Ryškiausios 2021-ųjų kulinarijos ir mitybos tendencijos
Turbūt niekas nepaneigs, kad praėjusieji metai buvo išskirtiniai visiems – jie tikrai atnešė naujų vėjų ir į mūsų virtuves. O kas gi mūsų laukia ateityje – kaip, su kuo ir ką gaminsime ir valgysime 2021-aisiais? Restoranų gidas meniu.lt išskiria keletą ryškiausių tendencijų:
Nostalgija ir „comfort food”
Jau praėjusiais metais pastebėta ir neabejotinai pandemijos ir karantino nulemta tendencija – žmonės ilgisi vadinamojo „comfort food” – maisto, kuris asocijuojasi su saugumu, namų jaukumu, vaikyste, veikia raminamai. Norisi daugiau saldumynų ir apskritai angliavandenių, norisi save palepinti, pavalgyti „kaip pas mamą”. Kažkam tas „jaukusis” maistas gali būti bulvių košė, kažkam – bandelės su džemu, kitiems – bulvių plokštainis ar tokia mišrainė, kokią gamino mama. Turėdami daugiau laiko ir gamindami namuose, žmonės prisimena tėvų ar senelių receptus, o kavinės ir restoranai, gaminantys maistą išsinešimui, nerizikuoja siūlyti naujovių ir pasikliauja išbandytais klasikiniais receptais – tai dar viena priežastis, kodėl „seni geri” patiekalai klesti, ir, tikėtina, klestės dar kurį laiką.
Ypatingos patirtys restoranuose
Kai restoranai pagaliau atsidarys, vakarienė ne namuose atrodys kaip tikrai ypatinga pramoga. Meniu.lt tikisi, kad restoranai skirs ypatingą dėmesį puikios atmosferos kūrimui, stengsis suteikti nekasdienę patirtį. Vyno šou, netradicinis serviravimas, patiekalai iš nekasdienių ingredientų, gyvo garso vakarai, degustacijos su ekspertais – viso to ir ne tik laukiame 2021-aisiais (žinoma, tik pandemijai nurimus). Žmonės įprato maistą užsisakyti į namus, todėl restoranai suks galvą, ką daryti, kad žmonės išeitų iš namų ir norėtų valgyti būtent vienoje, o ne kitoje maitinimo įstaigoje. Laukite staigmenų!
Augalinis maistas
Nenauja tendencija, kuri išliks aktuali ir šiais metais. Augalinės mitybos populiarėjimą lemia keli veiksniai – pandemijos paskatintas susidomėjimas sveikata, sąmoningu vartojimu, gyvulių ūkių poveikiu aplinkai ir žmogaus sveikatai, naujos technologijos, leidžiančios sukurti vis skanesnių ir maistingesnių mėsos pakaitalų bei tiek profesionalių šefų, tiek mėgėjų smalsumas ir noras eksperimentuoti. Augaliniu pagrindu pagamintų mėsos imitacijų jau matėme (kas dar neragavo veganiško „burgerio”?), o šiais metais, kaip prognozuojama, horizonte turėtų pasirodyti naujas žaidėjas – veganiška žuvis.
Pusryčiai
Dar vienas karantino „palikimas” – ėmę dirbti iš namų žmonės turi daugiau laiko rytais, todėl jiems nebereikia skubėti pro duris pagriebus užkąsti kas papuolė arba visai nepusryčiauti. Lėtesni rytai reiškia ilgesnius, sudėtingesnius pusryčius – socialiniuose tinkluose ir interneto portaluose gausu akį traukiančių įmantrių sumuštinių, lietinių, įdomių košių ir išradingai pagardintų dribsnių ar kiaušinienių nuotraukų ir receptų. Ką gi – mitybos specialistai sako, kad pusryčius valgyti sveika, taigi ši tendencija turėtų džiuginti sveikos mitybos propaguotojus.
Ekologiškos maisto pakuotės
Kai vis daugiau maisto perkama išsinešti arba pristatoma į namus, reikia ir daugiau pakuočių. Apie plastiko žalą kalbama jau seniai, o technologijos nestovi vietoje, todėl dabar tiems, kas ieško ekologiškų pakuočių ir indų, atsiveria kaip niekad platus pasirinkimas. Kavinės ir restoranai šį argumentą pasitelkia ir rinkodarai: „mūsų pakuotės neteršia gamtos”, „ekologiškas” „perdirbamas”, „savaime suyrantis” – frazės, kurias matysime ir girdėsime vis dažniau.
Greitas aptarnavimas ir maistas išsinešti
Už šią tendenciją ir vėl galime padėkoti pandemijai. Maitinimo įstaigos ieško būdų, kaip supaprastinti klientų aptarnavimą. Visiška ar dalinė savitarna (kai, pavyzdžiui, padažus, prieskonius ar įrankius turite pasiimti patys), maistas išsinešti, staliukai lauke, mobilūs restoranėliai ir maisto vagonėliai – bus daroma viskas, kad valgyti būtų saugiau, greičiau ir paprasčiau. Beje, užsisakyti maisto į namus galite ir per meniu.lt programėlę!
Avinžirniai
Turbūt ir vėl galėtume padėkoti augalinio maisto populiarintojams – ankštinės daržovės išgyvena renesansą. Įtakos turi ir globalizacija bei naujų skonių ieškantys smalsuoliai – humusas ir falafeliai jau seniai nebėra tik Artimųjų Rytų patiekalai, jų ragavo ir juos pamėgo daugybė žmonių. Bet, pasirodo, iš avinžirnių galima pagaminti daug daugiau dalykų – tuo įsitikina vis daugiau eksperimentatorių. Iš avinžirnių miltų gaminami makaronai, su šiais miltais kepami blynai, keksai, apkepai, su šia ankštine daržove ruošiami ir troškiniai, ir salotos, ir sriubos… Avinžirniai tinka net desertams – saldiems blyneliams ir pyragams! Kulinarai atranda ir akvafabą – skystį, liekantį išvirus avinžirnius (tinka ir nuo konservuotų avinžirnių nupiltas skystis) – pasirodo, juo galima skaninti įvairius patiekalus, o veganams jis pakeičia pieną ar kiaušinius – išradingiausieji net įsigudrina gaminti akvafabos morengus ir panakotą. Atrodo, artimiausiu metu avinžirnių laukia tikras aukso amžius.
2020-ieji pakoregavo daugumos planus, kasdieninius gyvenimus ir įpročius. Pasimėgauti gardžiu restoranų maistu progų turėjome nedaug. Maistą gaminome namie, arba atradome paruošto maisto kurjerių platformas. Tikimės, kad 2021-aisiais tarp kasdienių rūpesčių, atrasite laiko ir noro naujiems gastronominiams atradimams, o situacijai šalyje stabilizavusis, maitinimo įstaigos galės jau greitai pakviesti į svečius!
Restoranų gidas meniu.lt
Pamatykite naujienas pirmi!
Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!