Valstybės sienos apsaugos tarnybos nuotr.

Rekordinė VSAT istorijoje cigarečių kontrabanda buvo maskuojama saulėgrąžų granulėmis

Šią savaitę pasieniečiai baigė skaičiuoti rekordinį iš Baltarusijos geležinkeliu atgabentą ir Vilniuje, Paneriuose, sulaikytą kontrabandinių rūkalų krovinį. 672 tūkst. pakelių nelegalių rūkalų, kurių vertė yra daugiau kaip pustrečio milijono eurų, buvo maskuojami 66 tonomis saulėgrąžų granulių. Šis krovinys yra didžiausia pasieniečių sulaikyta kontrabanda nuo 2000 m.

Dar gruodžio 29 d. Valstybės sienos apsaugos tarnybos (VSAT) pareigūnai surengė sėkmingą kontrabandos sulaikymo operaciją. Nelegalaus krovinio perėmimo metu buvo bendradarbiaujama su muitinės pareigūnais ir bendrovės „Lietuvos geležinkeliai“ Saugos valdymo darbuotojais.

Vilniuje, Panerių geležinkelio stotyje, pasieniečiai patikrino tris ten stovėjusio krovininio sąstato vagonus. Jis į Lietuvą buvo atvykęs iš Baltarusijos per Stasylų punktą. Pasieniečiams kilo įtarimų, kad vagonuose galimai paslėpta kontrabanda. Patikrinimo metu vagonuose aptikti didmaišiai su saulėgrąžų granulėmis, tarp kurių buvo dėžės su cigaretėmis.

Likusiuose vagonuose kontrabandos nebuvo. Maskuotė, birus krovinys, trijuose vagonuose, kaip vėliau paaiškėjo, svėrė net 66 tonas. Paneriuose jo iškrauti bei suskaičiuoti nebuvo galimybių. Trys vagonai su granulėmis ir rūkalų kontrabanda buvo atkabinti ir geležinkeliu nukreipti į Keną. Čia esančioje geležinkelio stotyje yra reikalinga įranga bei sudarytos sąlygos po stogu atlikti krovos darbus.

Šis sulaikymas tapo neeiline pasieniečių operacija, pareikalavusia daug laiko ir kontrabandai pervežti į Keną, ir čia ją iškrauti bei suskaičiuoti. Situaciją komplikavo įvairūs logistiniai klausimai, sudėtingi veiksmai biriam kroviniui iškelti. Prireikė daug fizinės jėgos ir laiko rankomis išimti cigarečių dėžes iš didmaišių su saulėgrąžų granulėmis, todėl tikslus galutinis rekordinio krovinio dydis paaiškėjo tik šią savaitę.

Nustatyta, kad pasieniečių sulaikytuose trijuose vagonuose iš viso taip buvo paslėpti 672 tūkst. pakelių įvairių rūšių kontrabandinių cigarečių su baltarusiškomis banderolėmis. Tokio krovinio vertė Lietuvoje, įskaičiavus visus privalomus sumokėti mokesčius, yra daugiau kaip 2,6 mln. eurų. Tai didžiausias sulaikytas kontrabandinis krovinys VSAT veiklos istorijoje nuo 2000 m.

Beje, po sulaikymo tris vagonus atgabenus į Keną, šiame geležinkelio punkte buvo įsitikinta ir čia veikiančios naujosios Lietuvos muitinės rentgeno kontrolės sistemos efektyvumu. Vagonai Kenoje buvo papildomai rentgenu patikrinti jau muitinės pareigūnų, kurie patvirtino VSAT informaciją dėl kontrabandos gabenimo didmaišiuose su saulėgrąžų granulėmis.

Dėl neteisėto disponavimo akcizais apmokestinamomis prekėmis VSAT Vilniaus pasienio rinktinėje pradėtas ikiteisminis tyrimas. Cigaretės saugomos šiame VSAT padalinyje. Ikiteisminiam tyrimui vadovauja Vilniaus apygardos prokuratūra.

2022 m. pasieniečiai užkirto kelią į juodąją rinką patekti 4 mln. 322 tūkst. 114 cigarečių pakelių, kurių absoliuti dauguma buvo atgabenta iš Baltarusijos. Tai buvo didžiausias metinis kiekis nelegalių rūkalų, VSAT sulaikytas per daugiau kaip du dešimtmečius.

Pernai smarkiai išaugusios VSAT sulaikytos cigarečių kontrabandos apimtys, lyginant su ankstesniais metais, sietinos su naujomis ir efektyvesnėmis sienos apsaugos priemonėmis bei traukiniais iš Baltarusijos gabentų didelių tabako gaminių kiekių sulaikymu.

2022 m. pasieniečiai nustatė 51 kontrabandos gabenimo geležinkeliu atvejį ir taip sulaikė beveik 3 mln. pakelių cigarečių (tai sudarė 67 proc. viso VSAT sulaikytų cigarečių kiekio).

Baltarusijoje pagamintos cigaretės krovininiais vagonais iš šios šalies į Lietuvą dažniausiai gabenamos slepiant jas biriuose kroviniuose (skaldoje, medžio drožlėse, granulėse ir kt.).

Valstybės sienos apsaugos tarnybos nuotr.

Valstybės sienos apsaugos tarnybos inf.


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: