių – jau minėtos, dažniausia mirties priežastimi tampančios, kraujagyslių ir širdies ligos, taip pat cukrinis diabetas, padidėjęs cholesterolis.

Kaip įprastinio nutukimo metu žmogus pirmiausia susiduria su viršsvoriu, taip ir vidinio nutukimo atveju, pirmiausia padidėja riebalų sankaupos aplink organus. Tik, priešingai nei tradicinio viršsvorio atveju, plika akimi to negalima pamatyti. „Vidinį, kaip ir įprastą nutukimą, gali išduoti sunkumo pojūčiai fizinio aktyvumo metu. Vis tik, tai labai bendrinis požymis, galintis reikšti ir daugelį kitų sveikatos sutrikimų. Tiksliai jį nustatyti leidžia kūno kompozicijos vertinimas. Šiam tyrimui naudojamas aparatas skleidžia impulsus, matuojančius varžą ir pagal atitinkamus algoritmus paskaičiuojantis, kiek kūno viduje yra riebalų“, – sako vaistininkas.

Sveikatos mėnesį – galimybė įsivertinti kūno kompoziciją

Kūno kompozicijos tyrimas riebalinio ir raumeninio audinio pasiskirstymą parodo skirtingose kūno dalyse, t.y. segmentais – rankų, kojų, pilvo zonose. Vadovaujantis tyrimo metu gautais duomenimis ir vertinant juos pagal standartizuotą sistemą, nustatoma, ar žmogus turi per daug vidinių riebalų. „Jei tyrimą atlikusiam klientui nustatomas vidinis nutukimas, rekomenduojame jam kreiptis į specialistus tam, kad jie padėtų išsiaiškinti, ar nėra rimtesnių sveikatos sutrikimų. O visų pirma patariame tokiems žmonėms koreguoti gyvenimo būdą – daugiau fiziškai judėti, peržiūrėti savo mitybos racioną“, – sako M. Lukštaraupis.

Pasak jo, tokį patį pirminį gydymosi būdą, nustatę padidėjusį kraujospūdį ar besivystantį antro tipo diabetą, rekomenduoja ir medikai. „Vis tik, išgirdę raginimą koreguoti gyvenimo būdą, daugelis žiūri į jį ne rimtai ir ignoruoja. Tuo tarpu, jei specialistų patarimų būtų klausoma, pavyktų išvengti tolesnių pasekmių – rimtesnių negalavimų, kuriems jau būtinas medikamentinis ar net intervencinis gydymas“, – sako vaistininkas. Jis prisimena per savo darbo metus vaistinėje sutikęs ne vieną aktyviai sportuojantį klientą, reguliariai besinaudojantį vaistinėse atliekamais tyrimais, tarp kurių – kūno sudėties vertinimas, būtent siekiant geresnių sveikatos ar fizinių rodiklių: norint įsitikinti, ar taisyklingai sportuoja, ar teisingi pasirinkti krūviai, ar teisingai degina riebalus.

Tuo tarpu atlikti kūno sudėties vertinimą Marius Lukštaraupis rekomenduoja visiems, esantiems rizikos grupėje, visų pirma – tiems, kuriems įtariamas metabolinis sindromas, t.y. gresia susirgti cukriniu diabetu, nutukimas, aukštas cholesterolio lygis ar kraujospūdis, bei vyresniems nei 40-iems amžiaus žmonėms, kurių medžiagų apykaita lėtėja. Šį tyrimą „Benu“ vaistinėse visą liepos mėnesį nemokamai atlikti gali turintys „Mano Rimi“ lojalumo korteles. Liepą paskelbus sveikatos mėnesiu, su šiomis kortelėmis minėtose vaistinėse taip pat taikoma nuolaida maisto papildams.


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojame parsisiųsti:

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: