Režisierė G.Tuminaitė „Bedaliai tai – išdaigininkai, ardantys sistemą“

Gegužės 4 d. 18 val. Vilniaus mažasis teatras ir kviečia Panevėžio miesto gyventojus ir svečius į išskirtinio ansambliškumo spektaklį „Bedalis ir labdarys“, kurį režisavo Gabrielė Tuminaitė pagal Paulinos Pukytės dialogų ir monologų knygą tuo pačiu pavadinimu.

Nors jau pasigirsta vertinimų, jog tai viena geriausių kada nors parašytų knygų apie emigraciją, spektaklio režisierė mano, jog knygos tema – globalesnė. „Bedalis ir labdarys“ – tai kodinis pavadinimas. Bedaliai – tai žmonės, kurie ne ten gimę, ne taip užaugę, palikti, nepalytėti sėkmės, praradę namus, savo pagrindus, šaknis. Labdariai yra geresnėse pozicijose. Vieni gyvena metro stotelėse, kiti – stikliniuose dangoraižiuose ir tai yra graži mūsų pasaulio harmonija“. Į bedalius ji prisipažįsta žiūrinti kaip į išdaigininkus, kaip į naminukus, gyvenančius dideliuose miestuose, didelėse schemose. „Jie sukuria daug darbo įvairioms institucijoms, komisijoms, o mes norime juos palaikyti, pateisinti ir džiaugiamės, kai jie ardo tvarkingą biurokratinę sistemą“.

P. Pukytė sako, jog „žmonija yra padalinta į dvi dalis, bet ne į geriečius ir blogiečius, o į labdarius ir bedalius. Tačiau bedalis negali egzistuoti be labdario, kaip ir labdarys – be bedalio“. Iš pirmo žvilgsnio gali pasirodyti, kad šioje knygoje tiesiog surinktos paskiros, tarpusavyje nesusijusios istorijos ar jų nuotrupos, tačiau iš tiesų jos sudėliotos taip, kad sudarytų vientisą pasakojimą.

Londone gyvenanti rašytoja turėjo privilegiją stebėti, kaip jos knygos herojai atgimsta scenoje. Režisierė džiaugėsi, kad P.Pukytė išmintingai dalyvavo repeticijose, nesakralino teksto, jo neužrakino kaip muziejinės vertybės. „Iki tol man atrodė, kad knygoje atsisakiau visko, kas nereikalinga, bet žiūrėdama repeticijas pamačiau, kiek dar daug teksto buvo galima išbraukti. Tai – puikus teksto pasitikrinimas. Kita vertus, taip pat paaiškėjo, kas tekste yra būtina, kas veikia“.

Spektaklyje „Bedalis ir labdarys“ vaidina: Agnė Šataitė, Larisa Kalpokaitė, Almantas Šinkūnas, Vilija Ramanauskaitė, Elžbieta Latėnaitė, Gintarė Latvėnaitė, Agnė Kiškytė, Daumantas Ciunis, Josif Baliukevič, Tomas Kliukas, Tomas Rinkūnas, Tomas Stirna, Mantas Vaitiekūnas, Aura Garmutė. Spektaklio kompozitorius – Giedrius Puskunigis, kostiumų dailininkė – Elvita Brazdylytė.

„Bedalis ir labdarys“ – tai ketvirtasis režisierės Gabrielės Tuminaitės spektaklis Vilniaus mažajame teatre. Ankščiau ji yra pastačiusi spektaklius: „Atsitiktinumas“ (2009), „Dėdės ir dėdienės“ (2013), „Savižudis“ (2014).

Spektaklis „Bedalis ir labdarys“ Panevėžio bendruomenių rūmuose gegužės 4 d. 18 val.

Parengė Rūta Jakimauskienė

Vilniaus mažojo teatro archyvo nuotraukos.


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: